"Skarb Bydgoski" odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych pod kierunkiem Roberta Grochowskiego.
Zdaniem archeologów skarb został zdeponowany około 1652 roku, prawdopodobnie w czasie Potopu Szwedzkiego, gdy mieszkańcy chronili swoje mienie przed najeźdźcami.
W skład kolekcji monet wchodziły dukaty pochodzące z mennic Republiki Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich oraz innych europejskich państw, takich jak Anglia, Austria, Węgry, Szwecja czy Niemcy. Były też monety z Imperium Osmańskiego. Na szczególną uwagę zasługują rzadkie monety polskie, takie jak podwójny dukat Jana Kazimierza wykonany w Poznaniu oraz dukat Zygmunta III Wazy z Torunia.
Oprócz skarbu odnaleźliśmy jeszcze bardzo ciekawe krypty. Znajdują się w nich niezbadane do tej pory pochówki, szczątki są w trumnach drewnianych i jednej ołowianej - mówił w 2018 roku Robert Grochowski.
Monety i biżuteria w muzeum
Cenne znalezisko trafiło do Europejskiego Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej, które jest częścią Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. W 2024 roku zaprezentowano drugą część "skarbu bydgoskiego". Tym razem w roli głównej pojawiła się biżuteria.
Warto wiedzieć: Za sprawą decyzji Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Skarb Bydgoski w październiku 2024 roku oficjalnie stał się własnością MOB.
