Po powrocie z Nakła statek zacumował przy Barce Lemara w Bydgoszczy. Podczas rejsu wyszło jeszcze parę drobiazgów, które trzeba było poprawić, aby mógł wrócić do stałego kursowania. Wszystkie prace zostały zakończone.
– W najbliższy weekend, w sobotę i niedzielę (3-4 sierpnia), będziemy realizować rejsy statkiem MS Bydgoszcz do Brdyujścia i z powrotem. Startujemy o 9:30, 12:30 i 15:30. Rejs potrwa 2,5 godziny – informuje „Express Bydgoski” Paulina Janusz z Bydgoskiego Centrum Informacji.
– W zamierzaniu bardzo chcieliśmy zorganizować rejsy szlakiem przez śluzy Okole i Czyżkówko. Ze względu na warunki żeglugowe nie jesteśmy w stanie tam w tej chwili pływać. Z kolei pływanie do Starego Fordonu nie jest możliwe ze względu na niski stan wody i brak możliwości śluzowania przez Czersko Polskie – przekazuje.
Dalszy harmonogram rejsów będzie układany na bieżąco. Na pokładzie MS Bydgoszcz zmieści się 12 pasażerów. Inauguracyjne kursy będą odbywały się w promocyjnej cenie. Bilet ulgowy kosztuje 40 zł, a normalny 50 zł. Bilety można zakupić już na stronie visitbydgoszcz.pl lub w siedzibie Bydgoskiego Centrum Informacji na Starym Rynku.
Choć często pojawia się informacja, że statek zbudowano w 1914 roku, według dokumentów, do których dostęp ma Bydgoskie Centrum Informacji, powstał w 1908 roku. Kilkukrotnie zmieniał nazwę (był to m.in. Heinrich i Elbląg). Do Bydgoszczy trafił w 1947 roku. Pływał jako holownik na Brdzie, Wiśle, Noteci i Kanale Bydgoskim. Był pierwszym statkiem, który kursował jako tramwaj wodny po jego reaktywacji w 2004 roku. Gdy na liniach Staromiejskiej i Słonecznej pojawiły się Słoneczniki, zaczął pływać szlakiem śluz na trasie centrum-Gwiazda.
W ostatnich latach funkcjonowania statkiem można było nim dopłynąć także do Brdyujścia. Ostatnie rejsy wykonywał w 2018 roku. Rok później miasto zakupiło go od Żeglugi Bydgoskiej. Później rozpoczął się remont.
– Wał napędowy, śruba, płetwa sterowa – to wszystko było naprawiane lub wymieniane na początku prac. Tę część zrealizowano w stoczni w Bydgoszczy przy ul. Fordońskiej. Później jednostka wypłynęła do Nakła, gdzie naprawiano całą instalację elektryczną. Następnie właściwie od podstaw odbudowana została sterówka. Potem był remont generalny silnik. Cały był wyjęty, rozłożony, wszystko sprawdzone, a co było trzeba wymienione. Na końcu malowanie i piaskowanie statku – opowiadał nam Leszek Woźniak, dyrektor BCI.
Nie tylko do Brdyujścia
Rejsy turystyczne statkami Słonecznik i Słonecznik II odbywają się w tym sezonie od 26 kwietnia i potrwają do 6 października. Obie jednostki zabierają na pokład po 28 osób. Rejs linią Staromiejską trwa ok. 70 minut. Statek wypływa z Rybiego Rynku, mija katedrę, operę oraz Wyspę Młyńską, a następnie przepływa obok zabytkowej śluzy trapezowej, aby przebyć śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską.
Linia Słoneczna to rejs przy Trasie Uniwersyteckiej i obiektach sportowych. Na wysokości hotelu Słoneczny Młyn statek zawraca i płynie w okolice Wyspy Młyńskiej. Po godzinie statek powraca na Rybi Rynek.
