- Mamy teraz przygotowaną przestrzeń do aktywnego rozwoju dzieci od trzeciego roku życia do czasu, gdy już są gotowe do rozpoczęcia edukacji szkolnej - mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Braille'a w Bydgoszczy. - Stawiamy na podążanie za dzieckiem bez przebodźcowania. Na parterze znajdują się sale dydaktyczne, na piętrze z kolei sale rehabilitacyjne.
- Ta inwestycja jest dopełnieniem systemu opieki nad dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi. Oddział przedszkolny w ośrodku Braille’a funkcjonował dotąd w budynku zbyt skromnym wobec potrzeb – podkreśla wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który w środę, 6 grudnia uczestniczył w uroczystości otwarcia nowego przedszkola.
Zanim oficjalnie przecięto wstęgę w wejściu do nowej placówki, mali wychowankowie bydgoskiego ośrodka Braille'a wystąpili auli śpiewając i tańcząc. Potem zostali pasowani na przedszkolaków. Niespodzianką była dla niech również wizyta św. Mikołaja, od którego każdy otrzymał upominek.
Będą miejsca dla 41 dzieci
Na potrzeby przedszkola przebudowany został zabytkowy dwukondygnacyjny obiekt przy ulicy 3 Maja 11 w Bydgoszczy, pozyskany przez samorząd województwa od samorządu miejskiego Bydgoszczy. W budynku znalazło się pięć sal dydaktycznych oraz nowocześnie wyposażone gabinety terapeutyczne: psychologa i pedagoga, logoterapii, rehabilitacji wzroku, okulistyczny i sala integracji sensorycznej z elementami sali doświadczenia świata. Dzięki realizacji projektu powstało 21 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków. Łącznie ośrodek ma teraz 41 wychowanków. Nowy obiekt został połączony z istniejącym pawilonem ośrodka. Obok powstał także plac zabaw dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Łączna wartość inwestycji to 7 milionów złotych, z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Ośrodek Braille’a, prowadzony przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, jest najstarszą placówką kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku w Polsce. Zobacz Jubileusz bydgoskiego Braille’a. W szkole kształci się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa, oddziały przedszkolne, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła policealna, branżowa szkoła I i II stopnia oraz szkoła przysposabiająca do pracy.
W nowy przedszkolu dobre warunki do pracy będą mieli specjaliści z ośrodka.
- Oczywiście podstawą naszej pracy jest rehabilitacja wzroku, pracują u nas również neurologopedzi, psycholog pedagog. Prowadzimy też zajęcia z integracji sensorycznej. Mamy bardzo dużą grupę dzieci przestymulowanych, ale też nadwrażliwych - mówi Małgorzata Szczepanek.
- Bardzo spójną opieką obejmiemy te dzieci, które chcemy, by w konsekwencji albo przygotowywane do dalszej pracy przeszły do szkół integracyjnych, albo pozostały u nas, żeby dalej kształcić się u nas w systemie edukacji wczesnoszkolnej, no i dalej w szkole podstawowej.
