Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 13

Do ogłoszonego po raz trzeci Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana „KOS” na najlepszy tomik poetycki, opublikowany w roku poprzedzającym edycję konkursu, zakwalifikowano 221 książek. Kapituła Konkursu w składzie: Iwona Smolka (przewodnicząca), Anna Janko, Wojciech Banach, Grzegorz Kalinowski, Robert Mielhorski do Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana - zgodnie z regulaminem - nominowała pięciu autorów. „KOS” - statuetka autorstwa Adriany Wituckiej - zostaje przyznany tylko jednemu z finalistów.
Polecamy także
W sobotni (4 czerwca) wieczór nominowani poeci oraz goście spotkali w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, gdzie podczas uroczystej gali jury ogłosiło swój werdykt. Nagrodę główną, czyli statuetkę „KOS-a” oraz 15 tysięcy zł, ufundowanych przez marszałka województwa Piotra Całbeckiego, otrzymał Krzysztof Lisowski za „Wieści dobre i złe”.
Warto podkreślić, że wśród nominowanych był także bydgoski poeta Bartłomiej Siwiec za „Domysły na temat Ruxa”. Trojgiem pozostałych autorów z nominowanej piątki byli: Maria Bigoszewska za tom „Złodziejska kieszeń”, Leszek Szaruga za „Łowcę” oraz Piotr Szewc za tom „Po nitce”.
Gospodarzem gali, podobnie jak w poprzednich latach, był aktor filmowy i teatralny Dariusz Jakubowski. Na scenie wystąpił zespół Ciepłe Popołudnie z gościnnym udziałem Urbana Kolbla.
W niedzielę, 5 czerwca 2022 r. - w rocznicę urodzin Kazimierza Hoffmana gala wręczenia nagrody „KOS” zostanie wyemitowana online na kanale YouTube KPCK w BydgoszczyTUTAJ oraz na Facebooku.
Pomysłodawczynią konkursu jest Ewa Krupa, dyrektor KPCK w Bydgoszczy, która od samego początku podkreślała, iż ufa, że nagroda taka jak „KOS” wypromuje współczesnych poetów, a jednocześnie poezję Kazimierza Hoffmana.
Krzysztof Lisowski - poeta i krytyk literacki, redaktor, współpracownik pism literackich. Portrecista kotów i fotograf czasoprzestrzeni. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1972 r. na łamach tygodnika literackiego „Życie Literackie”, a pierwszą książkę – tomik wierszy – „Próba obywatelstwa” wydał w 1975 r. Wiersze Lisowskiego tłumaczone były na wiele języków, m.in. na: czeski, słowacki, ukraiński, rosyjski, serbsko-chorwacki, węgierski, słoweński, francuski, niemiecki i angielski. laureat licznych nagród, do listy których od teraz jest także Nagroda Poetycka im. im. Kazimierza Hoffmana „KOS”.