https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski kościół klarysek ma już nowy dach. To jednak jeszcze nie koniec wielkiego remontu

Maciej Czerniak
Duchowni zarządzający świątynią u zbiegu Focha i Gdańskiej już od miesięcy informowali o konieczności przeprowadzenia gruntownych prac remontowych
Duchowni zarządzający świątynią u zbiegu Focha i Gdańskiej już od miesięcy informowali o konieczności przeprowadzenia gruntownych prac remontowych B. Witkowski, UMB/Marcin Kozłowski
Jeden z najbardziej efektownych elementów charakterystycznej bryły kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy, jest już na miejscu. Miedziana kopuła już lśni w słońcu.

Kopuła kościoła klarysek została odrestaurowana i zamontowana na świątynnej wieży. To jeden z najważniejszych etapów największego od lat remontu świątyni.

Szeroko zakrojone prace remontowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy były koniecznością. Obserwowano przeciekanie dachu, a świątynia, której historia sięga XVI wieku, znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatorską.

Remont ma przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo budynkowi kościoła, jednemu z głównych zabytków miasta.- Inwestycja ma charakter działań ratunkowych - informuje ratusz. - Niezbędne jest wzmocnienie ceglanych elementów architektonicznych i całej elewacji kościoła.

Zabytek z XVI wieku

Inwestycja obejmuje wykonane już prace przy elementach więźby dachowej razem ze wzmocnieniami i zabezpieczeniem, prace przy elementach konstrukcyjnych wieży, obróbek blacharskich, wzmocnienie ścianek przy dachach i wieży, ułożenie nowego dachu z dachówki ceramicznej, wykonanie rekonstrukcji zniszczonych i uszkodzonych elementów zdobień, montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia wieży kościoła.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy powstał poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 r. murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do ok. 1590 r. Kościół orientowany, wolnostojący, w stylu gotyckim. Kościół wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ciekawostką jest odkrycie, którego dokonano przy okazji remontu. W wieży znaleziono ołowianą kulę. Znajdowała się na samym szczycie wieży kościelnej, tuż pod krzyżem wieńczącym budowlę.

- Kapsułę trzeba było rozciąć, by dostać się do jej wnętrza - mówi ks. Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej pw. Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Kościół Wniebowzięcia NMP, czyli Klaryski to świątynia filialna bydgoskiej katedry. - Wewnątrz znajdowała się prasa niemieckojęzyczna zachowana w dobrym stanie, pochodząca z 1901 roku. Znaleźliśmy też trzy monety o nominale 2, 5 i 10 fenigów z lat 1875, 1889 i 1874. Była też książka adresowa Bydgoszczy i publikacja zawierająca budżet miasta na rok 1901.

Zachowane dla potomnych

Poza tym w kapsule był również list dla potomnych, napisany niemieckim gotykiem. Podpisany pod nim jest burmistrz Hans Schmieder. W piśmie jest mowa między innymi o historii kościoła. Dokument ma trafić do dokładnego tłumaczenia. Co prasy wydawanej ówcześnie w Brombergu, dokładny wykaz znalezionych w kapsule tytułów podaje Marek Jeleniewski, historyk, autor wielu publikacji na temat Bydgoszczy. Wylicza: Ostdeutsche Presse, Bromberger Zeitung, Bromberger Tageblatt, Ostdeutsche Rundschau, Ostdeutsche Lokal Anzeiger, Bromberger Stadt Anzeiger.

- Oczywiście po remoncie kapsuła zostanie zamknięta i wróci na miejsce - zapewnia ks. Kotowski. - Na razie znalezisko jest zabezpieczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski