Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie nie jadą na spektakl? Przyjadą aktorzy

Redakcja
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczął projekt „Teatr Polska”, w myśl którego artyści odwiedzają niewielkie miejscowości. Akcja zaczęła się w Więcborku. Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” pokazał tam „Koziołka Matołka”.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczął projekt „Teatr Polska”, w myśl którego artyści odwiedzają niewielkie miejscowości. Akcja zaczęła się w Więcborku. Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” pokazał tam „Koziołka Matołka”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192703" >

Do czwartej już edycji programu „Teatr Polska” zgłoszono w tym roku aż 86 spektakli. Komitet organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które od lipca do grudnia 2012 roku odwiedzą ze 175 prezentacjami 92 miejscowości w całej Polsce.<!** reklama>

Inspiracją dla powstania tego przedsięwzięcia były słynne objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Ich celem było przybliżenie mieszkańcom małych miasteczek najważniejszych osiągnięć kultury polskiej tamtego okresu. - Nasza premiera sezonu artystycznego w terenie adresowana była do dzieci. W Więcborku pokazany został „Koziołek Matołek”, przedstawienie Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino” w reżyserii Czesława Sieńki - mówi Lilianna Uczkiewicz z Instytutu Teatralnego. - Najbliższe pokazy tej bajki będą w Chełmnie (27.07) i w Koronowie (31.07). Wstęp jest bezpłatny.

Całą trasę Bydgoskiego Teatru „Buratino” można sprawdzić pod adresem: www.polska.e-teatr.pl/koziolek-matolek/. Przedstawienie zawita na pewno do Żnina, Cekcyna, Barcina, Szubina, Tucholi.

Starsi panowie trzej

To niejedyny bydgoski akcent podczas akcji „Teatr Polska”. We wrześniu, w październiku i w listopadzie w drogę wyruszy trzech sympatycznych panów, głównych bohaterów spektaklu „Turyści” w reżyserii Artura Pałygi z bydgoskiego Teatru Polskiego. Panowie, i pozostali bohaterowie tej sztuki, odwiedzą Janikowo, Wałcz, Brodnicę, Piłę i Chojnice. Komu będzie mało lokalnej twórczości, może wybrać się w Polskę na spektakle innych uznanych scen.

Teatralne menu

W repertuarze znalazł się następujący wybór sztuk: „Bracia Karamazow” w reż. Janusza Opryńskiego z Teatru Provisorium z Lublina; „Józef i Maria” w reż. Pawła Szkotaka z Teatru Polskiego w Poznaniu; „Kartoteka” w reż. Piotra Ratajczaka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego z Koszalina; „Mikrokosmos” w reż. Konrada Dworakowskiego z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego; „Osadzeni. Młyńska 1” z Teatru Ósmego Dnia z Poznania; „Straucha” w reż. Igora Gorzkowskiego” z Teatru Ochoty w Warszawie; „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” w reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin z Supraśla; „Żywoty świętych osiedlowych” w reż. Agaty Kucińskiej z Teatru Ad Spectatores z Wrocławia i inne. Program projektu wraz z opisami spektakli dostępny jest na stronie www.polska.e-teatr.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!