MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne sensacyjne odkrycie archeologów w Bydgoszczy - czwarta studnia z XVI wieku

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Czwarta, doskonale zachowana studnia odkryta przez archeologów przy ul. Fordońskiej na bydgoskich Bartodziejach
Czwarta, doskonale zachowana studnia odkryta przez archeologów przy ul. Fordońskiej na bydgoskich Bartodziejach Dr Wojciech Siwiak
Kolejne sensacyjne odkrycie archeologów przy ul. Fordońskiej w Bydgoszczy. To doskonale zachowana studnia z XVI wieku. Już czwarta w tym miejscu.

Archeolodzy prowadzący od 2022 roku badania archeologiczne przy ulicy Fordońskiej 16 w Bydgoszczy w miejscu powstającego osiedla mieszkaniowego Nowe Horyzonty odkryli czwartą już studnię na tym stanowisku. W ubiegłym roku trzy, w tym największą przekazaną do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Aktualna studnia numer cztery pochodzi, jak poprzednie, z XVI-XVI/XVII wieku. Wykonana została z nieokorowanego drewna sosny. Ujęcie wody wykonano w technice zrębowej z niezwykłym znawstwem ciesiołki. Szczeliny między belkami zalegającymi na sobie celem uszczelnienia wypełniono leśnym mchem. Studnię usytuowano na brzegu dawnego naturalnego rozlewiska Brdy.

Cztery studnie w tym samym miejscu

- Kiedyś biegło tędy zakole Brdy, to rodzaj zagłębienia terenu. Rzeka już tędy nie płynie, bo skanalizowana zmieniła bieg- mówi dr Wojciech Siwiak z prowadzącej badania Pracowni Archeologiczno - Konserwatorskiej w Bydgoszczy. - Wyjaśnienie nagromadzenia studni w tym miejscu jest proste. Kiedyś pola uprawne były bardzo wąskie, to rodzaj "kiszek". Na końcu każdego pola stawiano studnię. Nie czerpano wody z rzeki, która była zanieczyszczana przez znajdujące się niedaleko miasto Bydgoszcz. Woda do zagłębienia, przefiltrowana, spływała do studni grawitacyjnie.

Znaleźli ceramikę

Wojciech Siwiak zaznacza, że studnie nie były przeznaczone dla zwierząt. - W ich pobliżu znaleźliśmy naczynia ceramiczne, patelnie, to była woda dla ludzi, im dalej od studni, tym, ceramika znika - stwierdza.

Odkryta studnia - podobnie jak trzy pozostałe - to tzw. studnia czerpalna. Ma ok. metra głębokości. Wciąż zbiera się w niej woda. - Nie odkryliśmy pozostałości po zadaszeniu czy żurawiach - mówi archeolog. - Studnię zasypano i tak przetrwała do naszych czasów.

Jedna z drewnianych konstrukcji znajduje się w tej chwili w konserwacji w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Konserwacja drewna to długotrwały i żmudny proces.

Przystań rzeczna

Zdaniem Wojciecha Siwiaka, najciekawsze na tym terenie odkrycie to jednak pozostałości konstrukcji, która biegła w dół w stronę rzeki. - Mamy na razie odkrytą powierzchnię pięć na pięć metrów - mówi. - W najbliższych dniach będziemy prowadzić dalsze prace. To nie są pozostałości obiektu mieszkalnego, ale raczej przystań.

Odkryta czwarta studnia zostanie przez archeologów zabezpieczona, ale jej przyszłość nie jest znana

Bartodzieje to wieś po raz pierwszy wzmiankowana w zachowanych źródłach pisanych w 1298 roku. W 1920 roku została administracyjnie włączone w granice Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski