Prezydent miasta zdecydował, że zabierze wyremontowaną siedzibę Centrum Tańca i odda ZSO nr 1

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Centrum Tańca "Siwka" w 2012 obchodziło 30-lecie istnienia
Centrum Tańca "Siwka" w 2012 obchodziło 30-lecie istnienia Tomasz Czachorowski
Najpierw prywatnie wyremontowali stary warsztat samochodowy za niemały kredyt, a teraz miasto chce go zabrać i zrobić tam salę gimnastyczną.

[break]
Ta sprawa wraca jak bumerang i to od kilku miesięcy. Teraz jednak wygląda na to, że nabrała rumieńców. Dotyczy znanej szkoły - Centrum Tańca M. Siwka, a właściwie budynku, w którym słynna szkoła działa.

Niegdyś w obiekcie przy ul. Gdańskiej 28 - obecnie własności miasta zarządzanej przez Administrację Domów Miejskich - mieścił się warsztat samochodowy. Już nieczynny obiekt ADM wynajęła Marianowi Siwce, szefowi Centrum Tańca. To zasłużona postać. W latach 80. ubiegłego wieku wielokrotny kierownik artystyczny odbywających się w Bydgoszczy turniejów tanecznych. Jego Centrum Tańca organizowało m.in. dla TVP1 ogólnopolskie turnieje Grand Prix Zawodowych Par Tanecznych.

W dawnym warsztacie

Dawny warsztat samochodowy przy Gdańskiej został wynajęty przez Centrum Tańca w 2008 roku. To obiekt o powierzchni ponad 360 metrów kwadratowych, do tego dochodzi ponad 140 metrów kw. przyległego terenu. Umowa na wynajem była jasna: czas nieokreślony, trzy miesiące na ewentualne wypowiedzenie. I najważniejsze - Centrum Tańca na swój koszt zrobi remont. A ten mały nie był. Najważniejsza była naprawa dachu, wymiana posadzek, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Przy takim zakresie prac malowanie pomieszczeń wewnątrz to już drobiazg...

Bez zwrotu kosztów

Najistotniejszym zapisem umowy wydaje się jednak to, że w razie jej wypowiedzenia przez ADM, najemca nie ma prawa ubiegać się o zwrot poniesionych nakładów.

Marian Siwka wziął kredyt i zaczął remont. Centrum działa. - Od kilku miesięcy czuję się niekomfortowo z powodu informacji o zamiarze przekazania dzierżawionego przeze mnie lokalu Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 1 - uważa Marian Siwka. Jest zaniepokojony przyszłością swojej firmy i rodziny.

Właściciel Centrum Tańca zaapelował do prezydenta Rafała Bruskiego i jego zastępczyni Iwony Waszkiewicz o wycofanie się z tych zamiarów. Pismo trafiło także do miejskich radnych.

Umowa obowiązuje

- Jako radny ze Śródmieścia skierowałem interpelację w tej sprawie do pana prezydenta, dostałem odpowiedź i na razie tylko mogę się domyślać, że trwają jakieś negocjacje... - mówi Jarosław Wenderlich, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zgodził się, żeby obiekt przekazać ZSO na dodatkową salę gimnastyczną. Podkreślił, że ma zapewnienie dyrekcji zespołu szkół o gotowości podnajmowania sali Centrum Tańca w czasie, kiedy... nie będzie tam lekcji WF.

Sama Administracja Domów Miejskich na razie jest bardzo oszczędna w słowach. Odnieść można nawet wrażenie, że żadnego problemu nie ma.

- Szkoła tańca ma zawartą aktualną umowę najmu lokalu przy ul. Gdańskiej. Jest to umowa na czas nieokreślony - mówi Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich. - Umowa jak dotąd obowiązuje z uwagi na fakt, że żadna ze stron jej nie wypowiedziała.

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzata

To po prostu jest gangsterskie działanie,nie pierwszy raz zresztą w tym mieście i z udziałem władz miasta, w tzw wyższym celu . Gangsterka Panie Prezydencie!

M
Mariusz

To smutne, że władze zawsze robią ludziom pod górkę. Nie tylko właścicielom, którzy wyremontowali i dostosowali lokal, ale także osobom korzystającym z tego miejsca. Jestem przekonany, że można wykorzystać inny lokal do zaadaptowania na salę gimnastyczną.

