W piątek (1 grudnia) ekipa z MCK pojechała do Czarnkowa, żeby zobaczyć zbudowany w Bydgoszczy 126 lat temu holownik "Certa".
Kłopoty z dotarciem holownika do Bydgoszczy minęły - statek dotarł z Niemiec o własnych siłach. Początkowe problemy wynikały z tego, że nie można go było z mariny w Niemczech ściągnąć transportem kołowym. Brzeg mariny jest zbyt grząski, żeby podjechał tam dźwig. Jednostki nie można też przygotować do transportu lądem, bo prace byłyby hałaśliwe. - W miejscu zacumowania holownika jest strefa ciszy - mówi Adam Gajewski.
Transportu podjęła się ekipa z Wrocławia. Dawny bydgoski holownik - przebudowany na stateczek turystyczny - dopłynął do Czarnkowa. Teraz kłopot to remontowana śluza w Nakle nad Notecią.
- Myślę, że jak zacznie statek płynąć, śluzowanie próbne zostanie umówione. 15 grudnia śluza ma ruszyć oficjalnie... - mówi Adam Gajewski, kierownik Sekcji Dziedzictwa Lokalnego Muzeum Legend Szyperskich „Barka Lemara” Miejskiego Centrum Kultury.
W Bydgoszczy historyczna jednostka trafi do firmy przy ul. Spornej, gdzie przejdzie wstępną konserwację. Co dalej? Rada Miasta Bydgoszczy przyznała środki finansowe tylko na zakup i transport "Certy". Zakup kosztował 24 tys. zł. - Liczymy na to, że nieco wspomoże nas Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, który ma jakieś środki - mówi Adam Gajewski. - Poza tym podczas jednego ze spotkań prof. Dariusz Markowski, szef Rady ds. Estetyki, zobowiązał się, że wystąpi do ministerstwa kultury o uznanie "Certy" za zabytek, co otwierałoby furtkę do pozyskania środków tak, jak remontuje się inne zabytki. Oczywiście zamierzamy przywrócić jednostce także wszelkie certyfikaty.
W tej chwili "Certa" jest już przemianowana na swoja dawna nazwę, ma też pozwolenia do żeglugi. W przyszłości ma stanąć obok "Barki Lemara".
Holownik parowy nazwany "Irmtraut", był jedną z pierwszych jednostek z własnym napędem zbudowanych dla niemieckiego armatora w stoczni w stoczni Bromberger Gesellschaft, należącej później do Lloyda Bydgoskiego. W latach 1897-1941 portem macierzystym statku był Berlin-Charlottenburg.
