https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawna Bydgoszcz na magnesach. Zobaczysz na nich budynki, których w mieście już nie ma

Opr. Małgorzata Pieczyńska
Unikatowe magnesy są reprodukcjami pocztówek z początku XX wieku pochodzących z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Na zdjęciu jeden z magnesów przedstawiający pięć spichrzy na Rybim Rynku (dwa z nich spłonęły w wielkim pożarze w lutym 1960 roku).
Unikatowe magnesy są reprodukcjami pocztówek z początku XX wieku pochodzących z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Na zdjęciu jeden z magnesów przedstawiający pięć spichrzy na Rybim Rynku (dwa z nich spłonęły w wielkim pożarze w lutym 1960 roku). Wydawnictwo Pejzaż
Powstała seria unikatowych magnesów z bydgoskimi pocztówkami z początku XX wieku. Znajdują się na nich budynki, które już nie istnieją, m.in., Teatr Miejski na placu Teatralnym czy Zachodnia Pierzeja Starego Rynku.

To może być idealna pamiątka dla miłośników dawnej Bydgoszczy oraz turystów odwiedzających Bydgoszcz. Seria magnesów obejmuje pięć wzorów, a przygotowało ją Wydawnictwo Pejzaż.

Przedstawiają one zburzone w czasie II wojny światowej kamienice przy ul. Mostowej oraz Zachodnią Pierzeję Starego Rynku z kościołem pojezuickim. Na kolejnych można zobaczyć pięć spichrzy na Rybim Rynku (dwa z nich spłonęły w wielkim pożarze w lutym 1960 roku) oraz zadrzewioną wyspę św. Barbary. Ostatni z magnesów przedstawia Teatr Miejski, który został zburzony w 1946 roku, mimo że po zniszczeniach wojennych nadawał się do odbudowy. Do tego na ulicach widoczne są powozy, a na Brdzie barki i holowniki.

Warto dodać, że do magnesów dołączony został także krótki opis prezentowanych budynków.

- Te magnesy powinny spodobać się nie tylko turystom, ale też mieszkańcom zakochanym w dawnej Bydgoszczy - mówi Jacek Stadnicki z bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż. - Pokazana jest na nich wspaniała architektura, a budynki te byłyby atrakcjami w największych europejskich miastach.

Magnesy są reprodukcjami pocztówek z początku XX wieku pochodzących z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Anna Perlik-Piątkowska jest także autorką lubianych albumów o historii dawnej Bydgoszczy. Pocztówki wybrane na magnesy pojawiały się już w jej książkach np. ulica Mostowa z nieistniejącymi już kamienicami Dom Fryderyka i Bristolką była na okładce „Pozdrowień z bydgoskiego Starego Miasta - Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”.

- Chciałabym, żeby magnesy na co dzień przypominały bydgoszczanom i turystom o budynkach, które Bydgoszcz utraciła - mówi Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka pocztówek i zdjęć dawnej Bydgoszczy. - Zachowanie ich w pamięci jest ważne dla tożsamości miasta. Zwiększa też szanse, że kiedyś będą mogły zostać odbudowane.

Magnesy można już nabyć, m.in., w bydgoskich księgarniach na ul. Gdańskiej i Jezuickiej oraz za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa Pejzaż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski