reklama

Czterej niepokorni saksofoniści, dwaj utalentowani wiolonczeliści i... klasyka na bydgoskiej Rzece Muzyki 2019

Justyna Tota
Justyna Tota
Zaktualizowano 
Antoni Majewski i Emilian Rosiak - wiolonczeliści związani z Bydgoszczą oraz zespół The Whoop Group, który w naszym mieście zdobył mistrzowski tytuł w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym - już w niedzielę (28 lipca) o 19.00 wystąpią z koncertami w amfiteatrze Opery Nova, wstęp wolny materiały prasowe
Kto wpadł na pomysł, by popełnić „zbrodnię” na klasyce? M.in. o tym powiedział nam jeden z niepokornych saksofonistów z The Whoop Group. Zespół ten zaprezentuje bydgoskiej publiczności, jak brzmieć może Vivaldi albo Chopin na cztery saksofony. Co więcej, ostatni lipcowy koncert Rzeki Muzyki 2019 będzie jak dwa w jednym. Tego samego wieczoru wystąpią bowiem także stypendyści Miasta Bydgoszczy - wiolonczeliści: bydgoszczanin Antoni Majewski i Emilian Rosiak - student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Klasyki, jak w ich wydaniu, nie słyszy się co dzień - trzeba przyjść, posłuchać na żywo! Początek jak zawsze o 19.00 w amfiteatrze Opery Nova, wstęp wolny.

Czterech młodych i utalentowanych saksofonistów z The Woop Group wymyśliło coś tak fenomenalnego jak „zbrodnię” na klasyce, aranżując dzieła mistrzów na swój skład. Całość została zapisana na albumie „Crimes”, który ukazał się dokładnie rok temu, w lipcu 2018. Płyta to tylko jeden z efektów zespołowej współpracy czterech saksofonistów. Zespół The Woop Group dwa lata temu wygrał wszystkie trzy konkursy, w jakich wziął udział, w tym Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy! Każdy z członków zespołu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska. Ponadto, kwartet niepokornych saksofonistów współpracuje z kompozytorami z całego świata (m. in. z USA, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier), którzy nie wahają się dedykować im swych utworów.

Jak brzmi Vivaldi albo Chopin na cztery saksofony? Przekonamy się już w niedzielę (28 lipca) w amfiteatrze Opery Nova. Tymczasem Jakub Muras - grający w zespole na saksofonie sopranowym - w imieniu The Woop Group udzielił „Expressowi Bydgoskiemu” krótkiego wywiadu.

Czterej niepokorni saksofoniści, dwaj utalentowani wiolonczeliści i... klasyka na bydgoskiej Rzece Muzyki 2019
materiały prasowe

Koncertujecie od trzech lat, a jak długo już się znacie? W końcu, jak deklarujecie, łączy Was nie tylko miłość do muzyki i saksofonu…
Jakub Muras: W trzech czwartych znamy się już prawie 12 lat, może nawet dłużej. Trójka z nas bowiem poznała się w gimnazjum w Katowicach, w którym uczyliśmy się w klasie saksofonu u tego samego nauczyciela. Mieszkaliśmy też razem w internacie, przez co nasza znajomość stała się jeszcze bardziej zażyła. Wszyscy razem jednak znamy się około 9-10 lat. Od zawsze jeździliśmy razem na kursy i konkursy muzyczne. Zawsze ze sobą „zdrowo” konkurowaliśmy, a teraz przeciwnie, biegniemy do tej samej bramki (uśmiech).

To teraz proszę przyznać, który z Was wpadł na tak genialną „zbrodnię” na klasyce?… I czy - mimo tego, że płyta „Crimes” została świetnie odebrana - jako muzycy mieliście jakiekolwiek wątpliwości, by taką „zbrodnię” popełnić?
Jakub Muras: Autorem większości zbrodni The Whoop Group jest nasz tenorzysta Krzysiek Koszowski. W zdecydowanej większości to on odpowiada za aranżacje, które gramy, a pomysł na pierwszą zbrodnię, z której staliśmy się znani, czyli „Burzę” Antonio Vivaldiego, przyszedł mu do głowy bardzo spontanicznie. Później już, gdy okazała się ona hitem internetu, pomyśleliśmy, że właściwie bycie zbrodniarzami w świecie muzyki klasycznej to łatka, którą z przymrużeniem oka będziemy mogli bardzo dobrze wykorzystać - w zamyśle była już wtedy bowiem nasza płyta. W ten właśnie sposób staliśmy się niepokornymi saksofonistami, którzy dopuszczają się zbrodni na coraz większej liczbie utworów klasycznych. Jako muzycy klasyczni po ponad 15 latach edukacji podejrzewaliśmy, że będzie to jakościowo raczej dobra rzecz. Jedyne czego się obawialiśmy, to reakcji środowiska. W końcu postanowiliśmy nagrać na naszej pierwszej płycie w większości utwory dedykowane innym instrumentom niż saksofonom. Finalnie odbiór „zbrodni” był fantastyczny, a poza utworami Fryderyka Chopina (na pianistów nie ma rady) wszystko zostało przez środowisko zaaprobowane.

W najbliższą niedzielę (28 lipca) wystąpicie na wodnej scenie Rzeki Muzyki 2019. Słyszeliście o naszym cyklu letnich koncertów na wodnej scenie jakieś opinie? Co prawda, będziecie pierwszym kwartetem saksofonowym, który wystąpi w amfiteatrze nad Brdą, ale za sprawą cyklu gościliśmy już naprawdę wielu świetnych artystów nie tylko z pogranicza klasyki, jazzu czy muzyki kameralnej.
Jakub Muras: Prawdę mówiąc, nie słyszeliśmy o tym cyklu zbyt wiele, niestety. Natomiast po zapoznaniu się ze wszystkimi dostępnymi w internecie informacjami wydaje się to być kapitalna impreza, a fakt, że zapraszani są najróżniejsi artyści, prezentujący różne style i gatunki muzyczne, jest bez wątpienia fenomenalną sprawą. Aż chce się przyjechać na wakacje do Bydgoszczy!

Nie bylibyście sobą, gdybyście publiczności czymś nie zaskoczyli. Zastanawiam się, co możecie szykować na Rzekę Muzyki. Może utwór, który rzadko wykonujecie, a może… Wy świetnie gracie na saksofonach, a bydgoscy stypendyści Emilian Rosiak i Antoni Majewski na wiolonczelach, może zatem jest szansa, że coś razem nam zaimprowizujecie?
Jakub Muras: Raczej ciężko będzie na chwilę przed koncertem zsynchronizować kalendarze aż sześciu osób. Co więcej, czasem ciężko idzie nam zsynchronizowanie naszych czterech! Z tego powodu kolaboracji między The Whoop Group a stypendystami, niestety, nie będzie. Natomiast mogę zapewnić, że zwłaszcza w drugiej połowie naszego koncertu publiczność zostanie zaskoczona nie raz, może nawet nie dwa. Nic więcej nie powiem, widzimy się na koncercie!

* * * *
Wrażeń muzycznych na Rzece Muzyki 28 lipca dostarczą publiczności także dwaj wiolonczeliści, stypendyści Miasta Bydgoszczy, których muzyczne drogi skrzyżowały się. Antoni Majewski pochodzi z Bydgoszczy, ale studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Emilian Rosiak jest z kolei studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Za sprawą odbywających się w Bydgoszczy Europejskich Spotkań Artystycznych na zaproszenie prof. Barbary Marcinkowskiej w marcu 2018 roku wystąpili w duecie w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Ich wspólny występ na Rzece Muzyki nie będzie więc debiutem! Poniżej biogramy stypendystów Miasta Bydgoszczy.

Emilian Rosiak ​- wiolonczelista, studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Emilian Rosiak ​- wiolonczelista, studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy materiały prasowe

Emilian Rosiak ​- wiolonczelista, studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Andrzeja Bauera, dr. Bartosza Koziaka oraz Magdaleny Bojanowicz. Obecnie jest beneficjentem programu Erasmus+ w ​ Hochschule für Musik und Theater Rostock w klasie prof. Daniela Paulicha. Regularnie uczęszcza na kursy mistrzowskie, odbywające się w całej Europie, pracując z tak wybitnymi pedagogami, jak: Tomasz Strahl, Kazimierz Michalik, Jacob Shaw (Dania), Lars Hoefs (USA/Brazylia), Claus Reichardt, Gotthard Popp, Danjulo Ishizaka (Niemcy), Denis Severin (Szwajcaria), Reinhard Latzko (Austria) i inni. Jest laureatem wielu nagród, m.in. jak:​ Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy, VI Ogólnopolski konkurs wiolonczelowy w Sochaczewie. Został również wybrany jako jeden z sześciorga wiolonczelistów do programu SCANDINAVIAN CELLO SCHOOL w 2016 roku. Dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Emilian Rosiak występował w wielu krajach Europy, grając recitale jako solista, kameralista. Jego debiutancki koncert z orkiestrą miał miejsce w 2014 roku w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Antoni Majewski - bydgoszczanin, wiolonczelista, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Antoni Majewski - bydgoszczanin, wiolonczelista, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie materiał prasowy

Antoni Majewski - wiolonczelista, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla i as. Rafała Kwiatkowskiego. Swój warsztat kształcił pod okiem takich osobowości jak m.in.: prof. Jens-Peter Maintz, prof. Tomasz Strahl, prof. Kazimierz Michalik, prof. Reinhard Latzko, prof. Alexander Gebert, dr Tomasz Lisiecki, prof. Zdzisław Łapiński, prof. Stanisław Firlej, prof. Robert Nagy, prof. Gotthard Popp, Eric Villeminey czy prof. Danjulo Ishizaka. W dziedzinie kameralistyki kształcił się pod okiem m.in. Michała Bryły, prof. Szymona Krzeszowca, prof. Pawła Łosakiewicza, prof. Evana Rothsteina, prof. Katarzyny Jankowskiej, prof. Paulo Pacheco, prof. Frank Immo-Zichner oraz prof. Krystyny Borucińskiej.
Jest laureatem wielu konkursów wiolonczelowych. Wśród jego najważniejszych osiągnięć warto wyróżnić: Ogólnopolskie Przesłuchania CEA, w których zdobył III miejsce (2009), I miejsce w 40. Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera (2015), I miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Z. Wojciechowskiej (2013,2014,2015), II miejsce w III Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu (2014) oraz II miejsce w IV Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych (2015). Jako solista grał m.in.: w Filharmonii Pomorskiej, Sali Balowej w Łańcucie, Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest wielokrotnym stypendystą Urzędu Miasta Bydgoszczy, Towarzystwa Mozartowskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 roku jest członkiem Muscada String Quartet. Półfinalista konkursu Młody Muzyk Roku, organizowanego przez TVP Kultura i MKiDN. W 2015 roku był członkiem Lutosławski Youth Orchestra oraz współpracuje z Młodą Polską Filharmonią.

Czterej niepokorni saksofoniści, dwaj utalentowani wiolonczeliści i... klasyka na bydgoskiej Rzece Muzyki 2019

Muzotok - AniKa Dąbrowska: "(...) z Roxy jesteśmy przyjaciółkami"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3