W rozbudowywanym od 2005 roku muzealnym zbiorze zabytków fonograficznych znajduje się ponad 100 urządzeń do odtwarzania i nagrywania dźwięku.
"Najcenniejszymi z nich są fonografy - pierwsze urządzenia, które pozwalały zarówno na zapis, jak i na odtwarzanie dźwięku. Ponadto Pracownia Muzyczna posiada w swoich zasobach gramofony, patefony oraz fragmenty mechanizmów napędowych i innych elementów związanych głównie z gramofonami" - informuje Liwia Jezierska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
"Kolekcja zawiera też płyty z utrwalonymi przed laty głosami wielu światowej sławy artystów. Melomani z pewnością docenią kompozycje instrumentalne w wykonaniu najlepszych solistów i orkiestr czy płyty akustyczne z lat 1890-1920 i elektryczne z okresu 1928-1959" - dodaje Liwia Jezierska.
Obok urządzeń nagrywająco-odtwarzających i fonograficznych perełek w gablotach prezentowane są cylindry, wydawnictwa patriotyczne i religijne oraz akcesoria muzyczne. Do tych ostatnich należą przede wszystkim czasopisma specjalistyczne, reklamy firm płytowych i wytwórni gramofonów, pocztówki dźwiękowe, katalogi nagrań, wydawnictwa nutowe i koperty do płyt.
Ekspozycję "Dźwięki spod igły" można oglądać w sali kolumnowej Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 w Bydgoszczy. Kuratorem wystawy jest Sławomir Dolata.
Zmarły w 2018 r. Adam Mańczak był znanym bydgoskim sportowcem i kolekcjonerem, laureatem wielu nagród za swoje zasługi dla ochrony dóbr fonograficznych, w tym dyplomu wyróżniającego Akademii Fonograficznej - Kapituły nagrody „Fryderyk” i Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich.
Straty wojenne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Warto też dodać, że bydgoskie Muzeum Okręgowe realizuje obecnie projekt pn. „Straty wojenne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy". Jest to publikacja dotycząca strat wojennych MOB, a jej celem jest merytoryczne uporządkowanie i podsumowanie aktualnego stanu wiedzy na ich temat oraz możliwie jak najszersze jej spopularyzowanie. Jak informuje Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, publikacja została podzielona na część merytoryczną i katalogową. Pierwsza zawiera informacje o historii bydgoskich zbiorów oraz okolicznościach, w jakich doszło do utraty znacznej ich części, a także przybliży dzieje badań prowadzonych nad tym zagadnieniem przez pracowników muzeum. Podsumuje również aktualny stan wiedzy na temat strat wojennych placówki. Z kolei katalog prezentuje szczegółowe informacje na temat 1045 obiektów uznanych za straty wojenne pochodzące z kolekcji muzeum. Zawiera także spis obiektów uznanych za straty wojenne, pochodzące z muzealnego depozytu. Internetowy katalog strat wojennych Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy dostępny jest TUTAJ.
