Mija okrągłe sto lat, od kiery kobiety mogą służyć w policji w Polsce. Przepisy regulujące służbę płci pięknej w tej formacji znalazły się w rozporządzeniu wydanym przez ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego 26 lutego 1925 roku.
Po wieku od przyjęcia tych regulacji pań w policji z roku na rok przybywa, choć wciąż więcej jest policjantów niż policjantek. W garnizonie kujawsko-pomorskim policyjny mundur noszą 832 kobiety. To 16,9 proc. etatów policyjnych we wszystkich jednostkach Kujaw i Pomorza. W kujawsko-pomorskiej policji pracuje też 850 pracownic cywilnych, które w tym sektorze stanowią już ponad 70 proc. ogółu zatrudnionych.
30 policjantek z Kujawsko-Pomorskiego
Z okazji stulecia kobiet w policji w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste spotkanie. W wydarzeniu na zaproszenie wojewody Michała Sztybla uczestniczyło trzydzieści policjantek z całego regionu oraz insp. Jakub Gorczyński, Komendant Wojewódzki Policji.
W tym gronie była między innymi asp. Zofia Wrzeszcz, która stała się bohaterką pierwszego artykułu z cyklu przedstawiającego sylwetki policjantek z Kujaw i Pomorzu, który będzie publikowany na stronie komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy.
Zofia Wrzeszcz do policji wstąpiła 11 maja 2011 roku. Najpierw pełniła służbę w Referacie Patrolowo-Interwencyjnym Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, a od listopada 2013 r. w Zespole Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
Zajmowała się tam zapobieganiem przestępczości oraz demoralizacji nieletnich. Współpracowała z sądami rodzinnymi, szkołami, samorządami lokalnymi, ośrodkami pomocy społecznej oraz licznymi stowarzyszeniami i fundacjami wspierającymi dzieci, a także młodzież.
- Wielokrotnie prowadziła warsztaty, szkolenia i spotkania profilaktyczne na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, jak również różnego typu zagrożeń m.in.: cyberprzemocy, przemocy domowej, terroryzmu. W trakcie służby w Nakle pełniła również funkcję koordynatora procedury „Niebieskiej Karty”, handlu ludźmi oraz profilaktyka społecznego - informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa bydgoskiego KWP. - Była członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego, a także Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, gdzie motywowała osoby uzależnione do zmiany stylu życia oraz podjęcia terapii.
Pani Zofia uzyskała tytuł trenera dialogu motywującego. Dodatkowo przez trzy lata zastępowała oficera prasowego w Komendzie Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
Od marca 2024 r. służy na stanowisku specjalisty w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Pełni również funkcję wojewódzkiego koordynatora do spraw walki z „handlem ludźmi” oraz działań profilaktycznych.
Zaczęło się od Łodzi i Warszawy
Wracając do początków służby polskich policjantek, w 1926 roku już kilka tygodni po poleceniu utworzenia policji kobiecej przez ministra Ratajskiego zorganizowano pierwsze kursy dla kobiet. Po ukończeniu kursu panie zostały skierowane na posterunki - głównie w Warszawie i Łodzi. "Początkowo nie w pełni wykorzystano ich potencjał", czytamy w informacji na stronie KGP, ale "mimo to policja kobieca nie tylko zaczęła formalnie funkcjonować, ale też zaczęła się rozwijać".
