Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele i podopieczni z Ośrodka Braille’a w Bydgoszczy pokazywali dzieciom świat osób niewidomych

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Nauczyciele, terapeuci i uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille’a poprowadzili spotkanie o świecie zmysłów osób niepełnosprawnych
Nauczyciele, terapeuci i uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille’a poprowadzili spotkanie o świecie zmysłów osób niepełnosprawnych Tomasz Czachorowski
27 marca, w oddziale NFZ w Bydgoszczy gościli nauczyciele, terapeuci i uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille’a. Poprowadzili spotkanie o świecie zmysłów osób niepełnosprawnych. Wydarzenie, które odbyło się w ramach akcji "Środa z Profilaktyką", było skierowane do dzieci z Przedszkola Niepublicznego Pinokio.

"Środa z Profilaktyką" to cykliczne wydarzenie organizowane w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy. Tym razem, w Sali Obsługi Klientów przy ulicy Łomżyńskiej 33 odbyło się spotkanie poświęcone zmysłom osób niepełnosprawnych.

- Każda środa w NFZ to dzień systematycznej edukacji zdrowotnej. 27 marca, w ramach "Środy z Profilaktyką" przyjechali do nas wyjątkowi goście z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. To ośrodek zajmujący się edukacją, wychowaniem i rewalidacją dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

- Zaprosiliśmy też dzieci z Przedszkola Niepublicznego Pinokio w Bydgoszczy. Celem zajęć było przedstawienie przez reprezentantów Ośrodka im. Braill’a swoim młodszym koleżankom i kolegom z przedszkola, jak wygląda świat zmysłów osób niepełnosprawnych - dodaje Barbara Nawrocka.

Przy pięciu stanowiskach informacyjno-edukacyjnych nauczyciele i terapeuci oraz uczniowie Ośrodka im. Braill’a zaprezentowali świat osób niepełnosprawnych. Terapeuci i nauczyciele prezentowali ścieżkę sensoryczną i omawiali czynności dnia codziennego osoby niewidomej, np. orientację w terenie. Rehabilitant wzroku zademonstrował, na czym polega przesiewowe badanie wzroku. Uczennica technikum masażu pokazała techniki masażu, wykonane przez osoby z dysfunkcją wzroku. Przedszkolaki mogły też dowiedzieć się, na czym polega symulacja sensoryczna, czyli poznawanie przez osoby niewidome lub niedowidzące np. map, globusa, czy zwierząt 3D.

Spotkanie to miało za zadanie m.in. zwiększenie poczucia własnej wartości u osób z dysfunkcją wzroku i współodpowiedzialności za siebie i za innych, natomiast wychowankom przedszkola miało przybliżyć świat zmysłów osób niepełnosprawnych.

Ponadto, wszystkie osoby, które tego dnia odwiedziły siedzibę NFZ przy ul. Łomżyńskiej mogły zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, wykonać podstawowe pomiary na analizatorze składu ciała, porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera