MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To znajduje się w nowym Muzeum Diecezji Bydgoskiej. Zobaczcie szczegóły

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Uroczystego przecięcia wstęgi przed wejściem do nowego muzeum dokonali bp. Krzysztof Włodarczyk, były metropolita bydgoski, bp. Jan Tyrawa, ks. infułat Stanisław Kotowski, a także Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i była posłanka Ewa Kozanecka
Uroczystego przecięcia wstęgi przed wejściem do nowego muzeum dokonali bp. Krzysztof Włodarczyk, były metropolita bydgoski, bp. Jan Tyrawa, ks. infułat Stanisław Kotowski, a także Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i była posłanka Ewa Kozanecka Tomasz Czachorowski
W gablotach nowego muzeum przy Farnej 10 są odrestaurowane ornaty, które odkryto w kryptach pod prezbiterium kościoła, jest kolekcja unikatowych monet i równie wyjątkowe pamiątki po papieżu Benedykcie XVI. W tekście na temat otwarcia muzeum znalazł się jednak błąd, a dotyczy on wartości innego eksponatu, meksykańskiego reala.

Po raz pierwszy informowaliśmy o otwarciu nowego Muzeum Diecezjalnego Diecezji Bydgoskiej w środę, 8 maja. W tekście znalazła się jednak błędna informacja, dotycząca wartości jednego z ciekawych eksponatów, które znalazły się w tamtejszych gablotach.

Skarb z dna oceanu

Chodzi o meksykański real. Prawdą jest, że to część skarbu króla Filipa III. Prawdą również jest, że cały skarb w 2005 roku wydobyto z wraku portugalskiego okrętu Sao Jose, który przewoził skarby z Nowego Świata do Europy. Został wydobyty z dna oceanu z inicjatywy Odyssey Marine Exploration. Moneta będąca częścią tej kolekcji, a którą można oglądać w muzeum diecezjalnym, nie jest warta, jak napisaliśmy, "miliony dolarów".

Za błąd autor najmocniej przeprasza. Skąd wzięła się ta gigantyczna wartość? Z niefortunnej pomyłki. Otóż, w zasobach Muzeum Diecezji Bydgoskiej znajduje się inna interesująca moneta. To srebrna, pokryta złotem replika monety o wartości 100 denarów. Jedna z zaledwie 222, które król Zygmunta III Waza nakazał wybić i to tylko w bydgoskiej mennicy królewskiej, w 1621 roku.

Wartość tego numizmatu to 2 miliony 160 tys. dolarów. Jest to jedna z najdroższych na naszym kontynencie monet. Jak wygląda? Jej piękną kopię można oglądać właśnie w bydgoskim muzeum.

Pierwsza taka ekspozycja

Przecięcie wstęgi przed wejściem do Muzeum Diecezjalnego Diecezji Bydgoskiej poprzedziła uroczystość w znajdującym się niemal po sąsiedzku Domu Polskim.

Ks. prałat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej, a jednocześnie nowy dyrektor muzeum mówił, że eksponatów nie ma wielu, bo i sama katedra przez wieki nie była bogatym kościołem. To jednak tylko skromność, bo w nowym muzeum, które utworzono w budynku dawnego wikariatu przy ulicy Farnej 10, tuż obok kościoła katedralnego pw. św. Marcina i Mikołaja, znalazły swoje miejsce rzeczy wyjątkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Znaczną część ekspozycji tworzą artefakty, które przez wieki spoczywały pod posadzką prezbiterium katedry, a zostały odkryte dopiero w czasie badań archeologicznych w 2018 roku. Tych samych zresztą, podczas których znaleziono słynny bydgoski skarb, czy ponad 700 przedmiotów, w tym złotych monet, biżuterii i drogocennych kamieni. Najstarszy pieniądz pochodzi z XVI wieku, a najmłodszy z XVII. Badania prowadził tam archeolog Robert Grochowski. Samych złotych monet było 486. Na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skarb został zdeponowany w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Ornaty, poduszki z adamaszku i szkaplerze

W Muzeum Diecezjalnym można oglądać inne przedmioty, które znajdowały się w kryptach grobowych fary. Pod posadzką prezbiterium bydgoskiej katedry odkryto ich siedem. W jednej z nich pochowano byłego proboszcza katedry, ks. Józefa Turkowskiego. Potwierdza to epitafium umieszczone na trumnie. Duchowny był proboszczem w latach 1845-1870.

Do oglądania są więc pochodzące z XVII wieku i późniejsze ornaty, szkaplerze, kielichy liturgiczne. Są stroje z jedwabiu, który najlepiej zniósł upływ czasu i na przykład trumienne poduszki z adamaszku wypchane wonnymi ziołami.

Rzeczy, które Benedykt XVI zapisał w testamencie Bydgoszczy

Obejrzeć można również bullę papieską Jana Pawła II erygującą diecezję bydgoską. W muzeum znajduje się też izba z przedmiotami, które papież Benedykt XVI zapisał w testamencie na rzecz bydgoskiego Centrum Studiów Ratzingera.

Wśród tych eksponatów, które w 2023 roku trafiły do Bydgoszczy, znajdują się: papieska stuła, tiara, ornat i między innymi buty. Te ostatnie, charakterystyczne, czerwone to jedna z dwóch takich par na świecie. Natomiast, np. papieska stuła jest unikatem, to - jak mówi ks. dr hab. prof. KPSW Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera - jedyny taki egzemplarz na świecie.

- Tej stuły papież używał najczęściej - podkreśla ks. Kuciński. - Ten ornat, z kolei, bardzo lekki, była bardzo chętnie noszony przez papieża. Jest złoty, więc najpełniej wyraża celebrowanie mszy świętej przez Ojca Świętego.

Do Bydgoszczy trafiła również mitra Benedykta XVI, symbol władzy papieskiej. O butach przekazanych bydgoskiej diecezji bp. Georg Gänswein, kierujący Fundacją Ratzingera powiedział - jak zaznacza ks. Kuciński - że "w tych butach papież niósł ewangelię na cały świat, a teraz wy macie te buty otrzymać i przynosić tę ewangelię do waszej części Europy".

W uroczystości otwarcia uczestniczył bp. Krzysztof Włodarczyk i były biskup bydgoski, Jan Tyrawa. Była również archeolog, która prowadziła badania w kryptach fary, prof. Małgorzata Grupa. W Domu Polskim, w uroczystości udział wzięli Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski, Piotr Całbecki, marszałek województwa, Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski