Zobacz wideo: Mieszkańcy Osowej Góry w Bydgoszczy dostają podwyżki czynszu

Bydgoski świat muzyki pogrążony w żałobie. W niedzielę, 8 stycznia 2023 r., w wieku 76 lat zmarł Bogdan Ciesielski. Odszedł w otoczeniu swych najbliższych, o czym w mediach społecznościowych poinformowała rodzina artysty.
- Dzisiaj o godzinie 8.00 zmarł Bogdan Ciesielski - wybitny muzyk - multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor, lider jazzowych grup i zespołów rozrywkowych współzałożyciel Oddziału Północnego PSJ. Wspaniały ojciec, dziadek i pradziadek. Po ciężkiej chorobie odszedł przy rodzinie, w swoim domu. Miał 76 lat. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawione w naszych sercach… - czytamy we wpisie podpisanym przez pogrążoną w cierpieniu rodzinę.
Bogdan Ciesielski już jako kilkuletni chłopiec pobierał naukę gry na skrzypcach u Jana Dondalskiego, a następnie u Edwarda Statkiewicza (w Poznaniu). W latach 60. uczył się w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy. Przyłapany przez dyrektora szkoły Wacława Splewińskiego na grze muzyki rozrywkowej i jazzu, nie zagrzał w tej uczelni długo miejsca i ostatecznie, po wielu latach, dopełnił swojej edukacji muzycznej w Szkole Muzycznej w Toruniu.
Jako 15-latek znalazł miejsce w nowo powstałej Grupie Jazzu Tradycyjnego - „Traditional Jazz Group”, którą tworzyli poza nim: Andrzej Przybielski (trąbka), Zdzisław Szczuraszek (klarnet i saksofon), Ryszard Gromek (perkusja), Witold Kaniecki (banjo), Janusz Dubiecki (klarnet) i Jacek Bednarek (kontrabas). Na przeglądzie w Klubie „Kosmos” uzyskali miano najlepszej bydgoskiej grupy jazzowej. Jeździli z koncertami po województwie bydgoskim, zagrali także w Warszawie. Zdobyli wyróżnienie na wrocławskim festiwalu „Jazz nad Odrą”, dokonali kilku radiowych nagrań. Pod egidą „Estrady Bydgoskiej”, zasileni saksofonistą Włodzimierzem Szymańskim, zjeździli całą północną Polskę.
Poza jazzem grał już wtedy muzykę rozrywkową w grupie klezmerskiej „Pięciu Cieni”, specjalizującej się w instrumentalnych wersjach przebojów zespołu „The Beatles”. W 1967 r. po sfinalizowaniu nauki i po jednym sezonie spędzonym w Orkiestrze Opery Bydgoskiej, utworzył zespół muzyczny przy bydgoskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Odtąd przez sześć lat prezentował na antenie lokalnej i ogólnopolskiej instrumentalne wersje polskich przebojów. Mając ogólnopolską renomę, jego zespół radiowy akompaniował na licznych koncertach gwiazdom polskiej estrady.
Po zakończeniu współpracy z radiem, został jednym ze współzałożycieli Oddziału Północnego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Bydgoszczy i przez pewien czas sprawował funkcję wiceprezesa, będąc doradcą artystycznym Ryszarda Jasińskiego. W kolejnych latach odbywał podróże artystyczne za granicę (m.in. rejs dookoła świata poprzez Australię, Japonię, Singapur). Po powrocie zajmował się działalnością aranżacyjno-akompaniatorską, współpracując m.in. z Teatrem Polskim, Radiem PIK, Józefem Eliaszem i Ryszardem Moczadło.
Źródło: Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004 r.