https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w Bydgoszczy rozpoczynają się XVIII Europejskie Spotkania Artystyczne

Marta Mikołajska
XVIII Europejskie Spotkania Artystyczne rozpoczną się w piątek, 18 października, i potrwają do niedzieli, 20 października.
XVIII Europejskie Spotkania Artystyczne rozpoczną się w piątek, 18 października, i potrwają do niedzieli, 20 października. Materiały prasowe organizatora
W piątek, 18 października, w Bydgoszczy rozpocznie się XVIII edycja Europejskich Spotkań Artystycznych. Wydarzenie zainauguruje wernisaż fotografii artystycznej Woytka Konarzewskiego. W programie także m.in. spotkanie z poezją, pokazy tańca współczesnego i flamenco oraz koncerty.

Europejskie Spotkania Artystyczne organizowane są od 2005 roku. Ich celem jest przybliżenie mieszkańcom różnych rodzajów sztuki - od tańca, przez śpiew, po malarstwo. Na Spotkania zapraszani są znamienici artyści, także z zagranicy. W ub. latach w Bydgoszczy gościli m.in. Alexander Boldachev - wirtuoz harfy, Anna Luisa Cabral - brazylijska tancerka czy prof. Philippe Coutelen - francuski dyrygent, skrzypek i wykładowca.

- Europejskie Spotkania Artystyczne (ESA), festiwal wielu sztuk – narodził się z chęci przekazania mojej pasji do muzyki, malarstwa i poezji. Celem są spotkania z twórcami, wymiana myśli i wrażeń związanych ze sztuką wywodzącą się z wielu krajów i kultur - mówi prof. Barbara Marcinkowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Master classes i koncert "Młodych talentów" w Bydgoszczy

Także w tym roku podczas festiwalu widzowie będą mieli okazję podziwiać umiejętności artystów reprezentujących szerokie spectrum dziedzin, w tym fotografię, muzykę, śpiew, taniec, aktorstwo czy poezję. Festiwalowe wydarzenia rozpocznie wernisaż fotografii związanego z Bydgoszczą Woytka Konarzewskiego, który od czterdziestu lat mieszka w Paryżu. Wernisaż odbędzie się o godz. 18 w piątek, 18 października w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Następnie publiczność będzie miała okazję wysłuchać twórczości Kazimierza Hoffmana, Roberta Mielchorskiego, Zdzisława Prussa i Marka Siwca, które zaprezentuje bydgoski aktor Paweł Gilewski. Wieczór inauguracyjny zakończy występ bydgoskiego Zespołu Tańca Współczesnego BRAX pod kierunkiem Beaty Rewolińskiej.

Szczególnym punktem programu będą master classes z prof. dr Barbarą Marcinkowską - wiolonczelistką, jednocześnie dyrektor artystyczną Festiwalu, profesor tytularny hors-classe Konserwatorium Narodowego w Wersalu, doktor na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych na Sorbonie - oraz z Magdaleną Rezler-Niesiołowską - skrzypaczką, profesor Hochschule für Musik we Freiburgu. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 19 października, w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego od godz. 10. Koncert uczestników kursu mistrzowskiego będziemy mieli okazję wysłuchać w niedzielę, 20 października, w Muzeum Wodociągów, o godz. 11. "Młodym talentom" akompaniować będzie na fortepianie Agata Nowakowska-Gumiela. Z kolei o godz. 16 w Bydgoskim Centrum Sztuki przy ul. Jagiellońskiej odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Anny Bochenek i Grzegorza Pleszyńskiego. Dodatkową atrakcją będzie koncert na nietypowych instrumentach, który wykona dla publiczności bydgoski performer Grzegorz Pleszyński.
Drugi dzień festiwalowy zakończy koncert pt. "Śpiewy prawosławnych monasterów" w wykonaniu męskiego zespołu muzyki cerkiewnej IKOS, który wystąpi w składzie: Michał Hajduczenia, Łukasz Hajduczenia, Witali Michalczuk, Tymoteusz Cyrkun.

W niedzielę, 20 października, organizatorzy zaproszą do Pałacu w Ostromecku na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu bydgoskiego tria fortepianowego Ascendum Trio. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Lasota (skrzypce), Zuzanna Pocztowska (wiolonczela), Jakub Pawlikowski (fortepian).

Europejskie Spotkania Artystyczne - w hołdzie bydgoskim artystom

Wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Europejskich Spotkań Artystycznych zakończy pokaz flamenco bydgoskiego zespołu "Danza del Fuego" (Sławomir Dolata, Dorota Dzięcioł, Monika Szala, Dawid Cholewiński).

- W tym roku tematem Festiwalu jest Bydgoszcz, jej twórcy i artyści. Chciałam oddać hołd miastu, w którym mogę realizować od wielu lat Festiwal. Ale także podziękować osobom, dzięki którym może być realizowany - dodaje prof. Barbara Marcinkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski