https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poczcie Dębów Honorowych jest nowa tabliczka. Upamiętnia 600. urodziny Fordonu – zobacz zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Poczet w Alei Ossolińskich stanowi kolekcję drzew upamiętniających znaczące dla Bydgoszczy osoby, wydarzenia lub idee. Zwyczaj sadzenia dębów zainicjowano w 2002 roku, jego pomysłodawcą był Józef Herold, ówczesny redaktor naczelny regionalnego oddziału „Gazety Wyborczej”. Pierwsze drzewo poświęcone było papieżowi Janowi Pawłowi II. Półtorametrowej wysokości czerwony dąb – zanim trafił do Bydgoszczy – na krakowskich Błoniach został poświęcony przez papieża-Polaka. Tabliczka poświęcona 600-leciu Fordonu jest już trzydziestą czwartą w tym miejscu.
Poczet w Alei Ossolińskich stanowi kolekcję drzew upamiętniających znaczące dla Bydgoszczy osoby, wydarzenia lub idee. Zwyczaj sadzenia dębów zainicjowano w 2002 roku, jego pomysłodawcą był Józef Herold, ówczesny redaktor naczelny regionalnego oddziału „Gazety Wyborczej”. Pierwsze drzewo poświęcone było papieżowi Janowi Pawłowi II. Półtorametrowej wysokości czerwony dąb – zanim trafił do Bydgoszczy – na krakowskich Błoniach został poświęcony przez papieża-Polaka. Tabliczka poświęcona 600-leciu Fordonu jest już trzydziestą czwartą w tym miejscu. Dariusz Bloch
Uroczystość w Alei Ossolińskich odbyła się w środę, 3 lipca 2024 roku. Dokładnie 6 wieków wcześniej król Władysław Jagiełło nadał Fordonowi przywilej lokacyjny. A już w sobotę wielkie obchody święta na nabrzeżach Wisły.

W środowej uroczystości wzięli udział m.in.: Rafał Bruski, prezydent grodu nad Brdą oraz Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Poczet w Alei Ossolińskich stanowi kolekcję drzew upamiętniających znaczące dla Bydgoszczy osoby, wydarzenia lub idee. Zwyczaj sadzenia dębów zainicjowano w 2002 roku, jego pomysłodawcą był Józef Herold, ówczesny redaktor naczelny regionalnego oddziału „Gazety Wyborczej”. Pierwsze drzewo poświęcone było papieżowi Janowi Pawłowi II. Półtorametrowej wysokości czerwony dąb – zanim trafił do Bydgoszczy – na krakowskich Błoniach został poświęcony przez papieża-Polaka.

Tabliczka poświęcona 600-leciu Fordonu jest już trzydziestą czwartą w tym miejscu. Wcześniej, oprócz Jana Pawła II, uhonorowano w tej sposób m.in.: Andrzej Szwalbe – w pierwszą rocznicę śmierci (listopad 2003), Ks. Jerzy Popiełuszko, Józefa Piłsudkiego, Irenę Szewińską, Mariana Rejewskiego, Felicję Gwincińską, Leonarda Pietraszaka czy Jerzego Sukimę-Kamińskiego. W marcu br. w Alei Dębów Honorowych oznaczono drzewo im. NATO i Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), które znajduje się w Bydgoszczy.

Środowa uroczystość wpisuje się w obchody 600. urodzin Fordonu, których kulminacja przypadnie w sobotę, 6 lipca. Zaplanowano je na nabrzeżach Wisły, początek o godz. 12.00. Wśród atrakcji znajdziemy m.in. prezentacje kuchni trzech kultur Starego Fordonu: polską („W jeden kwadrans gęś na stole na hasło Niech Cię Zakole” z Piotrem Lenartem), żydowską („Gęsi Pipek i Czulent czule” z Amonem za Rączkę) oraz niemiecką („Wursty Prętkie” z Prętkim Rafaelem). Będą też darmowe rejsy po rzece oraz spacery z prezentacją rysu historycznego dzielnicy oraz aspektów Wisły w okolicy Fordonu. O godz. 16.30 rozpoczną się koncerty, wśród wykonawców ROAN (18.30) i Golden Life (19.30).

Więcej szczegółów na facebookowym profilu „Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski