Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten sezon w Teatrze Polskim w Bydgoszczy należy do kobiet! Znamy plany TPB na rok 2021

Justyna Tota
Justyna Tota
W ten weekend (5 i 6 marca) Teatr Polski w Bydgoszczy, po raz pierwszy po drugim lockdownie,  zaprasza publiczność do siebie na spektakl na żywo „Trump i pole kukurydzy” w reż. Pawła Łysaka
W ten weekend (5 i 6 marca) Teatr Polski w Bydgoszczy, po raz pierwszy po drugim lockdownie, zaprasza publiczność do siebie na spektakl na żywo „Trump i pole kukurydzy” w reż. Pawła Łysaka Dariusz Bloch
W zespole Teatru Polskiego w Bydgoszczy pojawiają się nowe twarze. Na bydgoskiej scenie debiutować będą dwie aktorki, ale także filmowa reżyserka. W 2021 roku TPB planuje cztery koprodukcje, łącznie siedem premier. Sam teatr zaś wyjdzie poza swe mury, do różnych miejsc dzięki współpracy z bydgoskimi instytucjami kultury.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały

W związku z ponownym otwarciem drzwi Teatru Polskiego w Bydgoszczy dla publiczności, dyrekcja zwołała konferencję prasową, dzieląc się pokrótce planami na kolejne 10 miesięcy 2021 roku.

Dyrektor Wojciech Faruga przypomniał, że mimo zamknięcia Teatr Polski działał cały czas online, a jednocześnie starał się to, co można, przenosić do radia, realizując słuchowiska - przy okazji przypominamy, że już w piątek (6 marca) o godz. 19.00 na www.vod.teatrpolski.plpremiera drugiej części słuchowiska „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reż. Pawła Sztarbowskiego, w nagraniu którego w stolicy brał udział cały zespół aktorski Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

A skoro o zespole bydgoskiego teatru mowa, to powiększa się on do 15 osób.

- Do zespołu dołączyła już jedna nowa aktorka etatowa Sara Celler-Jezierska. Za chwilę powitamy w zespole również Katarzynę Pawłowską. Pojawienie się nowy aktorek związane jest z premierami, które planujemy zaprezentować jeszcze w tym roku, a do których próby już ruszyły - wyjaśnia Wojciech Faruga, nie kryjąc radości z faktu, że do TPB dołączyła także Lena Tworkowska jako specjalistka od projektów i działań międzynarodowych.

Spektakl Mai Kleczewskiej na Międzynarodowy Dzień Teatru 2021

- Pierwszą premierą, którą pokażemy, będzie „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej. To spektakl, który jest koprodukcją naszego teatru z Teatrem Powszechnym w Warszawie - zapowiedziała Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych TPB.

Spektakl „Twarzą w twarz” będzie oparty przede wszystkim o scenariusze Ingmara Bergmana, który badał wnętrza psychiki człowieka w ekstremalnej sytuacji.

- Zamknięci w czterech ścianach poddajemy próbie nasze więzi. Widzimy jak pod lupą relacje, które nam umykały w natłoku innych spraw. Przymusowa konfrontacja z drugim i sobą samym prowadzi do wglądu? Do szaleństwa? Zobaczymy się „jak w Zwierciadle”? Czy będziemy mieć odwagę, żeby stanąć, ze sobą i ostatecznym twarzą w twarz? - pytają Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski, który jest odpowiedzialny za dramaturgię sztuki.

- Bergman jest Przewodnikiem po czasie „kwarantanny” - zamknięcia, izolacji, wglądu i konfrontacji. Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji i przewartościowania. I śmierci - dodają realizatorzy spektaklu „Twarzą w twarz”.

Premiera „Twarzą w twarz” w stolicy (o ile nie będzie kolejnego lockdownu) 19 marca, natomiast w Bydgoszczy w Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli 27 marca. Z bydgoskich aktorów na scenie wystąpią: Małgorzata Witkowska, Dagmara Mrowiec-Matuszak i Damian Kwiatkowski.

„Maszyna” Jagody Szelc o przemocy instytucji wobec obywateli

Z kolei na 29 kwietnia 2021 roku planowana jest premiera autorskiego spektaklu „Maszyna” w reż. Jagody Szelc - znanej dotąd jako reżyserka filmowa.

- Inspiracją do spektaklu była „Kolonia karna” Franza Kafki, natomiast nasze i twórczyń (Jagody Szelc i dramaturżki Marty Keil - przyp. red.) założenie było takie, by opowiedzieć o przemocy w instytucjach. Myślę, że temat aktualny i gorący. Wystąpi sześcioro aktorów z zespołu TPB, w tym debiutująca na deskach naszego teatru Sara Celler-Jezierska - zdradziła Julia Holewińska.

Premiera „Antygona” w bydgoskim I Liceum Ogólnokształcącym

Premiera, która zakończy bieżący sezon artystyczny, będzie ukłonem w stronę klasyki. - Będzie to „Antygona” wyreżyserowana przez młodą, ale już bardzo uznaną reżyserkę Klaudię Hartung-Wójciak. Ten spektakl będzie głosem kobiet w przestrzeni publicznej na temat odzyskiwania kobiecej żałoby - powiedziała dyrektor Holewińska.

Premiera „Antygony” - spektaklu, w którym pojawi się wspomniana nowa aktorka Katarzyna Pawłowska - odbędzie się 11 czerwca 2021 roku w auli I LO.

- Tą premierą rozpoczniemy cały cykl zdarzeń, które będą działy się poza teatrem i we współpracy z bydgoskimi instytucjami kultury - dodał Wojciech Faruga, wyrażając nadzieję, że aula I LO będzie mogła być alternatywną przestrzenią dla realizacji spektakli, gdy duża scena TPB będzie w remoncie.

Po Katyniu oprowadzi Józef Czapski

Tymczasem w czerwcu zespół TPB rozpocznie prace do wrześniowej premiery, którą będzie sztuka „Katyń. Teoria barw”. To dramat napisany przez Julię Holewińską, wyreżyseruje go Wojciech Faruga, który nim zadebiutował na bydgoskiej scenie jako reżyser teatralny spektaklem "Wszyscy święci", pracował w pracowni, która zajmowała się projektowaniem ekspozycji dla Muzeum Katyńskiego.

- Spektakl będzie dotyczy kolorów historii, odzyskiwania pamięci, a naszym przewodnikiem po Katyniu będzie Józef Czapski - objaśnia Julia Holewińska.

- Chcemy zajrzeć poza ramy kanonu katyńskiego, czyli odzyskać historie, które zostają pominięte - uzupełnia Wojciech Faruga.
- Dowiecie się Państwo, na przykład że w Katyniu zginęła kobieta i to wcale nie jedna - uchyla rąbka tajemnicy autorka tekstu.

Premiera spektaklu „Katyń. Teoria barw” 17 września 2021 roku na małej scenie TPB.

Spektakl dla nastolatków i „AURORA” na Festiwalu Prapremier

Natomiast podczas Festiwalu Prapremier - 3 października 2021 r. zostanie zaprezentowany spektakl dla dzieci, a w zasadzie dla nastolatków (w wieku 12+), który TPB przygotowuje w koprodukcji z warszawskim STUDIO Teatrgaleria w Warszawie. „Mitologie” będzie to pierwszy spektakl dla dzieci Michała Borczucha.

Na chwilę zatrzymajmy się na tegorocznym jubileuszowym 20. Festiwalu Prapremier, który nieco zmieni formułę. Przede wszystkim, jak już informowaliśmy, została powołana „AURORA” - Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy, która będzie przyznawana za wybitny dramat współczesny. - Chcemy, by Bydgoszcz stała się miejscem spotkań aktorów, reżyserów i dramaturgów, którzy będą pracować z naszym zespołem - wyjaśnia dyrektor TPB. Efektem tej pracy mają być szkice sceniczne, czyli 5 tekstów finałowych Aurory. Czytanie tekstów będzie się odbywać w różnych miejscach, m.in. w Młynach Rothera.

Nabór tekstów do międzynarodowej nagrody „AURORA” (w wysokości 50 tys. zł) trwa do połowy kwietnia, ale jak zdradziła dyrekcja TPB, tekstów zwłaszcza niepolskojęzycznych zgłoszono już bardzo dużo. - Mamy nawet dramat z Kosowa - powiedziała Julia Holewińska. - Jury będzie miało dużo pracy. Na pewno - przyznaje Wojciech Faruga.

Tanecznie i z humorem „Czerwony K” o dojrzewaniu

Nim zakończy się rok 2021, zaproszeni zostaniemy na jeszcze dwie premiery. Pierwszą z nich będzie spektakl taneczny „Czerwony K” w reż. i choreografii Krystiana Łysonia i dramaturgią Doroty Kowalkowskiej.

- Reżyser wraz z grupą aktorów i tancerzy sięgnie po klasyczną bajkę o Czerwonym Kapturku, by zbadać poprzez ciało i ruch potencjał jaki w niej drzemie. Nie będzie wilka, ale kapturków będzie siedmiu. Spektakl skierowany do młodzieży podejmuje tematykę dojrzewania i kształtującej się tożsamości, niejednokrotnie opowiadając z przymrużeniem oka i nie stroniąc od szalonego żywiołowego humoru - opisuje TPB.

Premiera „Czerwonego K” planowana jest na listopad 2021 w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ.

Rok 2021 jest rokiem Krzysztofa Kieślowskiego

- Rok zakończymy koprodukcją międzynarodową. Przyjrzymy się Krzysztofowi Kieślowskiemu, ale trochę inaczej. Nie będziemy sięgać po jego najbardziej znane filmy. Razem z Royal District Theatre w Tbilisi przygotujemy spektakl „Kieślowski Doc”. Reżyserii spektaklu podejmie się jeden z najważniejszy reżyserów młodego pokolenia Data Tavadze, od lat pracujący też na scenach niemieckich. Punktem wyjścia będą dokumenty Kieślowskiego, skupimy się przede wszystkim na wątku robotniczym, ale także kobiecym i zastanowimy się, jak one dziś rezonują w Polsce i w Gruzji - wyjaśnia Julia Holewińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo