Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożeracze barokowych ciastek

Redakcja
Gdyby nie Bydgoski Festiwal Muzyczny, wielu z nas nigdy nie zetknęłoby się z muzycznymi skarbami Europy. 50., jubileuszowa, edycja BFM rozpoczyna się we wrześniu. Warto postarać się o bilety.

Gdyby nie Bydgoski Festiwal Muzyczny, wielu z nas nigdy nie zetknęłoby się z muzycznymi skarbami Europy. 50., jubileuszowa, edycja BFM rozpoczyna się we wrześniu. Warto postarać się o bilety.

<!** Image 2 align=none alt="Image 191468" >

Pierwszy koncert i już nie lada gratka. 12 września na bydgoskiej estradzie stanie znakomita francuska grupa L’ARPEGGIATA. Recenzje ich twórczości, nawet jeśli pojawiają się w nich cienie wahania, np. co do interpretacji, są entuzjastyczne. Jakże mogłoby być inaczej, skoro mowa o grupie, która bawiąc się w artystyczną archeologię (wszak pracuje nad partyturami barokowymi), dokonuje cudu przekładu dawnej muzyki na nasze współczesne aparaty odbiorcze, ba, pozwalając sobie nawet na autorskie wtręty! Ktoś trafnie ocenił, że w pewnym sensie Christinie Pluhar, liderce zespołu L’Arpeggiata, udało się jednocześnie zjeść barokowe ciastko i zachować je.<!** reklama>

Program koncertu ogarnia materiał z płyty „Via Crucis”. Niech nie zmyli nas tytuł wydawnictwa. To nie jest typowa pasja. Owszem, wątki religijne są, ale niektóre utwory poddano nowej aranżacji. Efekt? Dawne tańce zapraszają do tańca (!), a pieśni przemieniają się w piosenki. Usłyszymy zatem na przemian pieśń chwały zbawionych i jęki potępionych, opis raju i przestrogę przed piekłem.

Instrumenty z archiwum

Wiele można by też pisać o starych instrumentach używanych przez grupę. Na przykład cyna. Ręka w górę, kto pomyślał o metalu? A jest to instrument muzyczny dęty, wykonany z drewna, rzadziej z rogu słoniowego, zakrzywiony, z 7 otworami bocznymi i z ustnikiem, znany od czasu średniowiecza. Zastąpiła go dziś trąbka. A psałterium? Instrument strunowy. Gra na nim polega na zarywaniu strun palcami. Należy do grupy cytr. Od tysięcy lat instrumenty tego typu były używane we wschodniej Azji. W XI i XII wieku, wraz z powracającymi z Jerozolimy krzyżowcami, przywędrowały do Europy.

Za muzyką, słowo

Pierwszy koncert festiwalu to jednak tylko przedsmak całej imprezy, na którą składa się aż 17 prezentacji. W kolejnych dniach FP odwiedzą światowej sławy wykonawcy, m.in. z Bułgarii, Estonii, Francji, Izraela, Iranu. Koncerty odbywać się będą w Bydgoszczy, w Strzelnie, w Toruniu. Wraz z muzycznymi wieczorami trwać będzie w mieście (od 12 do 14 września) Konferencja Słowianoznawcza. Zaproszeni prelegenci to naukowcy z najważniejszych uczelni polskich. A jeszcze na koniec sezonu artystycznego FP spotkanie (29.06, godz. 19) z Maciejem Niesiołowskim, sopranistką Anitą Maszczyk, tenorem Michałem Musiołem. W programie utwory, między innymi, Johanna Straussa, Josefa Straussa, Kálmána, Bocka, Rossiniego.

  • Informacje na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl. Bilety czekają w kasie FP (od 29.06 do 6.07 przerwa) oraz na stronie: www.ebilet.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!