Muzeum w Bydgoszczy po 12 latach wraca na Gdańską 4 i otwiera się - na razie wirtualnie. Zobacz zdjęcia z obiektu!

Justyna Tota
Justyna Tota
Elewacja zabytkowego gmachu muzeum przy ul. Gdańskiej 4 w Bydgoszczy ma kolor ugrowy. - Pogłębione badania kolorystki elewacji wykazały, że pierwotnym kolorem obiektu był odcień ugrowy, stąd zgodnie z decyzja miejskiego konserwatora zabytków i nadzoru konserwatorskiego inwestycji elewacja zyskała właśnie taki kolor - wyjaśnia Kinga Długosz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych MOB. Arkadiusz Wojtasiewicz
Już we wtorek (30 marca) o godz. 12 na YouTube Muzeum Bydgoszczy wirtualne otwarcie wyremontowanego i rozbudowanego gmachu przy ulicy Gdańskiej 4. Będzie można zobaczyć nowe pomieszczenia i fragment pierwszej wystawy. Będzie też okazja posłuchać o kulisach remontu i odkryciach archeologicznych.

Zobacz wideo: Szyldy w Śródmieściu Bydgoszczy. Miejski plastyk interweniuje

Roboty budowalne zakończyły się w styczniu br., a w połowie lutego zakończono odbiory prac. Na dzień przed umownie ostatecznym terminem zakończenia inwestycji Muzeum Okręgowe oficjalnie zaprasza bydgoszczan we wtorek (30 marca) na otwarcie gmachu przy ul. Gdańskiej 4. Na razie będzie to zwiedzanie wirtualne.

- Bardzo się cieszę, że ten budynek wraca do substancji muzeum i będzie jednym z głównych miejsc prezentacji naszej działalności. Mam nadzieję, że zrodzi się tu forum wymiany myśli - mówił podczas konferencji online Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, zaznaczając, że przy Gdańskiej 4 przestrzenie wystawiennicze powiększyły się.

Nowe miejsce na mapie kulturalnej Bydgoszczy:

- Przygotowaliśmy już pierwszą część wystawy pt. „OBRAZY NIE- / RZECZYWISTOŚCI”, której fragment będzie można zobaczyć wirtualnie. Natomiast ekspozycją „Jan Stanisławski i jego uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków” planujemy zagospodarować inne przestrzenie wystawiennicze (salę na pierwszym piętrze z widokiem na kościół Klarysek - przyp. red.). Te znakomitości artystyczne polskiej sztuki to bardzo ważny dar państwa Pietraszaków dla naszego miasta i muzeum - podkreśla Wacław Kuczma.

Skarb Bydgoski ma wprowadzić się do gmachu przy Gdańskiej 4

- W pozostałych salach, jak i w sali wielofunkcyjnej pokażemy zbiory naszego muzeum. Chcemy jednak stworzyć takie miejsce, gdzie będzie prezentowana nie tylko sztuka współczesna, ale także przestrzenie historyczne. Stąd też do obiektu przy Gdańskiej 4 chcemy wprowadzić wystawę związaną ze Skarbem Bydgoskim. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje nam planów, ekspozycję uruchomimy pod koniec roku - zapowiada Wacław Kuczma.

W muzeum ogólnodostępna czytelnia, spotkania literackie, kawiarnia

Warto dodać, że w gmachu MOB przy Gdańskiej 4, oprócz wystaw, życie kulturalne będzie się toczyć także wokół dyskusji panelowych, wykładów popularyzujących szeroko rozumianą sztukę. Będą również spotkania literackie oraz kawiarnia w pomieszczeniach piwnicznych.

- Na Gdańską 4 przenosimy naszą bibliotekę i otworzymy ogólnodostępną czytelnię, w której znajdą się publikacje na temat Bydgoszczy i m.in. historii farmacji, zwłaszcza że niebawem otwarcie także nowego obiektu muzeum przy Gdańskiej 5, chodzi o legendarną „Aptekę pod Łabędziem” - zapowiada Natalia Szczerbińska, specjalista ds. promocji MOB.

- Będziemy również organizować spacery historyczne i wiele warsztatów edukacyjnych. Stworzyliśmy już nowy program, do którego będziemy zapraszać nauczycieli, gdy tylko pozwoli na to sytuacja związana z epidemią - dodaje Natalia Szczerbińska.

Huczne otwarcie w maju 2021? Koniecznie z Leonardem i Wandą Pietraszakami!

Na razie nie jest możliwe, by podać konkretny termin wielkiego otwarcia gmachu przy Gdańskiej 4. Muzeum Okręgowe chciałoby, aby uroczystość odbyła się z udziałem państwa Pietraszaków i oczywiście mieszkańców. Być może nastąpi to w maju 2021.

Tymczasem Kinga Długosz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych MOB, podsumowując realizację inwestycji za ponad 27 mln zł, przypomniała, że muzeum poprzez ministerstwo kultury otrzymało dofinansowanie unijne (ponad 14, 5 mln zł), jak i wsparcie ze strony miasta Bydgoszcz już w 2016 r., ale w wyniku postępowań przetargowych prace budowlane rozpoczęto na początku 2018 r.

Ciekawe odkrycia w zabytkowej części obiektu oraz artefakty

- Prace w pierwszej kolejności polegały na odkopaniu fundamentów i pogłębieniu piwnic, a także odkopaniu części niepodpiwniczonej. W trakcie prac budowlanych w najstarszej części obiektu odkryto drewniane profilowane belki stropowe oraz XVII-wieczne polichromie. Odkryto także pozostałości ścian ceglanych części niepodpiwniczonych, co powodowało konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych - przypomniała dyrektor Kinga Długosz.

Ciekawostką jest, że podczas badań archeologicznych, oprócz wielu naczyń, znaleziono m.in. kalendarzyk z 1939 r. należący do oficera rezerwy 62 Pułku Piechoty, który został ranny w czasie walk w Puszczy Bydgoskiej pod Emilianowem czy krople do oczu (z 1953 r.) pierwszego dyrektora muzeum Kazimierza Boruckiego.

Prace w nowym i starym budynku Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

W 2019 roku zakończono wykonywanie ścianek działowych, realizowano prace przy zabytkowej elewacji, wykonano klatkę schodową z piwnicy na parter zabezpieczającą odkryte zabytkowe schody. W nowym budynku wmurowano ściany, wykonano trzpienie żelbetowe, stropy nad piętrem, ściany sali wielofunkcyjnej i zakończono montaż dachu. Układano instalacje w budynku.

- W 2020 roku prace nadal były prowadzone w starej części obiektu, jak i w nowym budynku. Wykonano szklany dach, elewację sali audiowizualnej, budowę ścianek działowych, wykonano klatkę schodową – wymienia dyrektor Kinga Długosz. - W okresie pandemicznym roboty budowlane przebiegały w miarę zgodnie z harmonogramem, zdarzały się jednak problemy z dostawą towarów. Dlatego Muzeum Okręgowe otrzymało zgodę od ministerstwa na przesunięcie terminu realizacji projektu o 90 dni. Stąd ostateczny umowny termin inwestycji to 31 marzec 2021 – wyjaśnia zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych MOB.

MOB zaprasza na wirtualny spacer na YouTube

Więcej o kulisach remontu oraz znaleziskach dowiemy się już od wtorku, 30 marca 2021 r. godz. 12 na YouTube Muzeum OkręgowegoTUTAJ podczas wirtualnego zwiedzania gmachu przy Gdańskiej 4. O godz. 13.00 MOB zaprosi na konferencję online poświęconą Funduszom Unijnym w promowaniu sztuki współczesnej.

Koszty remontu i rozbudowy gmachu MOB przy Gdańskiej 4 w Bydgoszczy

  • całkowita wartość projektu: 27 mln 623 tysiące 319 zł, 72 gr
  • wydatki kwalifikowane to: 17 mln 82 tys. 165 zł i 11 gr
  • dofinansowanie ze środku Europejskiego Rozwoju Regionalnego: 14 mln 519 tys. 840 zł 34 gr
  • wkład własny zapewniło miasto Bydgoszcz w wysokości 2 mln 562 tys. 324 zł 77 gr
  • wydatki niekwalifikowane pokryte przez miasto Bydgoszcz: 10 mln 541 tys. 156 zł 61 gr

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie