https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Starym Fordonie odbyła się 9. edycja wydarzenia "Jedno Miasto Trzy Kultury" - mamy zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
"Miasto w mieście - 549 lat historii miasta Fordon” - pod takim hasłem już po raz dziewiąty w bydgoskim Starym Fordonie odbyło się w niedzielę (15 września) cykliczne wydarzenie kulturalno-historyczne "Jedno Miasto Trzy Kultury".
"Miasto w mieście - 549 lat historii miasta Fordon” - pod takim hasłem już po raz dziewiąty w bydgoskim Starym Fordonie odbyło się w niedzielę (15 września) cykliczne wydarzenie kulturalno-historyczne "Jedno Miasto Trzy Kultury". Arkadiusz Wojtasiewicz
"Miasto w mieście - 549 lat historii miasta Fordon” - pod takim hasłem już po raz dziewiąty w bydgoskim Starym Fordonie odbyło się w niedzielę (15 września) cykliczne wydarzenie kulturalno-historyczne "Jedno Miasto Trzy Kultury".

Pomysłodawcami tego wyjątkowego projektu, który realizowany jest od 2016 roku, są Rafael Prętki, Damian Amon Rączka i Jarosław Wardowski ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Wydarzenie ma na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców na temat historii Fordonu, a ponadto służy integracji lokalnej społeczności.

W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu we współpracy z Fundacją Synagoga w Fordonie - Dom Kultury również zadbali o bogaty i atrakcyjny program wydarzenia.

- Tym razem szczególny akcent postawiliśmy na 600-lecie nadania praw miejskich Fordonowi, stąd hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia brzmi „Miasto w mieście - 549 lat historii miasta Fordon” - mówi Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, regionalista i przewodnik.

W niedzielę (15 września) w ramach wydarzenia "Jedno Miasto Trzy Kultury" już od godz. 11 swoje podwoje otworzyła Synagoga-Kino Wisła. Tu można było obejrzeć projekcję kilku filmów dokumentalnych, które powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Wśród nich był m.in.: dokument „Nie poddać się, a zwyciężyć” - film poświęcony harcerkom więzionym w latach 1949-1956 w fordońskim więzieniu, który powstał w ub. roku., a także filmy, m.in., o święcie Starego Fordonu, „Fordon historia królewskiego miasta” animowana produkcja „Powroty” czy „Port w Fordonie”.

Ponadto zaplanowano też zwiedzanie Starego Fordonu z przewodnikiem oraz prelekcję połączoną z promocją albumu o Fordonie, pt. „Fordon na pocztówce i zdjęciu". W fordońskiej synagodze odbył się też koncert w wykonaniu Raffa Quartet.

Przypomnijmy, że dokładnie 3 lipca 1424 roku król Władysław Jagiełło nadał Fordonowi prawa miejskie. Fordon przestał być miastem i stał się częścią Bydgoszczy 1 stycznia 1973 roku. W ostatnich latach przeszedł metamorfozę. Zrewitalizowano Rynek, gdzie pojawiła się fontanna multimedialna, wypiękniało nabrzeże nad Wisłą, zmodernizowano kamienice, a także przebudowano ulice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski