Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Poznaj industrialną Bydgoszcz” - w sobotę zwiedzanie zabytkowej barki „Lemara” z historią pokoleń na pokładzie

Justyna Tota
Justyna Tota
Dariusz Bloch
Uwaga bydgoszczanie i turyści, powraca wakacyjne bezpłatne zwiedzanie Szlaku TeH2O z przewodnikiem w ramach cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”. W najbliższą sobotę (14 lipca) po pokładzie (i nie tylko) zabytkowej barki „Lemara” oprowadzi i niejedną ciekawostkę zdradzi jej załoga. Na zwiedzających czekają też niespodzianki i konkursy z okazji trwającego Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Wycieczka jest bezpłatna, ale obowiązują zapisy. Dwa zaproszenia można także wygrać w konkursie „Expressu”!

To zdecydowanie jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów bydgoskiego Szlaku TeH2O - można by rzec, pływające dziedzictwo żeglugi śródlądowej - mowa oczywiście o zacumowanej przy ul. Mostowej barce „Lemara” , która co prawda nie przewozi już jak dawniej towarów, ale wciąż tętni życiem - i tym kulturalnym, i tym pełnym wyjątkowych wspomnień.

- Urzekło mnie spotkanie ze Sławomirem Schmidtem, który jest wnukiem pierwszego właściciela Lemary – Adolfa. Pan Sławek, który wychował się na „Lemarze”, opowiedział mi kiedyś historię o tym, jak szukano sposobu, aby ze względów bezpieczeństwa dzieciaki na barce nie wychodziły poza wydzieloną przestrzeń. Pan Sławek stwierdził, że jedyna rzecz, która była wstanie zatrzymać go pod pokładem, to położona na schodkach prowadzących na górny pokład kurza noga, której panicznie się bał - mówi nam Kinga Puchowska, koordynator Szlaku TeH2O, która podkreśla, że na pokładzie jest wiele śladów pokoleń, których życie silnie związane było i nadal jest z barką.

- Jest chociażby obraz chłopca w mundurze szypra. To portret ojca obecnego kapitana Jerzego Ratza, którego córka Marta także tworzy obecną załogę barki (jest sternikiem), więc wielopokoleniowość wciąż jest żywą historią „Lemary” – przyznaje Kinga Puchowska.

Co więcej, to barka „Lemara” była inspiracją do stworzenia logotypu bydgoskiego Szlaku TeH2O i nie tylko… - Na wzór koła sterowego „Lemary” stworzyliśmy także nasze podstawowe narzędzie animacyjne Szlaku TeH2O. To właśnie kołem sterowym losujemy obiekty Szlaku TeH2O podczas różnych konkursów w ramach dużych imprez plenerowych jak było to ostatnio na Sterze na Bydgoszcz – dodaje Kinga Puchowska.

W sobotę o 12.00 po barce „Lemara” uczestników wycieczki oprowadzi jeden z członków załogi, która doskonale zna każdy zakamarek zabytku, jego historię oraz ciekawostki i anegdoty przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dodatkowo podczas zwiedzania na wycieczkowiczów czekać będą niespodzianki oraz konkursy, w ramach których będzie okazja wygrać nagrody z okazji Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Wycieczki w ramach cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” są bezpłatne, ale obowiązują zapisy, które są prowadzone pod numerem telefonu: 525 85 99 09.

Uwaga, dla Czytelników „Expressu” mamy dwie wejściówki. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze poprawnie odpowiedzą na nasze konkursowe pytanie: W którym roku wyremontowana barka „Lemara” została oddana do użytku, by być obiektem przypominającym o tradycjach żeglugowych Bydgoszczy?

Na odpowiedzi czekamy pod adresem mailowym: [email protected]. Zwycięzców poinformujemy także mailowo. Dodatkowo, osoby, które wygrają wejściówki w konkursie, za poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone podczas wycieczki.

Koncert zespołu Doktor Blues na barce "Lemara" w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!