Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna podróż w czasie

mirosława kruczkiewicz
Jak na złoty jubileusz przystało, zaproszono prawdziwe gwiazdy. Na 50. Bydgoski Festiwal Muzyczny, połączony w tym roku z odbywającym się co trzy lata Międzynarodowym Festiwalem Musica Antiqua Europae Orientalis, złoży się 17 koncertów.

Jak na złoty jubileusz przystało, zaproszono prawdziwe gwiazdy. Na 50. Bydgoski Festiwal Muzyczny, połączony w tym roku z odbywającym się co trzy lata Międzynarodowym Festiwalem Musica Antiqua Europae Orientalis, złoży się 17 koncertów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 195809" sub="Zespół L’Arpeggiata prowadzony przez Christinę Pluhar (pierwsza z lewej). Fot. HELMUT LACKINGER/ARCHIWUM ZESPOŁU">

Inaugurację zaplanowano na najbliższą środę, 12 września, koncert finałowy na piątek 5 października.<!** reklama>

Od lat 60. ubiegłego wieku, gdy w Bydgoszczy rodził się pomysł organizowania festiwalu MAEO, muzyka dawna zaczęła wkradać się do łask melomanów, odkrywających w niej bliską dzisiejszym słuchaczom skłonność do improwizacji, zabawy dźwiękiem, radości muzykowania. W ostatnich dziesięcioleciach stała się wręcz modna. Rozwinął się nurt wykonawstwa historycznego, a spośród grających i śpiewających utwory średniowieczne, renesansowe i barokowe wyłoniły się gwiazdy, przyciągające na koncerty tłumy fanów.

Do takich gwiazd z pewnością należą zespoły L’Arpeggiata i Barbara Furtuna, które zainaugurują w środę festiwal. Powstała w 2000 roku L’Arpeggiata ma w składzie znakomitych muzyków z całego świata. Odkrywają przed słuchaczami mało znane włoskie i francuskie utwory głównie z XVII wieku, improwizując i wciągając publiczność do żywiołowej zabawy. Podobny entuzjazm słuchaczy wzbudzają występy męskiego kwartetu Barbara Furtuna z Korsyki, bazującego na tamtejszym tradycyjnym śpiewie. Wspólny program tych dwóch sławnych i lubianych grup nosi tytuł „Via Crucis”.

Dwa dni później ze sceny Filharmonii Pomorskiej popłyną pieśni bułgarskiej cerkwi. Zaśpiewa je Sofijski Chór Chłopięcy pod kierunkiem Adriany Błagojewej. Ten zawsze młody, bo składający się z chłopców w wieku od 8 do 15 lat, zespół istnieje już od 1968 roku. Śpiewa nie tylko tradycyjną muzykę, doczekał się też utworów napisanych specjalnie dla niego.

Kolejny wieczór, w przyszłą sobotę, 15 września, także będzie należał do sakralnej muzyki Wschodu. Sztukę chorału gregoriańskiego przedstawi grupa wokalna Heinavanker z Estonii. Ci utytułowani muzycy mają w repertuarze także przedchrześcijańską muzykę estońską, w tym pieśni runiczne, oraz utwory współczesne.

Kolejną gwiazdą - tym razem nurtu zwanego muzyką świata - jest Maria Pomianowska, badaczka i wykonawczyni tradycyjnej muzyki Europy i Azji, rekontruktorka zapomnianych instrumentów ludowych. Śpiewającej i grającej m.in. na fideli płockiej, suce biłgorajskiej i sarangi artystce towarzyszyć będą muzycy z Iranu, Izraela i Polski.

Podczas kolejnych festiwalowych wieczorów będzie można usłyszeć m.in. zespół wokalny Bornus Consort, chór mnichów z monastyru w Rosji, chłopięco-męski chór z Hiszpanii, śpiewaczkę Olgę Pasiecznik i pianistkę Beatę Bilińską. Zabrzmią śpiewy sakralne z różnych stron Europy, pieśni angielskiego dworu, utwory Hildegardy z Bingen, Jana Sebastiana Bacha, a także Wojciecha Kilara.

Pierwsze festiwalowe wieczory

  • Inauguracja festiwalu: zespoły L’Arpeggiata i Barbara Furtuna - środa, 12 września, godz. 19, Filharmonia Pomorska
  • Śpiewy bułgarskiej cerkwi: Sofijski Chór Chłopięcy - piątek, 14 września, godz. 19, FP
  • Chorał gregoriański: zespół Heinavanker - sobota, 15 września, godz. 19, FP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!