Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Spichrza Zbożowego. Pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Młyny Rothera stopniowo wypełniają się treścią - we wrześniu pierwsza stała wystawa.
Młyny Rothera stopniowo wypełniają się treścią - we wrześniu pierwsza stała wystawa. Arkadiusz Wojtasiewicz
We wrześniu planowane jest otwarcie Spichrza Zbożowego, gdzie pojawi się pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera. Będzie to opowieść o rozwoju miasta nierozerwalnie związanego z rzeką.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

Budowa stałej wystawy „Węzły” rozpoczęła się w styczniu. Ma ona odpowiedzieć na pytanie, jak rzeka warunkowała tożsamość miasta i jej mieszkańców kiedyś, a jak robi to dziś. Ma to być interaktywno-narracyjna opowieść o związkach Bydgoszczy z Brdą, a także Kanałem Bydgoskim i Wisłą. Historia opowiedziana zostanie od XIX wieku do czasów współczesnych.

Młyny Rothera na razie nie zdradzają dokładnej daty otwarcia – zapowiadają jedynie, że wkrótce zdradzą wszystkie związane z nim szczegóły. Za zaprojektowanie i wykonanie wystawy odpowiada spółka TRIAS AVI. Ma ona duże doświadczenie przy podobnych projektach, zdobyte także w obiektach historycznych, w tym w Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Schindlera czy Rynku Podziemnym w Krakowie. Wartość projektu to 4 mln zł.

Na ekspozycji pojawi się około 400 archiwalnych materiałów. Młyny Rothera przy ich zgromadzeniu współpracowały m.in. z Archiwum Państwowym, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Polską Agencją Prasową, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Bydgoską Kroniką Filmową. Część pozyskano od lokalnych, prywatnych kolekcjonerów.

– Na piętrze wystawy zmierzymy się z wyzwaniami przyszłości. Jak Bydgoszcz może dalej rozwijać swój potencjał miasta nad wodą? Czy kryzys klimatyczny nam w tym przeszkodzi? Co, jeśli wody nam zabraknie? Jak radzą sobie z tym problemem inne miasta? – opowiadała Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera i koordynatorka prac nad wystawą.

Co ciekawe, nawiązaliśmy kontakt z Kapsztadem, z którym łączy nas położenie na 18. południku. To miasto wyszło już parę lat temu z poważnych tarapatów związanych z niedoborem wody. Na wystawie pojawi się filmowe przesłanie, nagrane specjalnie dla nas przez Premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej – dodała.

Kolejna ekspozycja w planie

W czerwcu ogłoszono przetarg na drugą wystawę w Młynach Rothera. Ekspozycja będzie gotowa w drugiej połowie 2023 roku. Młyn Maszyna ma być opowieścią poświęconą przemysłowej produkcji mąki. Oferty w przetargu na zaprojektowanie, wykonanie, montaż i uruchomienie wystawy otwarto 12 lipca. Chęć realizacji zgłosiły dwie firmy – MAE – Multimedia Art Education z Gdańska (nieco ponad 4,9 mln zł) i Deko-Bau z Lublina (powyżej 6,1 mln zł). Wynik postępowania nie został jeszcze opublikowany.

Młyny Rothera został oddane do użytku w kwietniu 2021 roku w stanie deweloperskim. Na obiekt składa się kilka budynków, w tym trzy największe – centralnie położony Młyn i odchodzącego od niego Spichrze – Mączny i Zbożowy. Sukcesywnie otwierane są w nim kolejne wnętrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo