https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Stefaniak „Faruga” debiutuje w Bydgoszczy jako dyrektor Teatru Polskiego [zdjęcia]

Justyna Tota
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w czwartek (12.11.) oficjalnie przedstawił Wojciecha Stefaniaka „Farugę” i nominował go na nowego dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w czwartek (12.11.) oficjalnie przedstawił Wojciecha Stefaniaka „Farugę” i nominował go na nowego dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy Urząd Miasta Bydgoszcz/ Robert Sawicki
- Jestem spokojny o przyszłość naszego teatru - mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wręczając w czwartek (12.11.) Wojciechowi Stefaniakowi „Farudze” oficjalną nominację na nowego dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Prezydent zapewnia też, że gmach bydgoskiego teatru zostanie wyremontowany. Przetarg na prace budowlane będzie ogłoszony w styczniu 2021 r.

Zobacz wideo: Jak będzie wyglądał Plac Wolności w Bydgoszczy?

Wojciech Stefaniak „Faruga” nowym szefem Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest już od 1 listopada br., ale to w czwartek (12 listopada) podczas konferencji online prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oficjalnie przedstawił i wręczył nominację na nowego dyrektora TPB.

- Cieszę się, że Wojciech Stefaniak „Faruga” wygrał konkurs, w którym uczestniczyło kilkunastu kandydatów ubiegających się o stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Życzę panu powodzenia w czasach, które są wyzwaniem dla instytucji kultury. Aczkolwiek słysząc o planach, o których mi pan dyrektor powiedział, jestem spokojny o przyszłość naszego teatru - mówił prezydent Rafał Bruski chwilę przed wręczeniem nominacji.

Powodzenia panie dyrektorze. Pana poprzednicy podnosili rangę bydgoskiego teatru, jednak pana dotychczasowy dorobek gwarantuje, że będziemy świetnie współpracować dla dobra tych, którzy kochają teatr - mówił prezydent Rafał Bruski, nominując Wojciecha Stefaniaka „Farugę” na dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

- Jestem niesamowicie zaszczycony. W Bydgoszczy debiutuję jako dyrektor Teatru Polskiego, wcześniej miałem tu szansę debiutować jako reżyser - powiedział Wojciech Stefaniak „Faruga”.

Cel Teatru Polskiego w Bydgoszczy? Nie przestawać działać, nawet w pandemii

Nowego dyrektora zapytaliśmy, jakie będzie najważniejsze zadanie bydgoskiego Teatru Polskiego w obecnych czasach pandemii.
- Najważniejszym zadaniem w dobie Covidu jest nie przestawać działać. Teatr jest taką instytucją, która może działać praktycznie w każdych warunkach, adaptując się do rzeczywistości. Parę tygodni temu zakupiliśmy platformę VOD (www.vod.teatrpolski.pl), która pozwoli nam dość płynnie przenieść całą działalność Teatru Polskiego do sieci. W tej formule już w najbliższy poniedziałek (16 listopada o godz. 11) będzie prezentowany spektakl „Mur” w reż. Justyny Sobczyk w ramach trwającego online Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Kolejne streamingi z naszego repertuaru udostępnimy w tym miesiącu - odpowiada Wojciech Stefaniak „Faruga”, dodając najważniejszą wartością, jaka przyświecała przy pisaniu tegorocznego programu TPB, jest solidarność.

Więcej o propozycji online TPB i innych placówek

Dyrektor Wojciech Stefaniak „Faruga”: Najważniejszą wartością jest solidarność

- Solidarność rozumiana jako solidarność instytucji z pracownikami. Zmiana formuły Teatru Polskiego na teatr online niesie ze sobą konkretne konsekwencje finansowe. Chcemy też, by teatr był solidarny z innymi instytucjami kultury, działającymi na terenie Bydgoszczy, bo obecna sytuacja, z którą mamy do czynienia, dotyka wszystkie instytucje. Jeżeli rozpoznamy swoje potrzeby, to uda nam się wypracować takie formuły działań, które będą wartościowe dla wszystkich i to już zaczęliśmy robić. Myślimy też o solidarności na poziomie międzynarodowym. W ramach nowej formuły Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy chcemy ustanowić prestiżową Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy, która przyciągałaby na bydgoski festiwal wielu wybitnych autorów dramatycznych - wyjaśnia Wojciech Stefaniak „Faruga”.

Nowe twarze Teatru Polskiego w Bydgoszczy

O wymiar międzynarodowy nie tylko w nowej formule Festiwalu Prapremier, ale także całej działalności TPB zadbać ma Lena Tworkowska - autorka projektu Polish Place, wieloletni pracownik Instytutu Adama Mickiewicza czy koordynatorka festiwali jak np. Sputnik - która będzie stałym współpracownikiem Teatru Polskiego.

- Teatr Polski w Bydgoszczy zawsze był aktywny na arenie międzynarodowej, realizując świetne projekty i koprodukcje. Chcemy tę tradycję kontynuować - dodaje dyrektor TPB.

Jak już informowaliśmy, od lutego 2021 r. wicedyrektor TPB ds. programowych będzie Julia Holewińska - wybitna polska dramaturżka.

Czy w zespole TPB pojawią się także inne nowe twarze, np. wśród aktorów? - zapytaliśmy dyrektora „Farugę”, który odpowiada, że obecny zespół liczy 14 osób.

- Jak na teatr dramatyczny to dość skromny skład. Planujemy pewne ruchy w zespole, ale jak już wspomniałem, najważniejsza jest solidarność. To żeby wszyscy aktorzy, którzy są członkami zespołu Teatru Polskiego, mieli zapewnioną możliwość grania i zarabiania. Musimy zadbać o artystów także od strony socjalnej - podkreśla dyrektor Wojciech Stefaniak „Faruga”.

Jak dodał nowy szef TPB, listopad to czas przygotowywania wniosków - bydgoski teatr przygotował 11 projektów - by pozyskać dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W styczniu 2021 przetarg na remont gmachu bydgoskiego teatru

Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego zapytaliśmy o przyszłość siedziby bydgoskiego Teatru Polskiego. Przypomnijmy, pod koniec lipca br. do Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy złożono wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, obejmujący cały zaktualizowany zakres remontu i przebudowy gmachu, w tym widowni. Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane?

- Styczeń 2021 roku to realna data ogłoszenia przetargu, którą potwierdzałem już w Wydziale Administracji Budowlanej i Wydziale Zamówień Publicznych. Chciałbym oczywiście, żeby ta inwestycja rozpoczęła się już wcześniej, aczkolwiek napotkaliśmy trudności zarówno natury finansowej, jak i technicznej - odpowiada prezydent.

Inwestycja w Bydgoszczy nie jest zagrożona

Obiekt teatru jest już leciwy, wymaga dużych zmian. Będzie chociażby podnoszony cały dach gmachu, zatem zakres prac jest poważny. Również wnętrze będzie zupełnie nowe, będzie nowa akustyka. Jestem spokojny o to, że teatr będzie piękny i dostosowany do potrzeb widzów, jak i aktorów. Gmach zyska także wizualnie na zewnątrz, gdyż cały budynek będzie ocieplony, zostanie odnowiona elewacja - objaśnia prezydent Rafał Bruski, zapewniając, że pieniądze na inwestycje nie są zagrożone.

- Środki na inwestycje są zapisane. Ostateczne koszty poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Jeżeli w styczniu okazałoby się, że kwota planowana jako wkład własny miasta jest za mała, to zostanie ona zwiększona. Przypominam jednak, że środki, które na tę inwestycję będziemy wydatkować, w dużej części są funduszami unijnymi - dodał prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski