https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powraca temat odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy. Nowy przewodniczący komitetu

Jarosław Więcławski
Niemcy rozebrali zachodnią pierzeję w 1940 roku.
Niemcy rozebrali zachodnią pierzeję w 1940 roku. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
W przeddzień 85. rocznicy rozpoczęcia wyburzania przez Niemców kościoła pw. św. Ignacego Loyoli w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Społeczny Komitet Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy im. Andrzeja Szwalbego.

Przedstawiciele komitetu w siedzibie Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego podkreślali wagę przywrócenie Staremu Rynkowi jego przedwojennej formy. Ich zdaniem potrzeba dalszych działań uświadamiających potrzebę rekonstrukcji zachodniej pierzei. Na spotkaniu zwracano uwagę na apolityczny charakter idei i to, że wielu bydgoszczan wciąż popiera pomysł odbudowy. Społecznicy postulują, aby zrobić to etapami.

Chcemy w najbliższym czasie zintensyfikować nasze działania, dotrzeć do mieszkańców bezpośrednio, poprzez akcje informacyjne, a także dzięki mediom społecznościowym, gdzie założymy profil – mówi Marcin Lewandowski, nowy przewodniczący Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku.

Funkcję 8 stycznia, w 85. rocznicę odprawienia ostatniej Mszy św. w kościele pw. św. Ignacego Loyoli przy Starym Rynku, przekazał mu wieloletni przewodniczący Andrzej Adamski, który na konferencji wyraził radość z tego, że temat wciąż żyje i kolejne pokolenie jest nim zainteresowane.

Komitet powstał w 1990 roku. Jednym z jego współzałożycieli był obecny na konferencji Stefan Pastuszewski, były wiceprezydent i wieloletni radny miasta. W składzie znajdowali się także m.in. Andrzej Szwalbe i Jerzy Sulima-Kamiński.

Trwa głosowanie...

Czy zachodnia część pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy powinna zostać odbudowana?

Społecznicy zamierzają działać dwutorowo. Z jednej strony to wspomniana próba popularyzacji tematu wśród mieszkańców, a z drugiej dotarcie do decyzyjnych osób i instytucji.

– Zabiegamy o spotkanie w sprawie odbudowy z prezydentem Bydgoszczy. Ta idea ciągle w mieście żyje, czego wyrazem może być to, że miasto kilka lat temu umieściło ją na liście w plebiscycie na kolejność realizacji inwestycji. Również jeden z kandydatów na prezydenta miasta przypomniał o temacie w podobnym głosowaniu – stwierdza Marcin Lewandowski.

Zachodnia pierzeja została rozebrana w czasie okupacji niemieckiej na początku 1940 roku. Wraz z kościołem z XVII wieku zniknęły również sąsiednie kamienice. Temat odbudowy wielokrotnie powracał. Część pomysłów dotyczyła jej odbudowy w historycznym kształcie, inne zakładały nawiązania do historii, ale nowoczesną formę zabudowy. Choć wielokrotnie podkreślano, że sprawa pozostaje otwarta, do tej pory nie udało się zbudować wokół niej takiego porozumienia, aby z fazy planów przejść do realizacji.

Pomysły odbudowy co jakiś czas powracają.
Pomysły odbudowy co jakiś czas powracają.
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarosław
Powinno się to zrobić. Tylko jakoś mądrze. Może jakieś muzeum i jakieś inne wykorzystanie niż kościół. Kościół raczej niepotrzebny już w tym miejscu. Jest Fara, a okolice rynku to mała parafia.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski