Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pozdrowienia znad Brdy” z kolorytem dawnej Bydgoszczy. Nowy album Tomasza Izajasza

Justyna Tota
Justyna Tota
Na 144 kartach najnowszego albumu Tomasza Izajasza „Pozdrowienia znad rzeki Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku” znajdziemy ponad 170 dawnych pocztówek i zdjęć opatrzonych opisami . To już trzecia część serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”, jaka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Pejzaż i Muzeum Kanału Bydgoskiego.  Spotkanie autorskie z Tomaszem Izajaszem połączone z promocją albumu 24 czerwca o godz. 17 na Barce Lemara. Tymczasem o album można pytać w lokalnych księgarniach, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz w Bydgoskim Centrum Informacji
Na 144 kartach najnowszego albumu Tomasza Izajasza „Pozdrowienia znad rzeki Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku” znajdziemy ponad 170 dawnych pocztówek i zdjęć opatrzonych opisami . To już trzecia część serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”, jaka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Pejzaż i Muzeum Kanału Bydgoskiego. Spotkanie autorskie z Tomaszem Izajaszem połączone z promocją albumu 24 czerwca o godz. 17 na Barce Lemara. Tymczasem o album można pytać w lokalnych księgarniach, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz w Bydgoskim Centrum Informacji Wydawnictwo Pejzaż
- Ze starych pocztówek i zdjęć da się wyczytać wiele ciekawostek o życiu, jakiego obserwować już nie możemy - mówi Tomasz Izajasz, którego nowy album to „Pozdrowienia znad Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku”. Jest to już trzecia publikacja serii ukazującej się nakładem Muzeum Kanału Bydgoskiego i Wydawnictwa Pejzaż, które wznowiło właśnie także szybko znikającą z półek księgarń pierwszą część pt. „Pozdrowienia znad Starego Kanału Bydgoskiego”.

Na 144 stronach z przeszło 170 dawnych pocztówek i zdjęć opatrzonych opisami Tomasz Izajasz śle nam „Pozdrowienia znad rzeki Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku”. To już trzecia część serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”, jaka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Pejzaż i Muzeum Kanału Bydgoskiego. Jako pierwszy wydano album „Pozdrowienia znad Starego Kanału Bydgoskiego” również autorstwa Tomasza Izajasza, drugą częścią serii są „Pozdrowienia z bydgoskiego śródmieścia. Plac Teatralny, Gdańska, plac Wolności” Anny Perlik-Piątkowskiej.

„Widoki dawnej Bydgoszczy” cieszą się zainteresowaniem wśród czytelników

- Seria cieszy się dużą popularnością, otrzymujemy wiele pochwał i podziękowań, a nakłady znikają błyskawicznie - przyznaje Ewa Stadnicka, szefowa Wydawnictwa Pejzaż. Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest fakt, że prócz najnowszej trzeciej części, właśnie ukazał się wznowiony nakład pierwszego z albumów. - Na prośbę czytelników zrobiliśmy dodruk, ponieważ zabrakło egzemplarzy dla wszystkich chętnych nabyć książkę - słyszymy.

Seria jest pomysłem autorów, którzy mają nie tylko ogromną wiedzę, ale przede wszystkim z wielką pasją odkrywają i popularyzują historię naszego miasta.

- W albumach pokazujemy przede wszystkim, jak Bydgoszcz kiedyś wyglądała. Po co? Aby zarazić czytelników naszą miłością do miasta, choć każdy z nas - i ja, i Ania - kocha Bydgoszcz na swój sposób: mnie najbardziej interesują związki miasta z wodą, Ania skupia się na śródmieściu. Oboje jednak zamierzamy pokazać jeszcze kilka innych odsłon Bydgoszczy w kolejnych częściach serii - mówi Tomasz Izajasz, na co dzień kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego, historyk, pedagog, przewodnik.

Na kartach albumów nie da się także nie zauważyć pasji kolekcjonerskiej - zarówno Tomasz Izajasz, jak i Anna Perlik-Piątkowska wyszukują pocztówki, zdjęcia i inne przedmioty związane z historią Bydgoszczy. Tylko w albumie „Pozdrowienia znad Brdy” opublikowano ich, jak już wspomnieliśmy, przeszło 170 - najstarsza pocztówka pochodzi z 1898 roku.

- Stare zdjęcia i pocztówki Bydgoszczy są źródłem ciekawostek o życiu, jakiego obserwować już nie możemy - wyjaśnia Tomasz Izajasz, który na kartach najnowszego albumu wskazuje chociażby na dawne kąpieliska nad Brdą.

Rzeka Brda napędzała miasto w wielu wymiarach życia

- Bydgoska „Riviera” była na stałe wpisana nie tylko w życie bydgoszczan z końca XIX wieku i początku ubiegłego stulecia, ale także mieszkańców międzywojennej Bydgoszczy. Podobnie było w przypadku różnego rodzaju restauracji nad wodą czy promenad. A jeśli do tego wspomnimy m.in. o ogromnej liczbie tratew i barek, pływających po naszych wodach, to jawi nam się Bydgoszcz, która czerpie z rzeki możliwości, jakie ona daje. Stąd też przenikanie się obrazu, jaki moglibyśmy zobaczyć tylko w miastach przemysłowych z miastem, które swą gospodarkę opiera na turystyce. Tym samym pokazujemy koloryt dawnej Bydgoszczy - opowiada nam autor albumu.

Dawne bydgoskie historie to nie tylko sentyment, ale też inspiracje - na lepszą przyszłość naszego miasta

Takie dawne widoki nie tylko zaskakują, ale i wzbudzają ogromny sentyment. - Są tu opowiedziane historie, które znają już tylko osoby, mające więcej lat od nas. Nam, autorom, zależy, aby młodzi ludzie mieli wiedzę o największych skarbach Bydgoszczy. Brda czy Kanał Bydgoski od zawsze były ważną częścią naszego życia i to także staramy się pokazać - podkreśla Tomasz Izajasz, zachęcając wszystkich Państwa do dzielenia się pamiątkami związanymi z dawną Bydgoszczą. Zamiast chować do szuflady stare fotografie, widokówki lub inne perełki, można przynieść je do Muzeum Kanału Bydgoskiego, by przekazać je do zbiorów (istniej możliwość zeskanowania zdjęć i zachowania oryginałów dla siebie) czy np. zaprezentować je na wystawie.

A wracając do serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” - nasz rozmówca dodaje, że pokazywanie tego, jak kiedyś zagospodarowano nadbrzeża Brdy, czy na ile różnych sposobów korzystano z rzeki, ma nie tylko wymiar sentymentalny.

- Historia podpowiada nam, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać. Dlatego albumy te mają być też przyczynkiem do tego, byśmy zastanowili się, co zrobić, aby miasto było dla nas przyjazne - mówi Tomasz Izajasz, który więcej o nowym albumie opowie 24 czerwca o godz. 17 podczas spotkania autorskiego na Barce Lemara.

Tymczasem albumy „Pozdrowienia znad Brdy”, jak i wznowiony nakład „Pozdrowień znad Starego Kanału Bydgoskiego” można nabyć w księgarniach, Bydgoskim Centrum Informacji oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera