Zobacz wideo: Plan filmowy „Wesela 2” W. Smarzowskiego w Bydgoszczy i okolicach
Od soboty (7.11.) przez najbliższe dwa tygodnie placówki kultury będą musiały przeżyć drugi lockdown, bo zgodnie z najnowszymi obostrzeniami w związku z pandemią Covid-19 do 29 bm. zamknięte dla publiczności będą teatry, kina, muzea, galerie sztuki...
Jak nam zdradzono, w Operze Nova liczono się z takim scenariuszem. Dlatego długo wyczekiwana pierwsza premiera sezonu 2020/2021 bydgoskiej sceny operowej nie zostanie odwołana - odbędzie się w trybie online!
Opera Nova zaprasza na premierę online!
- Realizatorzy „Operowego zawrotu głowy”, którego premiera miała odbyć się w Operze Nova 7 listopada, uruchamiają „plan B”: wobec kulturalnego lockdownu premiera tego muzycznego spektaklu dla dzieci odbędzie się tydzień później, w sobotę, 14 listopada, o godz. 17 na kanale YouTube. Przedstawienie udostępnione będzie bezpłatnie - informuje Ewa Chałat z biura prasowego Opery Nova i podaje link do obejrzenia premiery TUTAJ.
Bydgoski spektakl zostanie nagrany
W czwartkowy wieczór (5.11.) Opera Nova zaprosiła media na próbę generalną spektaklu. Tymczasem w piątek i sobotę (6 i 7.11.) ekipa z gdańskiej firmy filmującej, która często współpracuje z bydgoską operą, będzie filmować „Operowy zawrót głowy”.
- Tym razem cztery kamery zarejestrują przedstawienie do celów archiwalnych bydgoskiej Opery Nova oraz pod kątem doskonałej jakości do transmisji online - dodaje Ewa Chałat.
„Operowy zawrót głowy” najpierw na ekranach, później na scenie
- Mimo pandemii każdy będzie mógł obejrzeć premierowy spektakl „Operowego zawrotu głowy” na ekranach komputerów, tabletów czy smartfonów. Jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, że za dwa miesiące będziemy grać spektakle na żywo, a wówczas na pewno będziemy zapraszać do siebie również dzieci m.in. na „Operowy zawrót głowy”, zwłaszcza że walorem tego przedstawienia jest swoista interakcja, uruchamiająca pokłady dziecięcej energii - podkreśla Ewa Chałat.
„Operowy zawrót głowy” z muzyką Macieja Małeckiego powstał pod okiem reżyserującej i sprawującej kierownictwo muzyczne Magdaleny Małeckiej-Wippich, dla której sceniczna realizacja tego spektaklu jest dyplomem reżyserskim i z tego też względu przedstawienie powstaje we współpracy z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
To muzyczne przedstawienie uczy i bawi
- Pragnęłam stworzyć pełen fantazji i poczucia humoru spektakl edukacyjny. Taki, który uwrażliwi młodych widzów na bogactwo naszego języka i będzie zachętą do tego, by pięknie się nim posługiwać. Który pokaże dzieciom niezwykły świat opery, zdradzi nieco kulisy powstawania sztuki i będzie przy tym wielką pochwałą dla wyobraźni. Bo to dzięki niej możemy kreować otaczający nas świat, przełamywać wiele trudności i cieszyć się życiem. Wyobraźnia ma wielką moc! - tak reżyserka spektaklu Magdalena Małecka-Wippich mówiłaa nam o najnowszej premierze Opery Nova.
„Operowy zawrót głowy” to muzyczny spektakl, który wprowadzi widzów (w wieku od 6 lat) w świat języka polskiego**, między innymi za sprawą użytych w spektaklu wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej z tomików „Gimnastyka dla języka” oraz „Wierszyki łamiące języki”. Artyści, zaproszą nawet dzieci do wspólnego odśpiewania arii, i zabawy z językowymi łamańcami.
Kropka i Wykrzyknik, kwartet smyczkowym i tancerze baletu
Głównymi bohaterami są Kropka i Wykrzyknik, którzy wraz kwartetem smyczkowym i tancerzami baletu wyjaśniają dzieciom, np. co oznacza słowo „libretto”, czemu w operze śpiewa się po włosku, dlaczego warto ćwiczyć dykcję i co jest potrzebne, by mogła powstać prawdziwa opera.
Do bydgoskiego przedstawienia scenografię i kostiumy zaprojektowała Marta Kodeniec. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z oryginalnych spektakli muzycznych, jakich ma na koncie niemal dwieście!
Przeczytaj także