A
Andrzej i Danka

Wszystkie komentarze dotyczące zapowiedzi przejęcia lokalu wynajmowanego przez CT "Marian Siwka" świadczą o tym jak bardzo jest ceniona i potrzebna ta zasłużona placówka kultury. W zajęciach uczestniczą miłośnicy tańca w wieku " od przedszkola do seniora " . Z mediów możemy dowiedzieć się, że Pan Prezydent jest orędownikiem wielu dyscyplin sportu w naszym regionie. Jesteśmy przekonani, że także taniec towarzyski, który w wykonaniu profesjonalnym, może być także traktowany jako piękna dyscyplina sportu, nie jest naszemu prezydentowi obcy. Staramy się także zrozumieć stanowisko UM Bydgoszczy w kwestii zabezpieczenia właściwej bazy lokalowej dla I LO, gdyż zależy nam na wysokiej jakości kształcenia naszej młodzieży. Ale naszym zdaniem błędem jest powiększanie bazy lokalowej I LO kosztem likwidacji zasłużonej placówki kultury jaką jest Szkoła Tańca Pana Mariana Siwki. Skutki takiej decyzji zostały opisane już w wielu komentarzach.
Panie Prezydencie, liczymy na to, że zmieni Pan swoje zamiary i pozwoli w spokoju pracować i rozwijać się Szkole Tańca Pana Mariana Siwki w dotychczasowym miejscu, ku radości wielu mieszkańców Bydgoszczy i okolic

B
Bydgoszczanka

Wstyd za prezydenta. Dotychczas liceum jak myślę dobrze prosperowało bez dodatkowej sali gimnastycznej. Młodzież ma gdzie ćwiczyć.
Sytuacja wygląda nieco gorzej w przypadku miejsc rekreacji dla dorosłych, a z wiedzy i zapału do pracy Pana Mariana Siwki korzysta wielu. Tym samym wielu ludziom nie spodoba się takie działanie władz miasta, bo nie wygląda, że prezydent miałby wtedy na uwadze opinie mieszkańców Bydgoszczy. Trzeba słuchać ludzi, a wszystkim będzie się żyło dobrze. Pozdrawiam

B
Beata i Kazimierz

Mamy duże wątpliwości co do decyzji przekazania pomieszczenia mieszczącego się przy ul. Gdańskiej 28 wyremontowanego przez Pana Mariana Siwkę. Pan Marian Siwka stworzył piękny ośrodek Tańca dla dorosłych i dzieci. Jest to miejsc wielopokoleniowe i bardzo przyjazne dla wszystkich grup wiekowych, które skorzystać z nauki tańca. Ośrodek prowadzony jest przez wysokiej klasy profesjonalistów tanecznych.Mamy osobiście od kilku lat uczestniczymy w zajęciach indywidualnych i grupowych. Jeśli przestał by działalność ośrodek tańca, byłby to wielki szkoda dla wszystkich, którzy kochają tańczyć.Szkoda aby zniszczyć kolejną prywatną inicjatywę w imię wyższych celów.

K
Karooo

Bezmyślność urzędników, jak widać, nie zna granic. W tym przypadku według nich najlepiej jest zniszczyć czyjąś inicjatywę i to, co człowiek tworzył z pasją przez wiele lat. Pan Marian jest osobą, która na to nie zasługuje, bo każdego dnia wkłada mnóstwo zaangażowania w nauczanie zarówno młodszych jak i starszych. Należy wspomnieć tu także o atmosferze, jaką Pan Marian, wprowadza na swoich zajęciach. Centrum Tańca Siwka jest to miejsce, którego na mapie Bydgoszczy po prostu nie może zabraknąć, to miejsce, gdzie ciągle chce się wracać.
Szkoła tej sali pewnie i tak nie potrzebuje. Dotychczas dawano sobie radę i bez tego. Poza tym miejsce to nie nadaje się do gry w gry zespołowe czy wykonywania ćwiczeń gimnastycznych. Sala wymagałaby przystosowania, drogich remontów, co na pewno odbiłoby się na budżecie miasta.
Pan prezydent, zamiast decydować się na tak lekkomyslne kroki, zrobiłby lepiej, biorąc pod uwagę dobro społeczności lokalnej, w które Pan Marian ma ogromny wkład.

