Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyruszyli w fascynującą podróż po historii kolei w Bydgoszczy [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Spacer szlakiem bydgoskiej kolei, któremu przewodził Krzysztof Drozdowski wiódł m.in. ulicą Dworcową i miał swój finał na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna, gdzie przy izbie tradycji atrakcją jest zabytkowa lokomotywa TKp1. Parowóz, wyprodukowany w 1915 roku w zakładach Union w Berlinie, trafił do kolei pruskich i przetrwał dwie wojny. Dziś to pomnik, który przypomina o tym, że Bydgoszcz kolei żelaznej zawdzięczała swój szybki rozwój w XIX w.Niedzielna wycieczka (24 lipca) odbyła się w ramach cyklu „Zostać turystą w swoim mieście”, realizowanego z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Spacer szlakiem bydgoskiej kolei, któremu przewodził Krzysztof Drozdowski wiódł m.in. ulicą Dworcową i miał swój finał na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna, gdzie przy izbie tradycji atrakcją jest zabytkowa lokomotywa TKp1. Parowóz, wyprodukowany w 1915 roku w zakładach Union w Berlinie, trafił do kolei pruskich i przetrwał dwie wojny. Dziś to pomnik, który przypomina o tym, że Bydgoszcz kolei żelaznej zawdzięczała swój szybki rozwój w XIX w.Niedzielna wycieczka (24 lipca) odbyła się w ramach cyklu „Zostać turystą w swoim mieście”, realizowanego z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Tomasz Czachorowski
Jak co niedzielę - w ramach wakacyjnego cyklu „Zostań turystą w swoim mieście” - każdy chętny mógł wybrać się na spacer z przewodnikiem. 24 lipca była to wędrówka szlakiem bydgoskiej kolei, o której ciekawie opowiadał Krzysztof Drozdowski, oprowadzając po śródmiejskiej części tzw. starej dzielnicy kolejowej.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Chętni, by „Zostać turystą w swoim mieście”, 24 lipca spotkali się na Starym Rynku, skąd ruszyli szlakiem bydgoskiej kolei. Krzysztof Drozdowski - znawca wydarzeń bydgoskich, autor wielu książek historycznych o naszym mieście - nie przez przypadek (w ramach cyklu) wybrał datę spaceru, który odbył się w przeddzień 171. rocznicy oficjalnego otwarcia linii kolejowej w Bydgoszczy. Ba, dokonał tego sam król Prus Wilhelm IV, a na udekorowanym dworcu odbyło się widowisko z występami zespołów ludowych z Kujaw, które śpiewały po polsku. Zaledwie dwa dni później (27 lipca 1851) z Bydgoszczy odjechał pierwszy pociąg dostępny dla ogółu podróżnych, który trasę do Nakła (30 km) pokonał w 50 minut. Nasze miasto - ówczesny Bromberg - w drugiej połowie XIX w. stało się siedzibą Dyrekcji Kolei Pruskich (przypomina o tym do dziś okazały budynek przy ul. Dworcowej 63) i zarządzało koleją od Berlina po Kłajpedę nad Bałtykiem, czyli największe miasto tzw. Małej Litwy czy Litwy Pruskiej (dziś to region etnograficzny Litwy). Te i wiele innych fascynujących ciekawostek historycznych związanych z koleją żelazną i Bydgoszczą w czasie spaceru usłyszeć można było od prowadzącego wycieczkę Krzysztofa Drozdowskiego.

Oczywiście, spacer szlakiem bydgoskiej kolei miał swój finał na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna, gdzie przy izbie tradycji atrakcją jest zabytkowa lokomotywa TKp1. Parowóz, wyprodukowany w 1915 roku w zakładach Union w Berlinie, trafił do kolei pruskich i przetrwał dwie wojny. Dziś to pomnik, który przypomina o tym, że Bydgoszcz kolei żelaznej zawdzięczała swój szybki rozwój w XIX w.

Przypominamy, że w ramach cyklu „Zostań turystą w swoim mieście” w każdą niedzielę aż do 25 września odbywają się wycieczki z przewodnikiem - ta najbliższa (31 lipca) odbędzie się pod hasłem: Woda i przemysł, będzie spacer z przewodnikiem nad Brdą oraz zwiedzanie Młynów Rothera, a w co drugą sobotę spływy kajakowe (najbliższy 6 sierpnia), które prowadzi Tomasz Izajasz.

Polecamy także

Pełny i aktualny program wycieczek znajdziecie na Facebooku
Bydgoszcz do odkrycia. Na wycieczki wystarczy po prostu przyjść w miejsce zbiórki danego spaceru (start zawsze o godz. 10), natomiast na spływy kajakowe należy zapisać się wcześniej TUTAJ. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ponieważ Stowarzyszenie Obywatel Działa we współpracy z przewodnikami realizuje cyklu „Zostań turystą w swoim mieście” jako jeden ze zwycięskich projektów Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo