Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno Miasto Trzy Kultury w Starym Fordonie, czyli spotkanie z historią na wyciągnięcie ręki [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
"Jedno Miasto Trzy Kultury" w Fordonie. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Nie poddać się, a zwyciężyć"
"Jedno Miasto Trzy Kultury" w Fordonie. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Nie poddać się, a zwyciężyć" Tomasz Czachorowski
"Nie poddać się, a zwyciężyć" - pod takim hasłem już po raz ósmy w bydgoskim Starym Fordonie odbyło się w niedzielę (24 września) cykliczne wydarzenie "Jedno Miasto Trzy Kultury". Była premiera ważnego filmu dokumentalnego i symboliczne odsłonięcie powstającego muralu historycznego.

Pomysłodawcami projektu "Jedno Miasto Trzy Kultury", który realizowany jest od 2016 r., są Rafael Prętki, Damian Amon Rączka i Jarosław Wardowski ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Wydarzenie ma na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców na temat historii dzielnicy oraz służy integracji lokalnej społeczności.

Tradycyjnie i tym razem organizatorzy zadbali o bogaty program. W ogrodzie przy fordońskiej synagodze można było obejrzeć wystawę uliczną „Więzione za wolność”. Zaprezentowano na niej zdjęcia 30 dziewcząt, które w latach 1945-1956 przebywały w celi dla małoletnich w fordońskim więzieniu.

Wycieczka z przewodnikiem i premiera filmu dokumentalnego

Chętni mogli wziąć też udział w wycieczce „Droga na fordoński Zamek”. Przewodnikiem był niestrudzony Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i regionalista. Trasa wiodła z Dworca PKP w Fordonie, a następnie ul. Fordońską, Bydgoską, Frycza-Modrzewskiego, Zakładową aż do śluzy więzienia przy ul. Stary Rynek 8.

W niedzielę (24 września) w synagodze odbyła się też wyczekiwana przez mieszkańców Starego Fordonu premiera filmu dokumentalnego „Nie poddać się, a zwyciężyć”, który powstał w ramach projektu "Jedno Miasto Trzy Kultury". Film poświęcony jest harcerkom więzionym w latach 1949-1956 w fordońskim więzieniu. Jego scenariusz napisał Damian Amon Rączka, a reżyserował go Krzysztof Bogacz, właściciel Studia Filmowego Visioner. Przypomnijmy, że do udziału w filmie zaproszono harcerki z 5. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej "Niezłomni" im. Danuty Siedzikówny ze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL oraz pracowników aresztu.

- Zdjęcia do tego filmu kręcone były w sierpniu br., m.in., w Izbie Pamięci znajdującej się w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Bydgoszczy-Fordonie. Ponadto na ul. Góralskiej, Przy Bóżnicy, Patrolowej oraz na Dworcu PKP w Fordonie - mówi Damian Amon Rączka. - Materiału zdjęciowego było dużo. Ostatecznie powstał 30-minutowy film, który pozostanie dla przyszłych pokoleń.

Symbolicznie odsłonięto historyczny mural na budynku więzienia w Fordonie

Jak już informowaliśmy, w ramach wydarzenia "Jedno Miasto Trzy Kultury" powstaje też trójwymiarowy mural historyczny, który ozdobi dwie ściany budynku administracyjnego Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Fordonie. W niedzielę (24 września) nastąpiło symboliczne odsłonięcie muralu. W uroczystości wziął udział minister Łukasz Schreiber, który wspiera projekt "Jedno Miasto Trzy Kultury" oraz dyrekcja Aresztu Śledczego.

- Tak naprawdę to powstają dwa murale - mówi Damian Amon Rączka. - Jeden na budynku administracji aresztu przy ul. Zakładowej i Rynek, drugi na ścianie więzienia przy ul. Sikorskiego. Oba stworzą jedną całość. Ściana od strony ul. Zakładowej jest już gotowa i została odsłonięta na początku września br. Teraz odsłonięta została połowa ściany od strony Rynku. Prace jeszcze trwają, ale mogę powiedzieć, że znajdą się tu, m.in., medaliony z wizerunkiem Władysława Opolczyka, który w 1382 roku zakładał miasto Wyszogród i Władysława Jagiełło, założyciela w 1424 roku Fordonu. Pojawi się również burmistrz Fordonu Wacław Wawrzyniak, ostatni pastor Otto Rutzen, żydowski naukowiec Dawid Aron Bernstein oraz Stanisław Rymkiewicz, komendant fordońskiego więzienia do 1936 roku.

Dodajmy, że autorem i wykonawcą murali jest Artur Stec, artysta z Nowego Sącza.

Na zakończenie tegorocznej edycji projektu "Jedno Miasto Trzy Kultury" na fordońskim Rynku zaplanowano koncerty zespołów "Miód” i „Mikromusic”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera