Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Bydgoszczy otwiera drzwi i zaprasza na premierowe wystawy, a nawet w teren!

Justyna Tota
Justyna Tota
Ponad sto fotografii do zobaczenia na jubileuszowej wystawie Marka Chełminiaka „Jestem, kim jestem, gdzie jestem”  od 11 maja w Galerii Sztuki Nowoczesnej
Ponad sto fotografii do zobaczenia na jubileuszowej wystawie Marka Chełminiaka „Jestem, kim jestem, gdzie jestem” od 11 maja w Galerii Sztuki Nowoczesnej Robert Sawicki/ Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy już w piątek (7 maja) otwiera drzwi do nowo wyremontowanej siedziby przy ul. Gdańskiej 4. Od wtorku (11 maja) na zwiedzających czekają także oddziały MOB na Wyspie Młyńskiej, a w nich nowe ekspozycje. Czeka także terenowa trasa w Exploseum! A 14 maja spotkanie z wybitnym fotografikiem Markiem Chełminiakiem, dzień później Wieczór z Muzeum.

Zobacz wideo: Bez maseczek na świeżym powietrzu? Są nowe informacje

Stanąć naprzeciwko 112 wielkoformatowych fotografii (odbitek, nie wydruków!), by spotkać się twarzą w twarz m.in. z takimi postaciami jak: Sophia Loren, Św. Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Bill Clinton, Michael Jackson czy Rafał Blechacz, zobaczyć krajobrazy i architekturę: Egiptu, Syrii, Izraela, Portugalii, Rosji, Polski (w tym oczywiście Bydgoszczy) lub przenieść się np. w sam środek zamieszek ostatniego festiwalu w Jarocinie. Tego wszystkiego i znacznie więcej będzie można doświadczyć, zwiedzając od 11 maja jubileuszową wystawę Marka Chełminiaka „Jestem, kim jestem, gdzie jestem” w Galerii Sztuki Nowoczesnej MOB (ul. Mennica 8).

Polecamy także

- Do Muzeum Okręgowego zaniosłem blisko 200 zdjęć - te od lat 70. do końca 90. to w 100 procentach fotografia analogowa. Dyrektor Wacław Kuczma przejrzał je i zapytał, czy sam może je wybrać, by ułożyć z nich ekspozycję. I zrobił to fantastycznie! Tak zestawił kadry, że na własne zdjęcia spojrzałem zupełnie inaczej - przyznaje Marek Chełminiak, który zdradził nam, że w ciągu 50 lat pracy z aparatem w ręku to dopiero... druga jego wystawa w Bydgoszczy.

- Moja pierwsza bydgoska (potężna) wystawa miała miejsce w 2000 r., zaprosił mnie ówczesny dyrektor BWA śp. Kazimierz Jułga - wspomina Marek Chełminiak, który miał za to wiele ekspozycji w całym regionie.

Spotkanie z Markiem Chełminiakiem, który będzie podpisywać swój album „Pół wieku z fotografią”

- Zapraszam wszystkich serdecznie do zwiedzenia mojej jubileuszowej wystawy, na której znalazły się m.in. zdjęcia wykonywane przeze mnie dla prasy („Expressu Bydgoskiego”, „Gazety Pomorskiej”, tygodnika „Polityka”) czy do blisko 40 albumów, jakich byłem autorem lub współautorem - mówi Marek Chełminiak.

Najnowszej wystawie także towarzyszy wyjątkowy album „Marek Chełminiak. Pół wieku z fotografią”, który dla artysty również był niespodzianką. - Miał być folder, a tymczasem powstał fantastyczny album - przyznaje pan Marek i dodaje, że to zasługa przyjaciół - Ewy Stadnickiej, szefowej bydgoskiego Wydawnictwo Pejzaż oraz Henryka Balickiego, szefa Drukarni Abedik.

Album można nabyć m.in. w Muzeum Okręgowym. Jak zdradził nam Marek Chełminiak, w ramach ekspozycji w MOB, zamierza zorganizować spotkanie, by podpisywać album. Uwaga, został już ustalony termin spotkania z artystą, które odbędzie się 14 maja o godz. 18 w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Planowany jest także finisaż jubileuszowej wystawy, która czynna będzie do 27 czerwca br.

W pozostałych oddziałach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy od 11 maja 2021 r. na zwiedzających czekają też inne wystawy.

Cztery razy „Wiosna” w Domu Leona Wyczółkowskiego

„Cztery razy ujmowałem ten sam temat z wysiłkiem” - wspomniał kiedyś Leon Wyczółkowski. Mowa o obrazie „Wiosna”, na którym widać otwarte okno pokoju artysty z widokiem na ogród. Wszystkie cztery obrazy (pochodzące ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, a także z kolekcji prywatnej) - z okazji niedawnej rocznicy 169. urodzin Wyczóła - premierowo będzie można zobaczyć w Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7).

Zwiedzanie w terenie - nieudeptanymi ścieżkami bydgoskiego Exploseum

Można już zapisywać się (tel. 883 366 056, e-mail: [email protected]) na nową, industrialną trasę terenową przygotowaną w Exploseum - w strefie produkcji nitrogliceryny dawnej DAG Fabrik Bromberg.

- Trasa ma blisko 2 kilometry i wiedzie ścieżkami, które na dobrą sprawę dotąd nie były używane. To coś dla miłośników urban exploration. Zwiedzanie jest swego rodzaju surwiwalem. Oczywiście, trasa jest zabezpieczona, nikomu krzywda się nie stanie, ale to zdecydowanie surowe ścieżki w środku lasu - objaśniał nam Andrzej Borsuk.

Jak usłyszeliśmy w Exploseum, pierwsze wyprawy będą mogły być organizowane od 11 maja i zależne są od pogody. Na grupa będzie mogła liczyć nie więcej niż 5 osób. Szczegóły TUTAJ

Zobacz pierwsze wystawy w nowo wyremontowanej siedzibie muzeum przy Gdańskiej 4 w Bydgoszczy

Tymczasem już od piątku (7 maja) od godz. 10 można wejść do nowo wyremontowanej siedziby MOB przy ul. Gdańskiej 4, a w niej zwiedzić dwie premierowe wystawy: „Obrazy Nie- / Rzeczywistości” - bogactwo form sztuki współczesnej ze zbiorów MOB oraz „Stan zero” - projekt nawiązujący do poznańskiej grupy artystycznej Bunt z 1918 roku i prezentuje prace graficzne artystów Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Marii Abakanowicz w Poznaniu.

Wystawie „Stan zero” - prezentowanej w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej - towarzyszyć będą: spotkanie graficzne z artystami uczestniczącymi w wystawie, warsztaty graficzne online i stacjonarne - te drugie będą połączone ze z oprowadzaniem po wystawie i pokazem graficznym. Terminy tych wydarzeń MOB ma podać wkrótce.

Na czym będzie polegać pokaz? - pytamy.
- Pokaz prac graficznych z matrycami ze zbiorów muzeum połączony z omówieniem tradycyjnych i współczesnych technik graficznych (m.in. prace autorstwa Józefa Pieniążka, Stanisława Brzęczkowskiego, Franciszeka Konitzera, EwayŚliwińskiej, Bronisława Z. Nowickiego, Jana Szmatlocha, Włodzimierza Kotkowskiego) oraz warsztaty m.in. linorytu dla dzieci i młodzieży - odpowiada nam Natalia Szczerbińska , specjalista ds. promocji MOB.

Majowy Wieczór w Muzeum w Bydgoszczy

I jeszcze jedna wiadomość - 15 maja w godz. 18-22 odbędzie się Wieczór w Muzeum (Noc Muzeów została w 2021 roku przeniesiona na listopad). Na budynkach lub w oknach muzeum pojawią się znaki i kody, które będzie można rozszyfrować ze specjalną mapką z zadaniami oraz ciekawostkami, która będzie dostępna w kasach muzealnych w dniach: 11-15.05. 2021.

Jak zapowiada Muzeum Okręgowe, taki wieczorny spacer szlakiem obiektów i architektury muzealnej będzie dla każdego świetną okazją, by odkryć historię Bydgoszczy oraz wyjątkowe zbiory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo