Na początku sierpnia 1923 roku powstało dzisiejsze Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, wówczas jako Muzeum Miejskie. Mieściło się w budynku byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku 2.
Z okazji rocznicy istnienia MOB przygotowano specjalną wystawę, która zajmuje trzy piętra Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Mennica 8. Wystawa opowiada o 100 latach funkcjonowania placówki. Ekspozycja została podzielona na dziesięć sekcji, ukazując poszczególne dekady działalności instytucji oraz ewolucję krajobrazu kulturalnego, w jakim się rozwijała. W aranżacji plastycznej przestrzeni wystawienniczej uwzględniono problematykę i estetykę każdego dziesięciolecia. Całość osadzono w kontekście społecznym i historycznym regionu, Polski i świata.
- Układ wystawy nie jest tylko chronologiczny, nie nawiązuje w bezpośredni sposób do historii muzeum. Choć elementy jego wielu lat istnienia są obecne. Raczej skupiamy się na emocjonalnym i wrażeniowym obrazie wartości, którą posiada w sobie muzeum - informuje kurator główny wystawy, dr Wacław Kuczma.
Osoby odwiedzające Muzeum zobaczą na ekspozycji między innymi: muzealia z zakresu archeologii, dziejów Bydgoszczy, historii numizmatyki oraz książki z początków gromadzenia księgozbioru Niemieckiego Towarzystwa Sztuki i Nauki w Bydgoszczy, akt darowizny Franciszki Wyczółkowskiej dla Muzeum Miejskiego z 1937 roku i dzieła Leona Wyczółkowskiego, prace Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego oraz Waltera Leistikowa, a także Leokadii Łempickiej i innych wybitnych polskich twórców.
- Artefakty, nasze zbiory opowiadają naszą ciekawą i pełną zdarzeń przestrzeń stu lat. Odnosimy się do znaczenia muzeum w historii regionu kujawsko-pomorskiego, naszego kraju, a może i Europy. Badania prowadzone przez pracowników muzeum dotykają poza regionalnej przestrzeni. Nie istniejemy przecież w próżni. Zanurzamy się w otchłani wielokulturowości, przenikania i kształtowania intelektualnego. Zestawiamy siłę odziaływania sztuki współczesnej, dawnej ze zjawiskami urodzonymi w latach prehistorii - wyjaśnia dr Kuczma.
Wernisaż wystawy zatytułowanej "Teraźniejszość czasu przyszłego" odbył się 21 września. Będzie ją można zwiedzać do końca marca.
W programie obchodów 100-lecia była też uroczysta gala w Miejskim Centrum Kultury, z udziałem władz miasta, województwa, regionu kujawsko-pomorskiego oraz przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownikom bydgoskiego muzeum wręczono odznaczenia, nagrody i wyróżnienia.
Wideo: nietypowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Dawno niewidziana Terentiew zachwyca stylem. Tak teraz wygląda caryca telewizji. FOTO
- Brodzik wstydziła się własnych dzieci? Kulisy reklamy wyszły na jaw
- Wykopali z grobu legendę "Samych swoich". Postawili na cmentarzu potężną konstrukcję!
- Nad "Kołem Fortuny" wiszą czarne chmury? Norbi nie pojawił się na planie od miesięcy