Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska kultura w lockdownie znów musiała przenieść się do sieci, by dotrzeć do odbiorców w każdym wieku!

Justyna Tota
Justyna Tota
Bydgoskie instytucje kultury, jak Filharmonia Pomorska, Muzeum Okręgowe, Opera Nova czy Teatr Polski całą swą działalność przenoszą sieci. Doświadczenie wiosennego lockdownu sprawiło, że swą różnorodną ofertę online przygotowało także bydgoskie MCK, Kujawko-Pomorskie Centrum Kultury czy Teatr Kameralny.
Bydgoskie instytucje kultury, jak Filharmonia Pomorska, Muzeum Okręgowe, Opera Nova czy Teatr Polski całą swą działalność przenoszą sieci. Doświadczenie wiosennego lockdownu sprawiło, że swą różnorodną ofertę online przygotowało także bydgoskie MCK, Kujawko-Pomorskie Centrum Kultury czy Teatr Kameralny. kolaż jt
Placówki kultury już po raz drugi w dobie pandemii musiały pozamykać swe drzwi przed publicznością. Mimo to zapraszają na koncerty, filmy, spektakle, spotkania, audycje - online.

Zobacz wideo:Te bydgoskie firmy na pewno znają wszyscy!

Na taki scenariusz przygotowane było Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
- Do sytuacji dostosowaliśmy się już podczas pierwszego lockdownu. Zakupiliśmy sprzęt i stworzyliśmy studio, w którym są nagrywane programy emitowane online, prowadzone są też transmisje na żywo. W przyszłym roku planujemy doposażyć studio, bo prawdopodobnie walka z wirusem nie zakończy się tak szybko, dlatego będziemy starali się rozbudowywać naszą ofertę online - mówi Ewa Krupa, dyrektor KPCK.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury z ofertą dla seniorów, dzieci, dorosłych

„Poranna kawka” czy „Latający Uniwersytet Każdego Wieku” to tylko część propozycji, jakie KPCK na swojej stronie www.kpck.pl,a także fanpage i YouTube kieruje do seniorów.

- Seniorzy są dla nas grupą odbiorców, na którą zwracamy szczególną uwagę, ponieważ na KPCK działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego uczestnikami jest blisko 300 osób. W dobie pandemii seniorzy, będący w grupie wysokiego ryzyka, pochowali się w domach, ale my cały czas próbujemy wychodzić do nich z szeroką ofertą, zachęcając do udziału w naszych audycjach online - wyjaśnia dyrektor Ewa Krupa, dodając, że bogata oferta kierowana jest także do najmłodszych. Są to przede wszystkim różne formy teatralne (m.in. teatr cienia, teatr w pudełku), czytanie dzieciom książek.

- Emitujemy również koncerty, promując młodych wykonawców, zwłaszcza że w Bydgoszczy mamy dużo zdolnych muzyków. W sieci będziemy także zapraszać na spotkania literackie. Lada moment ogłosimy drugą edycję konkursu poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana „KOS”. Staramy się funkcjonować w miarę normalnie na tyle, na ile jest to możliwe - mówi dyrektor Ewa Krupa, która zdradziła nam, że w grudniu planowany jest świąteczny koncert na żywo przed siedzibą KPCK.

Do koncertów online przygotowuje się także Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy.

- W najbliższych tygodniach zespoły artystyczne Filharmonii Pomorskiej będą spotykać się na próbach i dokonamy nagrań video, które później opublikujemy w Internecie. Już dziś mogę zdradzić, że pierwszy taki koncert online odbędzie się 27 listopada. Wydarzeniem tym wpiszemy się w celebrację Roku Beethovena - podpowiada nam Katarzyna Szewczyk, kierownik Działu Promocji i Kontaktów z Publicznością FP, która zaprasza wszystkich do śledzenia kanału na YouTube FP oraz profili Filharmonii Pomorskiej na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter i Instagram.

Teatr Kameralny przygotowuje słuchowisko „Poczytaj mi” i zagadki „Detektyw w muzeum” na Facebooku

Także Teatr Kameralny w Bydgoszczy, mimo że jeszcze bez swojej siedziby, nadal intensywnie pracuje nad kolejnymi propozycjami, m.in. nad cyklem „Poczytaj mi”, którego formuła ze względu na lockdown kultury musiała zostać zmieniona.

- Najbliższe odcinki „Poczytaj mi” będziemy realizować w formie słuchowisk. W tym miesiącu odcinek „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta”, którego premierę planujemy na 28 listopada. Kolejny odcinek będzie w okolicach świąt, oczywiście utrzymany w świątecznej tematyce - zdradziła nam Anna Mochalska, specjalista ds. promocji Teatru Kameralnego.

Również nowy cykl interaktywnego zwiedzania bydgoskich muzeów wraz z teatrem, który zdążył już zyskać sympatię dzieci, czyli „Detektyw w muzeum” Kameralny przenosi do sieci. - Co tydzień będziemy publikować zagadkę na Facebooku. Pierwsza jeszcze w tym miesiącu - podpowiada nam Anna Mochalska.

Online działa także Teatr Polski w Bydgoszczy

Teatr Polski planowaną na listopad m.in. kontynuację Festiwalu Prapremier „Azyl”, przenosi na Facebook.

- Pierwsze wydarzenie online już 15 listopada. Za pomocą mediów społecznościowych widzowie będą mogli uczestniczyć w inauguracji wystawy fotografii Adriana Wykroty pt. „Obserwacje”. Wernisaż z udziałem Adriana Wykroty i kuratorki wystawy Anastazji Hadyny rozpocznie się o godz. 14.00. Link do spotkania będzie dostępny na fanpage’u Festiwalu Prapremier. Mamy nadzieję, że po 29 listopada będziemy mogli zaprosić widzów do oglądania zdjęć z marcowego lockdownu w siedzibie teatru - informuje Aleksandra Rzęska, specjalista ds. promocji i sprzedaży TPB.

Tego samego dnia - niedziela, 15.11., o godz. 16 - Teatr Polski udostępni spektakl „Susn” w reż. Thomasa Ostermeiera (niemiecka produkcja będzie z polskimi napisami).

Tydzień później, w ramach tegorocznej edycji FPP, będzie można obejrzeć aż dwa polskie spektakle.
- W piątek, 20.11., o godzinie 19 dzięki streamingowi zobaczymy jedną z najnowszych produkcji teatralnych - „Koniec z Eddym” w reż. Anny Smolar z teatru STUDIO teatrgaleria w Warszawie. Dzień później, w sieci zostanie udostępniony spektakl „Życie intymne Jarosława” w reż. Kuby Kowalskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Streaming spektaklu opartego na listach i dziennikach Jarosława Iwaszkiewicza zostanie udostępniony przez Teatr Polski w Bydgoszczy 21.11. o godz. 16.00 - zapowiada Aleksandra Rzęska.

Z kolei 22 bm. o godz. 16 TPB - także w ramach FPP - online zaprezentuje drugą zagraniczną produkcję - spektakl „Ostatni świadkowie” z Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie. Warto dodać, że Teatr Polski zakupił platformę VOD (www.vod.teatrpolski.pl), na której również można oglądać listopadowy repertuar.

Bydgoskie MCK zaprasza do kina oraz na festiwal

Tymczasem Kino Orzeł już od kilku tygodni obecne jest na platformie www.mojeekino.pl, gdzie proponuje filmy do obejrzenia w domowym zaciszu. Bieżący repertuar TUTAJ

Ponadto w najbliższy weekend: 13-15 listopada MCK zaprasza na Ethniesy. Prolog. W piątek i sobotę od godz. 20 na YouTube MCK oraz fanpage Ethiesów i MCK będą koncert online na żywo - wystąpią: Prawdziwie Polskie Techno grane przez Fanfarę Awanturę oraz duet Mehehe. Ponadto trzy dni warsztatów dla kobiet.

Polecamy

#zMOBwDOMu, czyli bydgoskie Muzeum Okręgowe wirtualnie

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej także kontynuuje projekt, zapoczątkowany podczas pierwszego lockdownu, czyli #zMOBwDOMu poszerzając go o kolejne propozycje, m.in.: #DIYmuzem - plastyczne rodzinne tutoriale; #MOBon - spotkania z pracownikami muzeum, którzy nie tylko opowiadają o wystawach, ale także o dziełach; #słuchajmuzeum - jest już nowe słuchowisko pt. „Mennica i rabusie” dostępne na YouTube MOB.

Opera Nova z premierą dla dzieci na YouTube

A już w sobotę (14.11.) o godz. 17.00 Opera Nova zaprasza na YouTubeTUTAJ, gdzie zaprezentuje swą pierwszą w tym sezonie premierę „Operowy zawrót głowy”, czyli familijny spektakl muzyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo