Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19
- W ramach nowej formuły Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy chcemy ustanowić prestiżową nagrodę dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy, która przyciągałaby na bydgoski festiwal wielu wybitnych autorów dramatycznych - zapowiadał w listopadzie Wojciech Stefaniak „Faruga” podczas oficjalnej nominacji na nowego dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Dyrektor słowa dotrzymał i zaledwie dwa miesiące później Teatr Polski poinformował, że powołuje międzynarodową nagrodę, jaką jest „AURORA” - Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy, która będzie przyznawana za wybitny dramat współczesny. Oczywiście, po raz pierwszy nagroda ta zostanie wręczona podczas 20. Festiwalu Prapremier, który, miejmy nadzieję już w trybie stacjonarnym, odbędzie się jesienią tego roku.
Nowy kierunek rozwoju współczesnego polskiego teatru
- Aurora to z jednej strony symbol zorzy polarnej, świtu i odnowy, z drugiej zaś to symbol rewolucji - idee bliskie Teatrowi Polskiemu - czytamy w informacji o nagrodzie, która po dwóch dekadach organizowania Prapremier ma wyznaczyć nowy kierunek rozwoju współczesnego teatru.
- W przeciągu ostatnich dwudziestu lat polski teatr zapatrzony był na teatr zachodni , inspirując się jego estetykami, tematami i tekstami, jednocześnie pomijając swoje korzenie i szukanie inspiracji w regionie. W nowej formule Festiwalu Prapremier pragniemy zwrócić swoje zainteresowanie w drugą stronę - na wschód, gdzie teatralnie, ale i społecznie, i politycznie, dzieje się obecnie wyjątkowo dużo - wyjaśniają w piśmie rozesłanym mediom dyrektor Wojciech Faruga i Julia Holewińska, wybitna polska dramaturżka, która jest wicedyrektor TPB ds. programowych.
- „Wschód” rozumiemy tu w dwójnasób - terytorialnie i geopolitycznie, ale także jako początek, odnowę, powołanie do życia. Wschód to ferment, przenikanie się kultur, religii, systemów politycznych. Wschód to wreszcie tygiel, w którym kotłują się ze sobą narodowe racje, tradycje, często wzajemnie wykluczające się idee. To wreszcie miejsce, gdzie pytania o kondycję człowieka, narodowość, przynależność, prawdę historyczną i społeczną są wciąż żywe i stają się tematem dla twórców teatralnych, w szczególności zaś dla dramatopisarek i dramatopisarzy wyjaśnia dalej dyrekcja TPB.
Dwa etapy konkursu o nagrodę Aurora na Prapremierach
Konkurs jest już ogłoszony. Mogą się do niego zgłaszać autorki i autorzy z takich krajów, jak:
- Polska,
- Rosja,
- Ukraina,
- Białoruś,
- Litwa,
- Łotwa,
- Estonia,
- Finlandia,
- Gruzja,
- Armenia,
- Węgry,
- Czechy,
- Słowacja,
- Albania,
- Chorwacja,
- Serbia,
- Bośnia i Hercegowina,
- Mołdawia,
- Rumunia,
- Macedonia,
- Słowenia,
- Bułgaria,
- Czarnogóra,
- Kosowo,
- Kazachstan,
- Kirgistan,
- Tadżykistan,
- Uzbekistan,
- Azerbejdżan,
- Turkmenistan.
Nabór tekstów - w językach polskim, rosyjskim lub angielskim - trwa do 15 kwietnia 2021 r.
W pierwszym etapie konkursu trzy osobowe jury w składzie: Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska i Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autor ZAiKS) wybiorą 5 finałowych tekstów, które zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w trakcie Festiwalu Prapremier.
Następnie 5-osobowa kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna „AURORĘ” - Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tysięcy złotych.
Pełny regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy w trzech językach są dostępne na www.auroraaward.pl.
