O życiu i dziejach pierwszych bydgoskich fotografek wiedzielibyśmy prawie tyle co nic, gdyby nie żmudna praca badawcza współczesnej fotografki Katarzyny Gębarowskiej - prowadzącej w Bydgoszczy Galerię Farbiarnia oraz fundację o tej samej nazwie.
Katarzyna Gębarowska jako doktorantka w Instytucie Sztuki PAN pisze pracę naukową na temat bydgoskich pionierek fotografii zawodowej z lat 1888-1945. Już w październiku br. zwieńczeniem wieloletnich badań będzie wystawa pt. „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”. Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy w ramach 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festival, którego Gębarowska jest pomysłodawczynią i dyrektor artystyczną.
Jedną z wciąż poszukiwanych postaci jest Helena Biernat, która przed wojną miała zakład Foto Atelier „Helena” na ulicy Długiej 39, a po wojnie na al. 1- maja 73. Być może ktoś z Państwa ma zdjęcia z tego zakładu lub pamięta tą fotografkę bądź zna spadkobierców?
Katarzyna Gębarowska
- Na wystawie znajdą się unikatowe zdjęcia z cudem ocalałych archiwów kilkunastu bydgoskich fotografistek - zapowiada Katarzyna Gębarowska i przyznaje, że pomimo włożonego wysiłku, wciąż nie udało się ustalić życiorysów kilku z nich. - Jedną z wciąż poszukiwanych postaci jest Helena Biernat, która przed wojną miała zakład Foto Atelier „Helena” na ulicy Długiej 39, a po wojnie na al. 1- maja 73. Być może ktoś z Państwa ma zdjęcia z tego zakładu lub pamięta tą fotografkę bądź zna spadkobierców? - pyta Katarzyna Gębarowska, zapraszając do kontaktu.
Na razie badaczce udało się odnaleźć tylko jedno zdjęcie (publikujemy je przy tym tekście) z atelier poszukiwanej bydgoskiej fotografki.
Wszelkie informacje na temat Heleny Biernat można słać mailowo na adres: [email protected] lub bezpośrednio odwiedzić Galerię Farbiarnia przy ul. Pomorskiej 68a/1 (w podwórzu).
Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)
