Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne głosy doszły do głosu

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Kapłanka Leila za złamane z powodu miłości przyrzeczenie ma zapłacić głową. Libretto banalne, ale za to jakie!
Kapłanka Leila za złamane z powodu miłości przyrzeczenie ma zapłacić głową. Libretto banalne, ale za to jakie! materiały promocyjne opery we Wrocławiu

Wielu melomanów czekało na Andrzeja Lamperta. Zamiast jednej gwiazdy na operowym firmamencie dostali aż trzy - równej wielkości.
Aż trudno uwierzyć, że tak wyrachowaną operę, jak „Poławiacze pereł”, napisał zaledwie 25-letni kompozytor. Libretto jest typowym wyciskaczem łez. Miłość, zazdrość, złamana przysięga, kara i ofiara ubrane w nim zostały w egzotyczne kostiumy, ale tak naprawdę akcja mogłaby się toczyć wszędzie, a najpewniej nigdzie. Daje to duże pole do popisu dla scenografów.

W inscenizacji przygotowanej przez Operę Wrocławską, a pokazanej w niedzielę na Bydgoskim Festiwalu Operowym, nad wyglądem sceny, kostiumami i przede wszystkim reżyserią czuwała ta sama osoba: Waldemar Zawodziński. Postawił on na fantazyjne i kolorowe kreacje, niczym z orientalnej baśni (wszak akcja toczy się na Cejlonie). Aby nie przeładować sceny ozdobami, pięknie wystrojone balet i chór poruszają się w oszczędnych, symbolicznych dekoracjach. Za plecami artystów kurtyna z wzorzystej tkaniny.

Z góry, zza rampy w kolejnych scenach zjeżdżają a to lampiony, a to konstrukcje z dużych połączonych kawałków drewna, a to wreszcie najbardziej wyszukany estetycznie koncept: gigantyczne, przypominające cygara, częściowo przeszklone klepsydry do odmierzania czasu, z których środkowa przepuszcza wąski strumyczek piasku do szerokiej misy. Trzeba przyznać, że robi to wrażenie - dużo większe niż popisy tancerzy i partie chóralne.

Przeczytaj też:
Słodki, ekscytujący i z psychologiczną głębią: XXIV Bydgoski Festiwal Operowy

Wyrachowanie „Poławiaczy pereł” widać jednak przede wszystkim w warstwie muzycznej. Banalna fabuła jest konstrukcją, która w najprostszy z możliwych sposobów ma prowadzić śpiewaków i publiczność od arii do duetu, od duetu do arii - aż do samego finału.

Arie i duety skomponował Georges Bizet naprawdę wysokiej próby. Z dzisiejszej perspektywy można tylko zachodzić w głowę, dlaczego za życia nie doczekał się należnej sławy i uznania. Wręcz przeciwnie, jego operowe dokonania, łącznie z arcydziełem „Carmen”, krytyka przyjmowała lodowato i kwitowała szyderstwem. Mówi się, że to właśnie brak uznania wywołał u Bizeta załamanie nerwowe, z którego się już nie otrząsnął, umierając w wieku 37 lat.

Zobacz też:

Może jego dzieła za życia kompozytora nie znalazły odpowiednich odtwórców? Nie da się nie zauważyć, że nawet najlepsza scenografia i kostiumy na wiele by się nie zdały, gdyby zawiodły trzy kluczowe osoby. W „Poławiaczach pereł” są to tenor śpiewający partię Nadira, baryton w partii Zurgi i sopran, którym popisuje się kapłanka Leila. I te trzy postaci zabrzmiały w niedzielę w Operze Nova rewelacyjnie. W skali talentu i sukcesach tenora Andrzeja Lamperta orientują się nie tylko miłośnicy opery. Partnerująca mu jako Leila Katarzy Mackiewicz jest absolwentką Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu z 2009 r. Z tej racji często występuje w teatrach operowych Sankt Petersburga, Moskwy czy Kazania. Partię Leili przed wrocławską inscenizacją śpiewała też na operowej scenie na Słowacji. W roli zazdrosnego Zurgi, władcy poławiaczy pereł wystąpił natomiast występujący w całej Europie, obsypany nagrodami i wyróżnieniami baryton Mariusz Godlewski.

Zobacz też:

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

Polub nas na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo