Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„A więc wojna!” - w sobotę wernisaż, za tydzień Explo Niedziela

Justyna Tota
Justyna Tota
Wystawa „A więc wojna! Losy ludności cywilnej w latach 1939-1945" w Exploseum (ul. Alfreda Nobla) czynna do połowy września
Wystawa „A więc wojna! Losy ludności cywilnej w latach 1939-1945" w Exploseum (ul. Alfreda Nobla) czynna do połowy września W.Woźniak
Jak wyglądało życie ludności cywilnej w czasie II wojny światowej? Wiele na ten temat będzie można dowiedzieć się na najnowszej wystawie w Exploseum pt. „A więc wojna!”, której otwarcie jutro (16 bm.) o godz. 12.30. To początek bogatego w wystawy kwietnia w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

W Exploseum przed zwiedzającymi otworzą się drzwi do zaaranżowanego obozu przesiedleńczego, wypełnionego poruszającymi wspomnieniami, rzeczami osobistymi, a nawet takim elementem, jak barłóg (legowisko więźniów).
- W sercu ekspozycji na dużych planszach, przypominających nadgryzione zębem czasu maszynopisy, zamieściliśmy najbardziej poruszające relacje osób przetrzymywanych w obozach. Relacje te zostały udostępnione przez Fundację Ośrodka KARTA oraz Domu Spotkań z Historią z Warszawy - mówi nam Łukasz Stachowiak, kurator wystawy „A więc wojna! Losy ludności cywilnej w latach 1939-1945”.

O czym ludzie, którzy przetrwali pobyt w obozach, mówili najczęściej?
- Byli więźniowie wspominają najczęściej ogromny głód, różnego rodzaju insekty, które ich atakowały czy po prostu bród. Niektóre z tych relacji mocno oddziałują na wyobraźnię - przyznaje Łukasz Stachowiak.
Nie mniej wymowne będą też eksponaty, jak np. kajdany czy pejcz, którym wymierzano kary cielesne zbyt wolno wykonującym przymusowe prace.

Wystawa w Exploseum przybliży nam głównie losy Polaków, choć nie tylko. - Część ekspozycji dotyczy też niemieckich cywilów i tego, jak byli traktowani również po wojnie - mówi nasz rozmówca i wskazuje na marynarkę, używaną przez więźnia obozu przesiedleńczego w Smukale, na której plecach dostrzec można żółty okrąg. - Tak Niemcy w obozie karnym oznaczali Polaków. Z kolei Polacy po II wojnie światowej kazali Niemcom malować na odzieży emblemat swastyki. W ten sposób od razu było wiadomo, kto jest kim - wyjaśnia kurator wystawy i zdradza jeszcze jedną z wielu ciekawostek z okresu okupacji. - W czasie wojny niemieccy obywatele skonfiskowali nam, Polakom, wszelkie radioodbiorniki, abyśmy nie mogli słuchać podziemnego lub zagranicznego radia - dodaje Łukasz Stachowiak, który nie tylko podczas wernisażu wszystkim zainteresowanym zwiedzającym przybliży historię każdego z eksponatów.

Zwiedzający wystawę poruszać się będą po okręgu, dzięki czemu poznają chronologicznie historyczne wydarzenia. Na ekspozycji nie zabraknie bydgoskich akcentów, będą gabloty, m.in., z maskami przeciwgazowymi i innymi rzeczami, które miały chronić mieszkańców Bydgoszczy przed atakami z użyciem gazów.

Warto dodać, że w przyszłą niedzielę (24 bm.) w godz. 12-15 ekspozycję uatrakcyjnią inscenizacje historyczne życia ulicznego w okupowanej Polsce - spotkamy handlarza, weterana WP’39, czyścibuta, gazeciarza, rykszarza, będzie też wojskowy posterunek - wszystko w ramach pierwszej w tym roku Explo Niedzieli „A więc wojna!”, wstęp wolny.

Bardzo interesująco zapowiadają się także trzy inne kwietniowe wystawy Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

W przyszły piątek (22 bm. godz. 18) – dokładnie w 125. rocznicę urodzin Teofila Ociepki - w Spichrzu nad Brdą wernisaż wystawy pt. „Kraj naszej wyobraźni…”, która przybliży nam nie tylko niezwykłe obrazy i rysunki jednego z najciekawszych - obok Nikifora - polskich artystów malarzy naiwnych XX w., ale da także szansę poznać tego artystę jako człowieka. Udostępnione będą bowiem listy, zdjęcia, a nawet archiwalny film pt. „Spotkanie z Teofilem Ociepką”, który pochodzi z 1961 roku Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Teofil Ociepka, Alegoria Męczeństwa Bydgoszczy (1968)
Teofil Ociepka, Alegoria Męczeństwa Bydgoszczy (1968)
Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Na wystawie zobaczymy łącznie 50 prac (38 obrazów, 12 rysunków), które prezentowane w układzie chronologicznym, będą ramą 41 lat twórczości artysty. Jak podkreślają pracownicy bydgoscy muzealnicy, to pierwsza retrospektywna wystawa twórczości tego wyjątkowego malarza w MOB i druga (po 45 latach) w naszym mieście.
Jak jednak podkreśla kurator wystawy Maria Flinik-Huryn, ta ekspozycja ma też obudzić naszą wyobraźnię. Jednym z przykładów na to, że prace Teofila Ociepki mogą twórczo inspirować, jest animacja (zwiedzający będą mogli ją oglądać), odwołująca się do prac artysty, przedstawiających m.in. barwny świat baśni, legend śląskich czy wyobrażeń życia na Saturnie.

„Kraj naszej wyobraźni…” będzie okazja poznać dogłębnie podczas kuratorskiego oprowadzania 27 kwietnia o godz. 17.00 (wstęp wolny). Natomiast pamiątką po wystawie, która nie zdarza się często, jest wydawnictwo o tym samym tytule, zawierające m.in. zdjęcia prezentowanych dzieł, biografię artysty i esej omawiający twórczość Teofila Ociepki.

Dzień później (23 bm.) w piwnicy Zbiorów Archeologicznych wernisaż muzycznej wystawy pt. „Fonografia operowa”, na której będzie można nie tylko przyjrzeć się amerykańskim gramofonom czy europejskim patefonom z przełomu XIX/XX w., ale też posłuchać dawnych nagrań operowych, m.in., wprost z winylowych płyt!

„Fonografia operowa” na wystawie od 23 kwietnia
„Fonografia operowa” na wystawie od 23 kwietnia
Materiały Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

- Dla nas to bardzo ważna wystawa, ponieważ w muzealnych zbiorach mamy dział muzyczny, którego główną część stanowi kolekcja Ewy i Adama Mańczaków (zresztą sukcesywnie rozrastająca się, bo państwo Mańczakowie co jakiś czas przekazują muzeum kolejne eksponaty), ale nie ma stałej ekspozycji dla tych zbiorów. Teraz zostaną one należycie zaprezentowane - mówi Natalia Szczerbińska z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prezentacja nagrań operowych z początków fonografii światowej i polskiej, tj. z końca XIX i pierwszej połowy XX w., a także wszelkich nośników dźwięku, urządzeń oraz materiałów ikonograficznych z wizerunkami śpiewaków operowych wpisze się, w rozpoczynający (także 23 kwietnia) XXIII Bydgoski Festiwal Operowy.

Henryk Cześnik, Nie mam ci nic do powiedzenia (1986)
Henryk Cześnik, Nie mam ci nic do powiedzenia (1986)
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Wyjątkowo zapowiada się także wernisaż w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Każdy, kto 28 kwietnia o 18.00 przyjdzie na otwarcie wystawy „Henryk Cześnik. Obrazy”, ten stanie się uczestnikiem performatywnego rysowania „live” tegoż artysty. Henryk Cześnik od 35 lat pracuje w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa. Tyle samo lat aktywnie tworzy, będąc ważną i wyrazistą postacią na arenie sztuki międzynarodowej. Tworząc, posługuje się własnym językiem sztuki. Jego prace są charakterystyczne, choć odbierane bywają różnie – jedni bowiem widzą w nich surrealną i dramatyczną wizję otaczającego świata, a inni przewrotne poczucie humoru i wspaniałą groteskę w przedstawianiu współczesnego nam świata. Artysta w procesie twórczym wykorzystuje różnorakie materiały, maluje na płótnach i prześcieradłach.

Warto dodać, Muzeum Okręgowe wychodzi z wystawami także poza mury swych siedzib. Spacerując po Wyspie Młyńskiej na planszach przy budynku Zbiorów Archeologicznych możemy poznać przekrojowo dzieje chrześcijaństwa w Bydgoszczy od momentu chrztu Polski, którego 1050. rocznicę obchodzimy w tym roku.
Także przed Domem Leona Wyczółkowskiego, z okazji niedawnych urodzin patrona bydgoskiego muzeum, na posterowej wystawie można prześledzić artystyczną wędrówkę malarza po miejscach, w których przebywał i tworzył oraz w których kształtował się jego indywidualny styl.

Prawdopodobnie na jesień będziemy mogli poznawać nasze miasto na nowo, mając do dyspozycji multimedialny przewodnik „Czas na Bydgoszcz”, na którego stworzenie muzeum otrzymało dofinansowanie w ramach ogólnopolskiego programu „Patriotyzm jutra”.
- Opracowaliśmy wstępny projekt przewodnika po Bydgoszczy w formie gry miejskiej, aplikacje będzie można ściągnąć na urządzenia mobilne i wybrać się w miasto na wycieczkę trasą wyznaczonych punktów. Dzięki aplikacji wędrówka po współczesnym centrum Bydgoszczy stanie się pretekstem do sięgnięcia w głąb historii - pokazania najważniejszych symboli miasta, elementów miejskiej architektury, miejsc, wydarzeń historycznych, a także ludzi i ich życia codziennego oraz pozostałych po nich pamiątek. Oprócz poznania ciekawych informacji, materiałów źródłowych, odbiorca będzie mógł sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę, rozwiązując konkretne interdyscyplinarne zadania na szlaku wycieczki. Takiego przewodnika, według naszej wiedzy, jeszcze żadne miasto nie ma, więc projekt jest innowacyjny. Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią będzie można zacząć z niego korzystać od października - powiedziała nam Natalia Szczerbińska z MOB.
Warto dodać, że multimedialny przewodnik będzie atrakcją, sprezentowaną mieszkańcom i turystom, w ramach tegorocznych obchodów 670 lat Bydgoszczy.

Kwiecień 2016 w MOB
16 kwietnia (sob.) o godz. 12.30 - wernisaż wystawy „A więc wojna! Losy ludności cywilnej w latach 1939-1945", Exploseum (ul. Alfreda Nobla) wstęp wolny. Wystawa czynna do 15 września br.

22 kwietnia (pt.) godz. 18.00 - wernisaż wystawy „Kraj naszej wyobraźni…Wystawa malarstwa i rysunku Teofila Ociepki w 125 rocznicę urodzin artysty”, Spichrze nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) wstęp wolny.
27 kwietnia (śr.) godz. 17.00 - kuratorskie oprowadzanie, wstęp wolny.
Wystawa czynna do 31 lipca br. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

23 kwietnia (sob.)w godz. 12.00-14.00 - Dzień Wolnej Sztuki 2016, Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), wstęp wolny. Tego dnia w godz. 12-13 zwiedzający skupią się na pięciu pracach, eksponowanych w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Przy każdym dziele wolontariusze pomagać będą w odbiorze sztuki - pobudzą do refleksji, zainspirują do zastanowienia się nad każdą z prac. O godz. 13.00 wszyscy chętni mogą udać się na spotkanie, na którym będzie można podzielić się swoimi wrażeniami oraz dyskutować o zagadnieniach sztuki współczesnej.

24 kwietnia (ndz.) w godz. 12.00-15.00 - Explo Niedziela „A więc wojna!”, Exploseum (ul. Alfreda Nobla) wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy.

28 kwietnia (czw.) godz. 18.00 - wernisaż wystawy „Henryk Cześnik. Obrazy”, Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), wstęp wolny. Wystawa czynna do 5 czerwca.

28 kwietnia (czw.) godz. 16.00 - Oprowadzanie z audiodyskrypcją. Dom Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7), wstęp wolny. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego serdecznie zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku na cykliczne oprowadzania po muzealnych ekspozycjach. Oprowadzanie z audiodeskrypcją odbywać będzie się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Pierwszą wystawą, z którą zapoznają się zwiedzający, będzie wystawa stała „Twórczość Leona Wyczółkowskiego”, poświęcona patronowi muzeum.

29 kwietnia (pt.) godz. 15.00 - z cyklu „Piątki ze sztuką” wykład dra Mateusz Solińskiego pt. „Sztuka baroku”, Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), wstęp wolny.

23 kwietnia (sob.) godz. 16.30 - „Fonografia operowa” w Zbiorach Archeologicznych (ul. Mennica 2, piwnica), wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 31 maja 2016 roku. Wystawa towarzyszy XXIII Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!