https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Świętej Barbary w Bydgoszczy zmieni wygląd. Będzie pomost pływający i nowe nasadzenia

Maciej Czerniak
Już nie most łączący na stałe z nabrzeżem, ale pływający pomost. Do tego nowa zieleń i instalacja artystyczna. Tak ma się zmienić wyspa na Brdzie
Już nie most łączący na stałe z nabrzeżem, ale pływający pomost. Do tego nowa zieleń i instalacja artystyczna. Tak ma się zmienić wyspa na Brdzie
Wysepka na Brdzie, między Jazem Farnym a mostem Staromiejskim jest charakterystycznym, ale niezagospodarowanym elementem bydgoskiego pejzażu. To ma się zmienić, ale cały proces potrwa do 2026 roku.

W przyszłym roku mają się rozpocząć prace budowlane i agrotechniczne na wysepce na Brdzie w centrum miasta. Wyspa Świętej Barbary ma stać się istotnym punktem na mapie bydgoskiego Starego Miasta.

To zresztą tylko część zmian, które mają objąć również inne części miasta, leżące bezpośrednio nad rzeką.

Do przebudowy wyspa i bulwary

- Z początkiem roku zawarliśmy umowę na przebudowę bulwarów na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Żabiej oraz rewitalizację Wyspy św. Barbary - potwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy. Zaznacza, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w trybie "zaprojektuj i wybuduj". To system, w którym większość działań jest przenoszonych na wykonawcę zamówienia publicznego. To on jest wówczas odpowiedzialny za projekt budowlany i inne działania.

W UMB dowiadujemy się, że obecnie trwają "zaawansowane prace projektowe".
- Realizacja robót budowlanych i agrotechnicznych planowana jest na lata 2025-26 - wyjaśnia Marta Stachowiak.

Zakończył się proces z kurią

Według pierwotnych planów, jeszcze sprzed kilku lat, wyspa miała być połączona z południowym brzegiem Brdy niewielkim mostem, kładką. Kiedy pomysł był dyskutowany, jako przeszkodę w jego realizacji wskazywano spór miasta z kurią diecezjalną Diecezji Bydgoskiej o liczący około 80 metrów odcinek chodnika biegnący mniej więcej na tyłach Domu Polskiego.

Spór powstał, kiedy miasto przejęło tę należącą wcześniej do kościoła działkę wyspy Św. Barbary. Rzeczoznawca dokonujący wyceny gruntu na rzecz miasta, ustalił wartość gruntu na około 270 tys. zł. W tym samym czasie inną wycenę proponował biegły, któremu zlecenie dała kuria biskupia. Ten z kolei uznał, że grunt jest wart dużo powyżej 1 mln zł.

Zamiast mostu, pomost

Były próby mediacji, dogadywania się między stronami, ale ostatecznie sprawa trafiła najpierw do wojewody, potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie złożono skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Sprawa jest już zakończona, doszliśmy do porozumienia. Miasto spłaciło stronę, którą reprezentowałem - mówi adw. Edmund Dobecki, prawnik, który występował w sądzie w imieniu kurii.

Problem prawny został załatwiony, ale przez lata zmieniła się też koncepcja zagospodarowania samej wysepki.

- Wyspa nie będzie połączona w stały sposób z nabrzeżem ze względu na opinie instytucji zarządzających wodami - mówi Marta Stachowiak. - W koncepcji, która trafiła do projektantów, uwzględniono natomiast umocnienie nabrzeży i wykonanie pomostu pływającego, który umożliwiałby cumowanie małych jednostek pływających.

Prace ma wykonać firma Strabag. Dla poprawy ekosystemu planuje się założenie na wyspie bujnie kwitnącej łąki z chabrami, krwawnikami, przytuliami, złocieniami oraz trawami. Dla pozostałych dwóch rosnących drzew – olszy i lipy przewidziano niezbędne cięcia pielęgnacyjne – informuje bydgoski ratusz.

Podkreśleniem roli miejsca w śródmiejskim krajobrazie ma być postawienie rzeźby lub instalacji artystycznej nawiązującej do św. Barbary, patronki szyprów i sterników bydgoskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski