MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na bydgoskim Okolu trwa budowa centrum edukacyjno-kulturalnego [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Takie makiety pojawią się na wystawach po oddaniu do użytku nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Takie makiety pojawią się na wystawach po oddaniu do użytku nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego. Nadesłane
Zabytkowy budynek po dawnym przedszkolu przy ul. Staroszkolnej 10 w Bydgoszczy przechodzi kapitalny remont. W przyszłym roku ma zostać tu otwarte interaktywne muzeum i centrum edukacyjno-kulturalne.

Dzięki tej inwestycji najmniejsze w Bydgoszczy, ale prężnie działające Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, które obecnie mieści się w III LO, zyska nową przestrzeń.

- To będzie nowa jakość muzeum na skalę Bydgoszczy - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. - Zabiegałem o tę siedzibę już od dawna. Rozmowy nabrały tempa, gdy w 2014 r. obchodziliśmy "Rok Kanału Bydgoskiego". Zorganizowaliśmy wtedy trzykrotnie więcej lekcji muzealnych niż normalnie i ponad 300 warsztatów.

Dofinansowanie unijne

Inwestycja realizowana jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Na adaptację zabytkowego pustostanu do nowych potrzeb miasto pozyskało wysokie dofinansowanie - 2,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach ZIT.

- Prace rozpoczęły się w marcu. Wykonuje je firma Wezambud ze Żnina, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Zakończenie prac i odbiory wstępnie planowane są wiosną przyszłego roku. Koszt prac budowlanych to ogółem 2,6 mln zł. Wcześniej zleciliśmy opracowanie niezbędnej dokumentacji.

Przypomnijmy, że obiekt przy ul. Staroszkolnej 10 pochodzi z XIX wieku i wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. W dwukondygnacyjnym budynku z częściowo użytkowym poddaszem powstanie nie tylko interaktywne muzeum, ale też centrum edukacyjno-kulturalne.

Będzie tętnić życiem

- Okole i Wilczak-Jary to jedne z najbardziej zdegradowanych dzielnic w mieście i taka przestrzeń była tu bardzo potrzebna - mówi Tomasz Izajasz. - W centrum popołudniami będą odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. To miejsce udostępnione zostanie także seniorom, członkom kół i klubów turystyki pieszej, kajakowej, rowerowej, stowarzyszeniom rekonstrukcji historycznej oraz innym organizacjom działającym w dzielnicach Okole i Wilczak-Jary. Dodatkowo przy obiekcie powstanie wypożyczalnia sprzętu wodnego i wiata na kajaki. Na terenie przylegającym do muzeum mają odbywać się, m.in. warsztaty zawodów dawnych, łucznictwa i szermierki historycznej.

Jak informuje ratusz, przy centrum będzie parking, a obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich zaprojektowano także zewnętrzny podjazd, a w środku budynku platformę obsługującą dwie kondygnacje.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dwie stałe wystawy

- W nowej siedzibie muzeum planujemy dwie wystawy stałe - mówi Tomasz Izajasz. - Jedna poświęcona będzie historii Kanału Bydgoskiego, druga żegludze śródlądowej w Bydgoszczy. Będziemy tu prezentować np. modele statków. Nie zabraknie też spotkań z rekonstruktorami historycznymi, bo chcemy też pokazać jak wyglądała Bydgoszcz na przestrzeni wieków. Realizowanie będą też wystawy czasowe dotyczące: szczegółowych zagadnień z zakresu Bydgoskiego Obszaru Wodnego, kanałów w Polsce, a w dalszej perspektywie dróg wodnych na całym świecie, historii tras żeglownych na ziemiach polskich, historii mieszkańców Bydgoszczy i okolic oraz tradycji filmowych w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski