Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiolonczeliści Antoni Majewski i Emilian Rosiak, czyli stypendyści Bydgoszczy na Rzece Muzyki 2019

Justyna Tota
Justyna Tota
Stypendyści Miasta Bydgoszczy Emilian Rosiak oraz Antoni Majewski wystąpią na Rzece Muzyki 28 lipca jako bydgoski duet wiolonczelowy. Początek koncertu, na którym zagra także The Whoop Group, o godz. 19. Amfiteatr Opery Nova, wstęp wolny.
Stypendyści Miasta Bydgoszczy Emilian Rosiak oraz Antoni Majewski wystąpią na Rzece Muzyki 28 lipca jako bydgoski duet wiolonczelowy. Początek koncertu, na którym zagra także The Whoop Group, o godz. 19. Amfiteatr Opery Nova, wstęp wolny. archiwum artystów
- Mam nadzieję, że publiczność jeszcze nie raz będzie miała okazję nas usłyszeć - powiedział nam Emilian Rosiak, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który wraz z bydgoszczaninem Antonim Majewskim zaprezentują się na ostatniej lipcowej Rzece Muzyki 2019 jako bydgoski duet wiolonczelowy. W tej konstelacji młodzi wirtuozi wiolonczeli wystąpili już w Paryżu, teraz zagrają przed bydgoską publicznością, dla której przygotowali różnorodny repertuar. Stypendyści wystąpią w amfiteatrze opery tego samego wieczoru co The Whoop Group - w niedzielę, 28 lipca. Początek godz. 19, wstęp wolny.

Na Rzece Muzyki jesteście Panowie zapowiedziani jako stypendyści Miasta Bydgoszczy. Czy można powiedzieć, że to właśnie za sprawą Bydgoszczy Wasze muzyczne drogi skrzyżowały się, mimo że obecnie szlifujecie swoje talenty na dwóch różnych uczelniach (w dwóch różnych miastach: Emilian w Bydgoszczy, Antoni w Warszawie – przyp. red.), osobno starujecie w konkursach, a jednak...
Antoni Majewski: Z Emilianem po raz pierwszy spotkaliśmy się jakiś czas temu, ale to Europejskie Spotkania Artystyczne, organizowane w Bydgoszczy przez Panią Profesor Barbarę Marcinkowską, dały rzeczywisty początek naszym wspólnym występom. Podczas ESA pod okiem Profesor Marcinkowskiej pracowaliśmy nad swoimi indywidualnymi programami. Na koncercie wieńczącym master classes zagraliśmy sonaty Luigiego Boccheriniego, które tradycja nakazuje wręcz wykonywać na dwie wiolonczele. Po tym występie Profesor Marcinkowska zaprosiła nas do Paryża, gdzie w Bibliotece Polskiej wystąpiliśmy jako duet wiolonczelowy. Zarówno wyjazd do stolicy Francji, jak i koncert mógł się odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy, czyli stypendium.

Emilian Rosiak: Faktycznie, trzeba to podkreślić, że wszystko zaczęło się w Bydgoszczy. Jak wspomniał Antoni, koncert wieńczący kurs mistrzowski na Europejskich Spotkaniach Artystycznych był impulsem do naszej wspólnej pracy. I dlatego też mamy przyjemność wystąpić w ramach Rzeki Muzyki 2019.

Panowie. Mimo, że jesteście jeszcze bardzo młodzi, śmiało można nazwać już Was wirtuozami wiolonczeli. I zapewne każdy z Was nie wyobraża sobie dziś, by mógł poświęcić się grze na innym instrumencie. Chciałam jednak zapytać o absolutny początek Waszej drogi - dlaczego wybraliście akurat ten instrument?
Emilian Rosiak: Rodzice zaprowadzili mnie do szkoły muzycznej, gdy miałem 7 lat. Będąc w tym wieku, nie byłem na tyle świadomy, by wiedzieć, na jakim instrumencie chcę zacząć grać. Komisja przydzieliła mi wiolonczelę, uznając, że to ten instrument będzie dla mnie najlepszy. Taki był początek mojej drogi - przyjmijmy, że nieco przypadkowy. Kontynuuję jednak swoją podróż z wiolonczelą w dłoni, mimo że w przeszłości były zarówno te dobre, ale i złe chwile.

Antoni Majewski: Pochodzę z Bydgoszczy, z artystycznej rodziny. Moja Mama jest artystką wizualną, a Tata był współzałożycielem bydgoskiego klubu „Mózg” oraz perkusistą improwizującym. To było dla mnie naturalne, aby spróbować swoich szans w dziedzinie sztuki. Jeśli chodzi o wybór wiolonczeli, wykrystalizował się on na egzaminie wstępnym, jego głównym powodem były moje warunki fizyczne ułatwiające wykonawstwo na tymże instrumencie.

Czy Wam - wiolonczelistom - także zdarza się popełniać muzyczną „zbrodnię” jak saksofonistom z The Whoop Group, którzy tego samego wieczoru również wystąpią na Rzecze Muzyki? Czyli czy podejmujecie się interpretowania dzieł mistrzów, nawet jeśli one pierwotnie na wiolonczele nie były komponowane?
Emilian Rosiak: Literatura muzyczna jest tak bogata we wspaniałe dzieła, że pokusa jest bardzo duża. Tak, przyznajemy się - niekiedy tej pokusie ulegamy. Powiem więcej, podczas naszego występu publiczność Rzeki Muzyki będzie miała okazję usłyszeć moją transkrypcję niektórych utworów, które w oryginale zostały napisane na fortepian z wiolonczelą.

Antoni Majewski: A ja dodam jeszcze, że transkrypcja Emiliana to Largo z sonaty Chopina - jednego z najznakomitszych dzieł w historii polskiej muzyki kameralnej. My zaprezentujemy ją publiczności w nowym świetle. Występ na Rzece Muzyki rozpoczniemy natomiast 3-częściową sonatą Jean-Baptiste'a Barrière’a, będącą jednym ze sztandarowych dzieł na duet wiolonczelowy.

A czy podczas koncertu dacie też próbkę swoich solowych umiejętności muzycznych?
Antoni Majewski: We wspomnianych przeze mnie utworach rola instrumentalistów jest równorzędna. Każdy z nas będzie mógł zaprezentować różne techniki wykonawcze. Sam program, jaki przygotowaliśmy na Rzekę Muzyki, jest dość różnorodny...

Będzie muzyczna niespodzianka?
Emilian Rosiak: Niespodzianka - owszem będzie, ale niczego więcej nie zdradzimy.

Zdradźcie zatem, czy jest szansa, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli usłyszeć Was razem, chociaż każdy z Panów rozwija już indywidualne ścieżki kariery...
Antoni Majewski: Praca nad własnym warsztatem i poszerzanie repertuaru jest bardzo ważne, ale muzykowanie z innymi to dla mnie zawsze bardzo inspirujące doświadczenie. Jeśli zatem nadarzy się okazja, z wielką przyjemnością zaprezentujemy się ponownie jako duet wiolonczelowy, który jako skład instrumentalny może mieć różne oblicza, ponieważ jego literatura jest dość rozbudowana.

Emilian Rosiak: Współpracę z Antonim uważam za bardzo ciekawą i efektywną. Dlatego jak najbardziej jestem otwarty na wszelkie propozycje dotyczące występów naszego duetu wiolonczelowego. Mam nadzieję, że publiczność jeszcze nie raz będzie miała okazję nas usłyszeć.

Emilian Rosiak ​- wiolonczelista, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Emilian Rosiak ​- wiolonczelista, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy materiały prasowe

Emilian Rosiak ​- wiolonczelista, studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Andrzeja Bauera, dr. Bartosza Koziaka oraz Magdaleny Bojanowicz. Obecnie jest beneficjentem programu Erasmus+ w ​ Hochschule für Musik und Theater Rostock w klasie prof. Daniela Paulicha. Regularnie uczęszcza na kursy mistrzowskie, odbywające się w całej Europie, pracując z tak wybitnymi pedagogami, jak: Tomasz Strahl, Kazimierz Michalik, Jacob Shaw (Dania), Lars Hoefs (USA/Brazylia), Claus Reichardt, Gotthard Popp, Danjulo Ishizaka (Niemcy), Denis Severin (Szwajcaria), Reinhard Latzko (Austria) i inni. Jest laureatem wielu nagród, zdobytych m.in. na:​ Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy, VI Ogólnopolskim konkursie wiolonczelowym w Sochaczewie. Został również wybrany, jako jeden z sześciorga wiolonczelistów do programu SCANDINAVIAN CELLO SCHOOL w 2016 roku. Dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Emilian Rosiak występował w wielu krajach Europy, grając recitale jako solista, kameralista. Jego debiutancki koncert z orkiestrą miał miejsce w 2014 roku w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Antoni Majewski - wiolonczelista, bydgoszczanin, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Antoni Majewski - wiolonczelista, bydgoszczanin, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie materiały prasowe

Antoni Majewski - wiolonczelista, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla i as. Rafała Kwiatkowskiego. Swój warsztat kształcił pod okiem takich osobowości, jak m.in.: prof. Jens-Peter Maintz, prof. Tomasz Strahl, prof. Kazimierz Michalik, prof. Reinhard Latzko, prof. Alexander Gebert, dr Tomasz Lisiecki, prof. Zdzisław Łapiński, prof. Stanisław Firlej, prof. Robert Nagy, prof. Gotthard Popp, Eric Villeminey czy prof. Danjulo Ishizaka. W dziedzinie kameralistyki kształcił się pod okiem m.in.: Michała Bryły, prof. Szymona Krzeszowca, prof. Pawła Łosakiewicza, prof. Evana Rothsteina, prof. Katarzyny Jankowskiej, prof. Paulo Pacheco, prof. Frank Immo-Zichner oraz prof. Krystyny Borucińskiej. Jest laureatem wielu konkursów wiolonczelowych. Wśród jego najważniejszych osiągnięć warto wyróżnić: Ogólnopolskie Przesłuchania CEA, w których zdobył III miejsce (2009), I miejsce w 40. Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera (2015), I miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Z. Wojciechowskiej (2013,2014,2015), II miejsce w III Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu (2014) oraz II miejsce w IV Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych (2015). Jako solista grał m.in.: w Filharmonii Pomorskiej, Sali Balowej w Łańcucie, Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest wielokrotnym stypendystą Urzędu Miasta Bydgoszczy, Towarzystwa Mozartowskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 roku jest członkiem Muscada String Quartet. Półfinalista konkursu Młody Muzyk Roku organizowanego przez TVP Kultura i MKiDN. W 2015 roku był członkiem Lutosławski Youth Orchestra oraz współpracuje z Młodą Polską Filharmonią.

Nasza zapowiedź Rzeki Muzyki 28 lipca 2019 r. wraz z krótką rozmową z saksofonistą Jakubem Murasem z The Woop GroupTUTAJ

Wiolonczeliści Antoni Majewski i Emilian Rosiak, czyli stypendyści Bydgoszczy na Rzece Muzyki 2019
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty