Już na kilka tygodni przed rozpoczęciem jubileuszowego XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego bilety na część spektakli wysprzedano.
- Dosłownie kilkanaście biletów po 150 zł zostało na 24 kwietnia musical „Trzej muszkieterowie” oraz na 2 maja balet współczesny „Kreda”/„Czarny diament”. Na pozostałe spektakle biletów brak. Pozostaje nam jedynie zachęcić do kupna wejściówek - usłyszeliśmy w czwartek w południe w Operze Nova.
Jak dowiedzieliśmy się w Dziale Promocji i Obsługi Widzów Opery Nova, od samego początku największym zainteresowaniem cieszyły się dwa tytuły: bydgoska premiera baletu „Romeo i Julia” (biletów nie ma nie tylko na premierowe pokazy 21 i 22 bm. w ramach festiwalu, ale także na czerwiec!) z arcypiękną i trudną wykonawczo muzyką Sergiusza Prokofiewa, którą z artyzmem udźwignie orkiestra Opery Nova pod batutą dyrektora Macieja Figasa oraz „Kniaź Igor” Aleksandra Borodina, czyli jedno z najważniejszych dzieł opery rosyjskiej, jakie 27 kwietnia zaprezentują znakomici artyści Opery i Baletu w Sofii. Artyści gościli już w Bydgoszczy na IV BFO, prezentując wówczas operę A. Gomeza „Il Guarani”.
XXV BFO już w sobotę zainauguruje wspomniany balet „Romeo i Julia”, do którego realizacji Opera Nova zaprosiła sprawdzonych i znakomitych twórców. Choreografię stworzył wybitny kanadyjski tancerz i choreograf Paul Chalmer, którego efekty pracy z bydgoskim baletem mogliśmy już podziwiać w „Dziadku do orzechów”. Natomiast scenografka Diana Marszałek („Zniewolony umysł”, „Rigoletto” i „Halka”) i projektantka kostiumów Agata Uchman („Dziadek do orzechów”) przeniosły parę kochanków z Werony do elżbietańskiej Anglii czasów Szekspira. W spektaklu wystąpią 124 postaci. Ciekawostką jest, że w roli Romea i Juli zobaczymy młodych tancerzy - Natalię Ścibak i Pawła Nowickiego - którzy debiutowali we wspomnianym „Dziadku do orzechów” w rolach tytułowego Dziadka i Klary.
Więcej o przygotowaniach do bydgoskiej premiery Romeo i Julia pisaliśmy TUTAJ
Drugim polskim zespołem na jubileuszowym festiwalu jest Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia, który 24 i 25 bm. pokaże musical (jedyny w całym festiwalu) „Trzej muszkieterowie” z muzyką Krzesimira Dębskiego i widowiskowymi walkami szermierczymi, przygotowywanymi pod okiem tego samego zawodowego kaskadera filmowego Sylwestra Zawadzkiego, który uczył szermierki również bydgoski tancerzy do baletu „Romeo i Julia".
Perełką dla wytrawnych melomanów będzie 30 kwietnia niemal zapomniana barokowa opera „Naïs” z podgatunku francuskiej muzyki teatralnej, wykona ją międzynarodowy zespołu Il Giardino d’Amore, który gra na instrumentach dawnych i kopiach z epoki baroku. Zespół tworzą młodzi muzycy z Polski, Włoch, Hiszpanii i Francji. Tańczyć będzie balet Opery Nova.
Pokazana będzie również (29 bm.) nieznana szerzej w Polsce czeska opera komiczna pt. „Pocałunek” Bedřicha Smetany. To była pierwsza opera tego kompozytora po tym, jak całkowicie ogłuchł. Operę na BFO wystawią artyści Národni divadlo Brno - Janáčkovej Opery.
Z kolei 2 maja pojawi się największy i zarazem najważniejszy zespół tańca ze Skandynawii - Dansk Danseteater ze wspomnianym baletem współczesnym „Kreda”/„Czarny diament”. Warto dodać, że zespół tworzą wyselekcjonowanych tancerzy z całego świata. Ich repertuar obejmuje wielkie sceniczne produkcje w Duńskim Teatrze Królewskim, wydarzenia plenerowe oraz częste zagraniczne tournée, które są entuzjastycznie przyjmowane na wszystkich kontynentach. Goście z Danii na XXV BFO zaprezentują się dwukrotnie - 2 i 3 maja.
Natomiast na zakończenie festiwalu 5 maja dramat muzyczny G. F. Händla „Hercules” z librettem Thomasa Broughtona w scenicznym wykonaniu Nationaltheater w Mannheim. To barkowe arcydzieło z charakterystyczne Händlowską muzyką zostanie przeniesione w scenerię średniowiecznego miasta.
Wydarzeniem towarzyszącym jest 11. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych, organizowane przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. W programie „Cyrulik sewilski” Rossiniego (23. i 26. kwietnia o 18.00) w wykonaniu gospodarzy forum oraz „ll Trespolo tutore” Alessandra Stradelli (28 kwietnia o 18.00) w realizacji kooperacji warszawskich Instytutu Opery - Akademii Teatralnej w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Sztuk Pięknych. Spektakle odbędą się w Operze Nova, sali kameralnej im. prof. Krysiewiczowej.
Hampton by Hilton stanie w Bydgoszczy!:
W Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej powstanie hotel Hampton by ...
Pogoda na najbliższe dni (źródło TVN/X-News):