MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace archeologiczne przy bydgoskim Wyszogrodzie. Odkryto nawet ludzki szkielet

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Kończy się pierwszy etap prac w pobliżu Wyszogrodu. Ma tam powstać osiedle mieszkaniowe
Kończy się pierwszy etap prac w pobliżu Wyszogrodu. Ma tam powstać osiedle mieszkaniowe Instytut Archeologii UMK w Toruniu
Kończy się pierwszy etap prac wykopaliskowym przy bydgoskim grodzisku w Fordonie. Archeologom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu się poszczęściło. Na tym terenie ma powstać osiedle mieszkaniowe.

Kończy się pierwszy etap badań wykopaliskowych na terenie średniowiecznego bydgoskiego Wyszogrodu. Badania te realizowane są w ramach umowy podpisanej w 2020 roku między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika deweloperem z Tarnowa Podgórnego. Chodzi o wykonania stałego nadzoru i badań archeologicznych wyprzedzających budowę osiedla mieszkaniowego „Nowy Wyszogród”.
Prace prowadzą pracownicy Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Jacek Bojarski oraz Marcin Weinkauf z pomocą studentów Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Cała lista znalezisk
Jak informuje instytut, w poprzednich sezonach udało się przebadać pozostałości zabudowy mieszkalnej rozciągającej się na północnym przedpolu dawnego grodu oraz odsłonić fragment wczesnośredniowiecznego cmentarzyska szkieletowego. Obecnie trwają badania w północno-wschodniej partii stanowiska, gdzie został odsłonięty zespół piecowisk oraz pozostałości dużego budynku mieszkalnego z gankiem. Najwięcej zaangażowania i pracy wymagała eksploracja zagłębionej w ziemię piwnicy budynku pochodzącego z XIII wieku. Z budynkiem tym były powiązane piece kotlinkowe do wytopu.

Wyszogród to grodzisko położone na lewym brzegu Wisły w strategicznie ważnym miejscu na pograniczu pomorsko-kujawskim. Jest pozostałością po grodzie kasztelańskim, od 1314 książęcym, zniszczonym przez Krzyżaków w maju 1330 roku podczas wojny polsko-krzyżackiej 1327–1332. Gród sprawował kontrolę nad drogą wodną Wisły i traktem lądowym wiodącym z Kujaw na Pomorze Gdańskie oraz ziemię chełmińską, pokrywającym się z odnogą szlaku bursztynowego z czasów rzymskich. W związku z tym był przedmiotem długotrwałych sporów i walk kujawsko-pomorskich. Istnieją przesłanki twierdzące, że w Wyszogrodzie zatrzymał się Święty Wojciech udający się z misją do Prus w 997 roku. W XIII wieku w warowni odbywały się spotkania mistrzów krzyżackich z polskimi książętami i biskupami.

Najstarszy kościół w Bydgoszczy i powiecie

Przy grodzisku do końca XVIII wieku znajdował się kościół pw. św. Marii Magdaleny, najstarsza świątynia parafialna odnotowana w źródłach pisanych na terenie obecnego miasta Bydgoszczy i powiatu oraz jedna ze starszych na obszarze regionu.

Następcą Wyszogrodu było miasto Fordon lokowane w 1382 przez Władysława Opolczyka.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera