– Urban Lab będzie realizowany według naszej indywidualnej koncepcji opracowanej w Bydgoszczy. Niedawno podpisaliśmy umowę z MFiPR – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. Jak dodała, nad opracowaniem koncepcji i przygotowaniem aplikacji do programu, pracowano przez kilka miesięcy.
Projekt jest realizowany we współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, współfinansowany w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Urban Lab pojawi się także w Białymstoku, Kielcach, Lublinie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Zielonej Górze.
– Mówimy już od dłuższego czasu, że chcielibyśmy zdiagnozować i zbadać, jakie są potrzeby młodych mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy. Mamy opracowanych wiele różnych programów, rozwoju kultury, edukacji i wiele innych. Chcielibyśmy mieć w naszym mieście opracowaną tzw. politykę młodzieżową – stwierdziła Iwona Waszkiewicz.
Jak przyciągnąć młodych do Bydgoszczy?
Projekt kierowany jest w pierwszej kolejności do mieszkańców w wieku 13 do 35 lat. Zakłada szeroką współpracę różnych środowisk. Nad jego założeniami pracował zespół, którym kierowali Dorota Glaza (przewodnicząca) i Sławomir Czarnecki (zastępca przewodniczącej).
– Urban Lab to instrument, który ma na celu wypracowanie międzysektorowej współpracy dla dobra naszego miasta, dla jakości życia. Aby młodzi ludzie chcieli stworzyć to miasto, niejako dla siebie, a następnie w nim zostać i założyć rodziny, pracować, mieszkać – mówiła Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej i koordynatorka projektu.
W ramach Urban Labu planowany jest szereg debat, konsultacji czy warsztatów, w tym Inkubator Praktyka Partycypacji, Pracownia Animacji Kultury, Akademia Komunikacji czy Akademia Smart City oraz system otwartych danych miejskich. Blisko 300 tys. zł przeznaczonych zostanie na granty i mikrogranty, z których będą mogli skorzystać młodzi.
O potrzebach przy kawie i herbacie
Siedzibą Urban Labu będzie Centrum Nauki i Kultury Młynów Rothera. Nieodłącznym elementem laboratorium miejskiego będzie Urban Cafe. Będzie to przestrzeń, w której każdy będzie mógł napić się kawy i herbaty, ale przede wszystkim porozmawiać o mieście i tym, czego w nim potrzebuje. Punkt zacznie działać od 16 stycznia. Pilotażowo przez pierwsze 3 miesiące będzie otwarty w poniedziałki w godzinach od 8 do 16, od wtorku do czwartku od godz. 10 do 18 i w piątki od 8 do 14.
– Młyny Rothera są idealnym miejscem dla Urban Labu. Znajdujemy się w Spichrzu Zbożowym, gdzie mamy wystawę „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Cała pozostała część budynku skierowana jest w przyszłość. Z założenia jest, a będzie jeszcze bardziej, przestrzenią spotkań, wymiany doświadczeń, współpracy, wypracowywania wspólnych projektów, mieszania się różnych środowisk i powstawania nowych, innowacyjnych pomysłów – tłumaczył Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.
– Miasto rozpoczyna super projekt dla młodzieży, młodzież na pewno z niego skorzysta. Nawet tak małe inicjatywy, które są tworzone w naszym mieście pomogą współtworzyć społeczeństwo obywatelskie, szczególnie wśród młodych osób – stwierdził Igor Migdalski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy.
