Zobacz wideo: Odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2021
Do połowy kwietnia autorki i autorzy z Polski oraz z zagranicy mogli zgłaszać swoje teksty do nowo powołanej nagrody, jaką jest „AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”.
- Wśród 288 nadesłanych tekstów znalazło się 146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim. Autorzy nadesłanych tekstów pochodzą z: Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii i Ukrainy - przekazała nam Aleksandra Rzęska, specjalista ds. komunikacji Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Tym samym został zakończono pierwszy etap konkursu. W kolejnym etapie jury wybierze pięć finałowych tekstów, jakie zostaną zaprezentowane podczas jubileuszowego 20. Festiwalu Prapremier na przełomie września i października w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
- Chcemy, by Bydgoszcz stała się miejscem spotkań aktorów, reżyserów i dramaturgów, którzy będą pracować z naszym zespołem - wyjaśniał na konferencji dyrektor Wojciech Faruga. - Efektem tej pracy mają być szkice sceniczne, czyli 5 tekstów finałowych Aurory. Czytanie tekstów będzie się odbywać w różnych miejscach, m.in. w Młynach Rothera.
To oni wskażą laureata nagrody AURORA 2021 podczas Prapremier w Bydgoszczy
Dodajmy, że skład 5-osobowej kapituły konkursu, która wskaże laureata nagrody AURORA (nagroda w wysokości 50 tys. zł) stworzą:
- Swiatłana Aleksijewicz - pisarka białoruska, Laureatka Nagrody Nobla,
- Davit Gabunia - uznany pisarz i dramatopisarz gruziński,
- Julia Holewińska - dramatopisarka polska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszcz,
- Marius Ivaskevicius - wybitny dramatopisarz litewski,
- Agnieszka Lubomira Piotrowska - (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Dodatkowe nagrody dla finalistów przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które jest partnerem konkursu.
