https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętowano 600-lecie nadania praw miejskich Fordonowi. Było historycznie, muzycznie, smacznie i zdrowo - zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Rejsy łodzią, jarmark, pokazy kulinarne, badania profilaktyczne, koncerty - w tym występ zespołu Golden Life - oraz wiele innych atrakcji - w sobotę (6 lipca) na nabrzeżu Wisły przy ul. Frycza-Modrzewskiego w Starym Fordonie świętowano 600-lecie nadania praw miejskich Fordonowi.
Rejsy łodzią, jarmark, pokazy kulinarne, badania profilaktyczne, koncerty - w tym występ zespołu Golden Life - oraz wiele innych atrakcji - w sobotę (6 lipca) na nabrzeżu Wisły przy ul. Frycza-Modrzewskiego w Starym Fordonie świętowano 600-lecie nadania praw miejskich Fordonowi. Dariusz Bloch
Rejsy łodzią, jarmark, pokazy kulinarne, badania profilaktyczne, koncerty - w tym występ zespołu Golden Life - oraz wiele innych atrakcji - w sobotę (6 lipca) na nabrzeżu Wisły przy ul. Frycza-Modrzewskiego w Starym Fordonie świętowano 600-lecie nadania praw miejskich Fordonowi.

Dokładnie 3 lipca 1424 roku król Władysław Jagiełło nadał Fordonowi prawa miejskie. Dla upamiętnienia tej rocznicy już w środę (3 lipca) w Poczcie Dębów Honorowych przy al. Ossolińskich na jednym z drzew umieszczono pamiątkową tabliczkę.

W sobotę (6 lipca) wielkie świętowanie przeniosło się do Starego Fordonu. Na nabrzeżu Wisły zrobiło się gwarno i wesoło. Od godz. 13 można było wziąć udział w dziewięciu darmowych rejsach po rzece z przewodnikiem Hanną Rzadkosz-Florkowską ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Na fordońskim nabrzeżu nie zabrakło też spacerów z przewodnikami PTTK i Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej - ByLOT. O komorze celnej, moście fordońskim i Wyszogrodzie opowiedział mieszkańcom Bartosz Masiełajć, a o przyrodniczych aspektach Wisły w okolicy Fordonu - Katarzyna Kociniewska.

Pokazy kulinarne pod hasłem "Trzy Kuchnie Trzech Kultur Starego Fordonu"

Fordon był "Miastem Trzech Kultur", bo mieszkali tu obok siebie Żydzi Niemcy i Polacy. Przypomina o tym chociażby unikatowy historyczny mural, który w ub. roku ozdobił dwie ściany budynku administracyjnego Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Fordonie. To kawał historii Fordonu od średniowiecza aż po lata 50. XX wieku.

Skoro było to "Miasto Trzech Kultur", to w programie sobotniego święta nie mogło też zabraknąć pokazów kulinarnych i dań kuchni polskiej („W jeden kwadrans gęś na stole na hasło Niech Cię Zakole” z Piotrem Lenartem), żydowskiej („Gęsi Pipek i Czulent czule z Amonem za Rączkę") i niemieckiej („Wursty Prętkie” z Rafaelem Prętkim), a wszystko pod hasłem "Trzy Kuchnie Trzech Kultur Starego Fordonu". Ponadto chętni mogli też spróbować baraniny z Gzina w kapuście transportowanej łodzią z Bruków Unisławskich.

Nie zabrakło też konkursów z nagrodami. Odbył się Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego - Niech Cię Zakole.

Z okazji 600. urodzin Fordonu powstał wyjątkowy album. Zawiera aż 200 zdjęć

Kilka minut po godz. 16 nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy z udziałem Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy, podczas którego odbyła się promocja albumu wydanego z okazji 600-lecia Fordonu „Fordon nad Wisłą na pocztówce i zdjęciu 1893-1973” autorstwa Damiana Amona Rączki. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zostało też uhonorowane Medalem Prezydenta Bydgoszczy.

- W albumie znalazło 200 zdjęć - mówi Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, przewodnik i regionalista. - Album powstał w rok, ale pozyskanie i przygotowanie zdjęć zajęło aż cztery lata. Wiele z nich pochodzi ze zbiorów Fundacji Synagoga w Fordonie - Dom Kultury, która jest wydawcą tej publikacji. Reszta fotografii to zdjęcia z archiwum Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i udostępnione przez mieszkańców.

Ten wyjątkowy album pokazuje też, m.in, jak wyglądało życie w Fordonie.

- Publikacja liczy 11 rozdziałów, np. Miasto, Wisła, Most, Lotnisko szybowcowe, Życie codzienne - mówi Damian Amon Rączka. - Zawiera też wykaz fordońskich ulic, wykaz fordońskich firm. Jest w niej nawet przedwojenna książka telefoniczna. Jeden z rozdziałów został też poświęcony okolicom Fordonu. Są tu pocztówki Ostromecka, Strzelec Górnych, Brdyujścia, Czarnówka czy Jarużyna. Album będzie rozprowadzany przez Fundację Synagoga w Fordonie - Dom Kultury.

Koncerty na nabrzeżu Wisły. Gwiazdą wieczoru był zespół Golden Life

W czasie sobotniego święta nie mogło zabraknąć mocnych akcentów muzycznych. Na scenie wystąpili Jurek Paterski oraz zespoły: Kuracja, ROAN i Golden Life.

Była też okazja do skorzystania z badań profilaktycznych oraz oferty Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i partnerów. Chętni mogli, m.in., zbadać ciśnienie tętnicze krwi, skontrolować poziom glukozy we krwi, wykonać test z krwi w kierunku HCV czy skorzystać z nauki samobadania piersi na fantomach. Przygotowano też dla dzieci kącik malucha (kolorowanki, quizy na temat zdrowia), a także podłogową grę edukacyjną o tematyce zdrowotnej.

Organizatorami wydarzenia "600-lecie nadania praw miejskich Fordonowi" byli: Fundacja Synagoga w Fordonie - Dom Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Miasto Bydgoszcz, Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna - ByLOT, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Szlak Kulinarny-Niech Cię Zakole oraz Instytut Zootechniki PIB w Krakowie.

Przypomnijmy, że Fordon przestał być miastem i stał się częścią Bydgoszczy 1 stycznia 1973 roku. W ostatnich latach przeszedł metamorfozę. Zrewitalizowano Rynek, gdzie pojawiła się fontanna multimedialna, wypiękniało nabrzeże nad Wisłą, zmodernizowano kamienice, a także przebudowano ulice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski