Chór Bydgoskiej Izby Lekarskiej Medici Cantares powstał w grudniu 2011 roku z inicjatywy dr Hanny Śliwińskiej. Medici Cantares tworzą lekarze, studenci medycyny i inni miłośnicy muzyki. W swoich artystycznych projektach zajmują się poruszaniem tematów społecznie trudnych. Nagrali m.in. cover piosenki „Human”, wspierający pracowników służby zdrowia w walce z koronawirusem. Śpiewali też o walce z depresją w czasie pandemii - w tym celu nagrali polską wersję utworu "Shallow" Lady Gagi.
Tym razem pochylili się nad osobami niewidomymi. Z okazji przypadającego 15 października Międzynarodowego Dnia Białej Laski, czyli święta osób niewidomych i niedowidzących, postanowili nagrać teledysk z udziałem osób niewidomych. Bohaterami najnowszego klipu Medici Cantares jest 5 osób w wieku od 20 do 40 lat, które mimo swojej niepełnosprawności dobrze funkcjonują na co dzień, czerpią z życia pełnymi garściami. Nie chcą być odizolowani od reszty społeczeństwa.
Zobacz jak powstawał teledysk
Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie? - To jest temat tabu, który już od dawna chcieliśmy poruszyć - wyjaśnia Natalia Kazimierczak z Medici Cantares. - Pewnego dnia spojrzałam na ulicy na baner z hasłem „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”, które jest myślą przewodnią kampanii społecznej realizowanej cyklicznie przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braill'a w Bydgoszczy. Poprosiliśmy dyrekcję Ośrodka o zgodę na wykorzystanie tej sentencji w naszym muzycznym projekcie. Nie tylko wyrazili na to zgodę, ale pomogli nam również dotrzeć do swoich byłych podopiecznych, którzy w ten sposób zostali bohaterami naszego teledysku - mówi Natalia Kazimierczak.
Medici Cantares przygotowali cover utworu "Paradise" brytyjskiego zespołu Coldplay. Swoją wersję zatytułowali "Całkiem nowy świat". Tekst napisał Jacek Mikołajczyk - zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Syrena z Warszawy. Teledysk nagrywany był w Poznaniu. Głównym wokalistą "Całkiem nowego świata" jest Roland - student Katedry Dyrygentury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W wieku 9 lat trafił z okolic Szczecina do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Braille'a w Bydgoszczy. Tutaj odnalazł szczęście.
- Oprócz niego, w teledysku występują kucharz, masażystka, wiolonczelista, a także dziewczyna pracująca w palarni kawy. W nagraniu pokazują zmysły, dzięki którym odczuwają rzeczywistość: węch, dotyk, smak, słuch. Każdy z nich ma jakąś pasję, wykonuje inny zawód. Wszyscy udowadniają, że są normalnie funkcjonującymi ludźmi i chcą być traktowani na równi z osobami widzącymi. Pragną być doceniani i szanowani - dodaje nasza rozmówczyni.
Teledysk to nie tylko wydarzenie artystyczne. Podobnie jak wcześniejsze projekty Medici Cantares, również ten najnowszy ma zwrócić uwagę na ważne problemy.
- Jednym z przykładów jest edukacja. Osoby niewidome i niedowidzące, które są podopiecznymi Ośrodka im. Braille'a muszą zdawać taką samą maturę jak osoby pełnosprawne. Często jest to dla nich bariera nie do pokonania i są zmuszone zakończyć swoją edukację na tym etapie. To niesprawiedliwe - mówi Natalia Kazimierczak.
Przedstawicielka Medici Cantares przytacza też pozytywną historię z życia jednej z bohaterek klipu "Całkiem nowy świat". - Uczestniczka naszego projektu jest niewidoma, podobnie jak jej partner. A ich dziecko widzi. Samo życie... - podsumowuje pani Natalia.
