Wszystko zaczęło się w ostatnie dwudziestolecie XIX w. To wtedy powstało Bydgoskie Towarzystwo Historyczne, które zajmowało się nie tylko badaniami naukowymi dotyczącymi regionu, ale prowadziło też działalność zbieracką. Pierwsze kolekcje rozrastały się dzięki ofiarodawcom.
- Zbiory ulokowano na chórze poklasztornego kościoła Klarysek, pełniącego wówczas funkcję remizy straży pożarnej. Od 30 listopada 1890 r. zostały one udostępnione publiczności, która mogła oglądać je w niedziele w godzinach od 11 do 13. Choć zbiór ten był określany mianem muzeum, to jednak placówka nie posiadała umocowania prawnego - czytamy w opisie historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Okrągły jubileusz powstania Bydgoskiego Towarzystwa Historycznego stał się pretekstem do zaprezentowania wystawy pt. „140 lat zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy”.
- Wystawa prezentuje najciekawsze zbiory muzeum tworzone od okresu pruskiego, poprzez międzywojnie, okres okupacji niemieckiej, Polskę Ludową, aż po dzień dzisiejszy. Ekspozycja ma charakter podróży po Muzeum, podczas której prezentujemy naszą bogatą ofertę, opowiadając o skali i różnorodności kolekcji muzeum, skupiając się na wybranych, wyjątkowych świadkach pamięci minionych pokoleń - wyjaśnia Anna Laska z MOB.
Z powodu pandemii, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zdecydowało się zaprezentować wystawę w postaci ogólnodostępnego pokazu wirtualnego na swej internetowej stronie oraz profilu w mediach społecznościowych. 3 czerwca zaprezentowano pierwszy z filmów dotyczących konkretnych kolekcji, jakie mają być zamieszczane co tydzień.
