Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej już od lat organizuje koncerty muzyki barokowej, a Bydgoska Scena Barokowa to największe dotychczas przedsięwzięcie pasjonatów muzyki z dawnych epok. Pierwsza edycja bydgoskiego festiwalu miała miejsce jesienią 2019 r. i od tego momentu BSB na stałe wpisał się w ofertę kulturalną naszego miasta. Przed nami kolejna edycja muzycznego widowiska!
Festiwal muzyki dawne w Bydgoszczy. Ponad 20 artystów na jednej scenie!
Jak zapowiada Dorota Zimna ze Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej, nowością w tegorocznym programie jest wyjątkowo szeroka rozpiętość gatunkowa i stylistyczna, wychodząca także pora ramy czasowe epoki baroku. Podczas tego wydarzenia nie zabraknie także dzieł polskich kompozytorów oraz utworów związanych z polską kulturą. Festiwalowe wydarzenia będą się charakteryzowały dużymi formami - podczas drugiego z koncertów na scenie jednocześnie stanie ponad dwadzieścioro artystów.
- W tym roku zaplanowaliśmy cztery koncerty. Jednym z kryteriów ich tegorocznego doboru było właśnie zaprezentowanie muzyki dawnej o możliwie jak największej rozpiętości czasowej i ukazanie rozwoju muzyki od czasów średniowiecza aż po okres przedklasyczny - mówi Dorota Zimna.
Jak podkreśla nasza rozmówczyni, program ułożono również w taki sposób, by zaprezentować różnorodne pod względem obsady i
możliwie obszerne w kontekście prezentowanego repertuaru zespoły instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne, a także ciekawe pod względem historycznym ośrodki muzyczne, jak m.in. Mantua (narodziny baroku, XVII w.), dwór królewski, Warszawa/Drezno (XVIII w.) czy muzyka kompozytorów szkoły mannheimskiej - Heidelberg/Mannheim (II poł. XVIII i pocz. XIX wieku).
Dla uczestników festiwal będzie okazją do wysłuchania koncertów, w których szczególną rolę odgrywają instrumenty historyczne, takie jak np. klawesyn, fidel, cynk, chitarrone, pozytyw, viola da gamba czy flet traverso. Nie zabraknie także wspaniałych wokalistów i instrumentalistów. Pierwszy z koncertów tegorocznej edycji festiwalu muzyki dawnej Bydgoska Scena Barokowa odbędzie się w niedzielę, 8 października. "Polonica - polska muzyka średniowieczna z XII-XV w." rozpocznie się o godz. 18, a na scenie zaprezentuje się grupa muzyczna Ensemble Peregrina pod kierownictwem Agnieszki Budzyńskiej-Bennett. Zespół wystąpi w składzie: Agnieszka Budzyńska-Bennett (śpiew), Hanna Järveläinen (śpiew), Eve Kopli (śpiew), Baptiste Romain (fidel).
Kolejny z koncertów - "Monteverdi - Vespro della Beata Vergine" - zaplanowano na sobotę, 14 października. Przed publicznością wystąpi 21-osobowy zespół La Tempesta pod dyrekcją Jakuba Burzyńskiego. W kolejnym tygodniu (21 października) koncert pt. "Johann Adolph Hasse - Oratorium Sanctus Petrus et Sancta Maria Magdalena" w wykonaniu muzyków i solistów Polskiej Opery Królewskiej/Capella Regia Polona pod kier. Krzysztofa Garstki. Festiwal zakończy się 28 października koncertem "Armia Generałów", czyli muzyka szkoły mannheimskiej w wykonaniu Barokowej Orkiestry Festiwalowej pod kier. Daniela Deutera, w składzie: Daniel Deuter, Michał Marcinkowski, Marcin Tarnawski, Pia Grutschus, Natalia Tyrańska, Aleksandra Pilarska, Anna Krzyżak, Matthias Bargmann, Łukasz Macioszek, Dorota Zimna.
- Koncerty będą miały otwartą formułę skierowaną zarówno do stałej grupy melomanów związanych z festiwalem, jak również do odbiorców, którzy zainteresują się tegoroczną propozycją programową, zarówno z regionu kujawsko-pomorskiego, jak i z całej Polski - podkreśla Dorota Zimna. Do udziału w wydarzeniu zachęca także szczególnie młodą publiczność, zwłaszcza ze szkół muzycznych regionu. - Podczas tego wydarzenia młodzież będzie miała okazję poznać w praktyce muzykę, o której też z pewnością będzie się uczyła w szkole. A możliwość przeżycia jej w taki sposób to z pewnością niezwykle cenne doświadczenie.
V Bydgoska Scena Barokowa w Bydgoszczy. Gdzie znajdziemy wejściówki?
Wszystkie koncerty w ramach festiwalu będą się odbywały w sobotę o godz. 18 w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum w Bydgoszczy. Wyjątkiem będzie koncert inaugurujący wydarzenie, który odbędzie się w niedzielę (8 października, godz. 18). Koncerty są bezpłatne. Wejściówki do pobrania będą dostępne na stronie internetowej wydarzenia, około tygodnia przed rozpoczęciem festiwalu.
V edycja festiwalu muzyki dawnej Bydgoskiej Sceny Barokowej poprzedzona została prologiem muzycznym, który odbył się w niedzielę, 10 września w kościele pw. NMP z Góry Karmel, a uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu sakralnej muzyki francuskiej „Dessins de Saintes”.