z
zorientowana

I LO udostępnia salę na lekcje WF Liceum Plastycznemu wiec na brak miejsca do prowadzenia lekcji WF nie cierpi. Nie chodzi więc o lekcje WF ale o coś zupełnie innego. Ograbienie uczciwego człowieka przez koalicję zawiązaną przez trzy osoby: dwie panie plus ich prezydencik. Oj nie ładnie. Pewnie mają w tym swój osobisty ,niecny interes. No i do tego demoralizują młodzież świecąc niechlubnym przykładem.

n
nex

Zgadzam się ze wszystkimi którzy bronią tego miejsca i wieszają psy na wszystkich którzy chcą to miejsce zniszczyć. ILO ma salę gimnastyczną, ma również olbrzymią aulę, ale widać niewielkie miejsce jest ciekawsze. W głębi podwórza, za ogromną bramą, w sąsiedztwie mieszkań. Już widzę tak wszystkich którzy mają tam WF. Będąc uczestnikiem kursów u Pana Mariana znam tą salę. I sala nadaje się na WF, lecz tylko i wyłącznie gdy Pani dyrektor ILO chce w ramach zajęć fizycznych uczyć gry BOULE, nie widzę tam koszykówki, siatkówki i innych dyscyplin sportowych. A może w ILO w ramach WF uczy się gry w pokera lub brydża. Kto wie ???? Świat się zmienia. Moim zdaniem ktoś szuka sobie gotowego miejsca na działalność gospodarczą. PRZYPOMINAM że obecnie wszystkie wybory wygrał PIS więc POtem trzeba szukać sobie miejsca na rynku. Panie Prezydencie wypada Pan blado. Dziś chyba Kukiz z Liroyem wypadają lepiej. Śmierdzi kumoterstwem na odległość.

E
Ela

Dla mnie i dla nikogo kto spędza w szkole tańca swój czas nie jest zrozumiała decyzja Pana Prezydenta. Działalność szkoły kształtuje postawy prozdrowotne nie tylko dla starszych uczestników tańca ale dla całej rzeszy młodych ludzi, którzy uczą się stylu życia i nabywają umiejętności tańca, budują zdrowy styl życia, kształtują charakter- bo taniec to nie jest prosta sprawa jak picie piwa. I tak cenną inicjatywę budowaną przez lata chce się teraz zniszczyć w imię niejasnych planów i wyimaginowanych celów. Do czego ta sala ma służyć - do gry w siatkówka , piłkę ręczną? (Trzeba zobaczyć salę) Może czas aby podejmowanie decyzji nacechowane było myśleniem - nie mylić z myśleniem życzeniowym. Do rozwagi i zastanowienia.

K
Krzysztof i Asia

Centrum tańca Siwka to nie jest w zasadzie szkoła, tylko instytucja kulturalna i to jedna z lepszych w Bydgoszczy nie tylko moim skromnym zdaniem. Tu chyba zaszła jakaś pomyłka, bo takie osoby jak Pan Marian powinny być wspierane przez miasto za propagowanie zdrowego stylu życia, aktywność społeczną i kulturalną. Przecież to jest idealny przykład małego biznesu, gdzie wszyscy są wygranymi: grupa ludzi ma pracę którą kocha, setki zadowolonych klientów, którzy zamiast przed telewizorem mobilizują się do wysiłku fizycznego i świetnie się bawią, a miasto ma podatki i sporą grupę zadowolonych mieszkańców... Może by tak ktoś z ratusza zajrzał na zajęcia lub cotygodniowy wieczór taneczny i zobaczył, że ta szkoła to coś znacznie więcej. Kontakt z tą szkołą nie polega na zaliczeniu kilku szybkich kursów tańca, żeby wypaść dobrze na weselu. Tu się dobrze czują i bawią wszystkie pokolenia...

R
Robert

To jest po prostu niewłaściwe. Człowiek który wyłożył dużo pieniędzy na remont ma teraz od tak to wszystko stracić? To jest pasja która łączy pokolenia. Chciałbym zobaczyć minę p. Bruskiego gdyby zobaczył ile osób uczy się tańca w Centrum. uczą się dzieci, osoby młode, studenci, a także osoby starsze. Panuje zawsze wspaniała atmosfera, nie można, nie powinno się tego tak zabierać. Pytanie tylko- czy te wszystkie komentarze coś pomogą? Mam ogromną nadzieję że tak!

M
Marta - kursantka

"Nie wiem na jakiej podstawie prawnej ta szkoła powstała, nie wiem na jakiej działa i ma być zlikwidowana. Ktoś wie?"
Skoro tak nam przeszkadza to co chcą zrobić, oznacza to tylko jedno - bardzo dobrze wiemy jak to działa. Sam pan/pani napsiał/ła, że nie wie. To szczerze, SERDECZNIE ZAPRASZAMY. Proszę wydać kilka gorszy i spędzić czas w inny sposób niż dotychczas. Przyjść przekonać się, a później "psy wieszać".

Każdy, kto się tutaj wypowiedział jest częścią tej szkoły. Czy to duszą, sercem czy tańczącymi nogami. Skoro to my "psy wieszamy" to widocznie bardzo nas boli, że chce się odebrać dorobek życia człowiekowi, który nie jednemu pokoleniu przekazał piękne wartości, których obecnie w szkołach się już nie uczy. Który dał nam kawał swojej duszy i serca, zawsze serdeczny i życzliwy, z zasadami znalazł chwilę dla każdego z osobna. Pan Marian nie jest zwykłym przedsiębiorcą, którego można od tak zniszczyć, który ogłosi po prostu upadłość.
Pan Marian i Pani Asia mimo, iż mają liczne grupy kursantów znają ich. Znają całą grupę do której należą i znają każdego z osobna. Dzięki ich podejściu, dzięki ich zaangażowaniu MY możemy czuć się tam jak w DOMU! Czy Pan Prezydent i Pani Dyrektor odebrali by 5 osobowej rodzinie dom i wyrzucili na bruk?
Dlaczego?! Dlaczego chcecie odebrać nam NASZ DOM, w którym nauczyliśmy się pięknych zasad i wartości, i dzięki któremu potrafimy wynieść te wartości i zarazić nimi naszych znajomych, sąsiadów, rodziny.
DLACZEGO?!

A
Asia

Od wielu lat jestem związana ze szkołą Pana Mariana. Kiedys jako uczeń, obecnie współpracownik. Na własne oczy widzialam ile pracy i wysiłku kosztowało całą rodzinę doprowadzenie obiektu do obecnego stanu. Wraz z żoną oraz dziecmi przez kilka lat tworzyli klimat Centrum Tanca. Dla kilkuset !!! Kursantow jest to miejsce nauki, spotkan i zabawy. Miejsce gdzie w kulturalny sposob można spotkac sie i spedzic cudownie czas. Nie jestem w stanie zliczyc ilu nowożeńców uczyniło sie u nas swojego pierwszego tańca, ile dzieci bawi sie codziennie poprzez taniec, ilu doroslych odkrywa na nowo radość z bycia razem. Od kilku lat jestem częścią tego wspanialego świata. Jak mamy sie czuć wiedzac ze chca nam to odebrac? Tylko dlatego ze Pani dyrektor nie radzi sobie z zarządzaniem szkołą i chce czyimś rekami naprawiac swoje błędy. NIE ZGADZAMY SIE NA TO!!! I bedziemy walczyc do końca.

T
Tomasz

Nie wiedziałem, że Bydgoszcz to tak bogate miasto, które może sobie pozwolić na odcinanie źródeł przychodu. Zamiast co miesiąc dostawać opłaty za czynsz, prąd itd. od Pana Mariana, to będzie wydawało najpierw na kompletny remont i przystosowanie do prowadzenia zajęć z WFu, a później jeszcze na wszystkie media. Mało przedsiębiorczo ze strony prezydenta Bruskiego, który zapowiada ogromne inwestycje na przyszły rok. Jak Pan Bruski będzie tak niszczył prywatnych przedsiębiorców to może się okazać, że nie będzie z czego inwestować...

j
ja

Nie uważa pan/pani chyba że pan marian bralby kredyt na remont i inwestowal w to miejsce gdyby wiedział że to na chwilę. To inteligentny człowiek. W artykule była mowa o podnajmowaniu od LO. W tym przypadku żadne spółki nie wchodzą w grę.nie wyobrażam sobie tłumu rozwydrzonych licealistów wpadajacych na parkiet o który dbamy. Każde krzesło, każda klepka na podłodze, sprzęt grający, całe wyposażenie do organizacji imprez jest własnością prywatną. To tak jak by pan/pani miał udostępnić swoje mieszkanie, w które wkłada serce i pieniądze, obcym ludziom będąc w pracy. To jest NASZ DOM! Zachęcam do spróbowania.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3