[break]
Główną rolę w ponownym zinwentaryzowaniu fortepianów odegrał profesor Beniamin Vogel, który wspólnie z Andrzejem Szwalbem, stworzył unikalną kolekcję ponad pięćdziesięciu instrumentów z XIX wieku.
- Profesor Vogel skontaktował nas z Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie, realizującym projekt, którego celem jest pokazanie instrumentów, znajdujących się w zasobach polskich muzeów - mówi Andrzej Gawroński, kierownik pracowni pałacowej w Zespole Parkowo-Pałacowym w Ostromecku.
PRZECZYTAJ:Mamy cenne dzieła, z których wartości często nie zdajemy sobie sprawy
Ta kolekcja fortepianów jest, oprócz znajdującej się w zasobach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, jedną z największych w kraju. Są to przede wszystkim instrumenty wyprodukowane w Polsce w XIX wieku.
Na użytek digitalizacji światło dzienne ujrzało kilkanaście fortepianów, które do tej pory nie były eksponowane w Pałacu Mostowskich. Kilka instrumentów jeszcze pozostało w magazynach, bo nie ma miejsca, gdzie można by je pokazać.
Mamy w Bydgoszczy zbiory, które warto zaprezentować. Cennymi bydgostianami, m.in., kolekcją prac Leona Wyczółkowskiego, może pochwalić się Muzeum Okręgowe.